Lifestyle

3 tipp, hogy legyen energiánk a rendszeres edzéshez

Csakis azok érnek el látványos eredményeket az edzéssel, akik hosszú távon is kitartóan teljesítenek. Sajnos néhány hét vagy hónap alatt még nem tehetünk csodát, ezért rendkívül fontos, hogy tartsuk magunkat a rendszerességhez - még akkor is, ha az eredmények talán lassabban jönnek az elvártnál. Mire figyeljünk konkrétan, hogy legyen energiánk akári heti 4-5 edzéshez is? Íme 3 gyakorlatias tipp!

1. Állítsunk össze személyre szabott edzéstervet!

Személyre szabott edzéstervvel rendkívül hatékonyan haladhatunk a céljaink felé. Így pontosan olyan és annyi gyakorlatot végezhetünk, amely kellően megmozgat minket a fejlődéshez, de nem emészti fel túl sok energiánkat. Érdemes személyi edző segítségét kérni az edzésterv összeállításához, aki 1-2 erőnlétet felmérő edzés után már el is készíti számunkra az ideális programot.

Mi a helyzet a táplálékkiegészítőkkel?

Az étrend-kiegészítők rengeteget hozzátehetnek az edzéseinkhez, hogy minél többet kihozzunk magunkból. A kreatin például remekül felpörgetheti a teljesítményünket, és hatékonyan elősegítheti az izomtömeg növelését. Azonban a tömegnövelő készítmények és a fehérjeturmixok is sokat segíthetnek, hogy még egy igazán kemény munkanap után is legyen erőnk a mozgáshoz.

2. Maradjunk motiváltak, de ne feszítsük túl a húrt!

Természetesen mindenki a lehető legrövidebb idő alatt szeretné elérni a kívánt testképet, de a fejlődéshez kellő türelem és kiegyensúlyozottság szükséges. Legyen szó tömegnövelésről vagy fogyókúráról, a motiváció rendkívül fontos szerepet játszik a fejlődésben, azonban nem szabad túlzásba esni az edzéssel. Ugyanis a túl nagy súlyok mozgatása és a hosszú órákig tartó edzés nem csak alaposan kimerítheti a szervezetet, de még izomhúzódásokhoz és izomszakadásokhoz is vezethet.

energia motiváció edzéshez edzésre

A hangsúly tehát a kiegyensúlyozottságon és a rendszerességen kell, hogy legyen. Tegyünk meg mindent edzés közben a fejlődésért, de figyeljünk szigorúan a testünk jelzéseire. Ha úgy érezzük, hogy az utolsó ismétlés már csak hatalmas erőfeszítés árán menne, vagy a következő kilométer lefutása már sérülésveszéllyel járhat, inkább álljunk meg pihenni. Így elkerülhetjük a bajt, és soha nem kell hosszú heteket vagy akár hónapokat is kihagynunk egy-egy szerencsétlen sérülés miatt.

Mit tegyünk, ha mégis sérülést szenvedtünk?

Várjuk meg, amíg teljesen helyre nem jövünk. Ugyanis a sérült izom újbóli megdolgoztatása még súlyosabb problémához vezethet, és sokkal több időt kell majd kihagyunk az edzésekkel, mint amennyit az eredeti sérülés megkívánt volna. Ilyenkor tanácsos glutamint is beszerezni, hogy még mozgás hiányában se épüljenek le gyorsan az izmaink. Emellett sportkrémekkel vagy akár lóbalzsammal is hozzájárulhatunk a minél hamarabbi felépüléshez.

3. Fordítsunk kellő figyelmet a pihenésre!

Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hiányában dolgozni és edzeni is roppant nehéz és fárasztó dolog. Mivel a szervezetünk alvás közben regenerálódik, ezért az edzés során megdolgoztatott izmainknak szükségük van a pihentető alvásra, hogy növekedésnek induljanak.

Célszerű legalább napi 7 órát aludni, hogy az izomlázunk is minél hamarabb csillapodjon, illetve mindig újult erővel vághassunk bele az aznapi edzésbe. Általánosságban napi 7-9 órát javasolt alvással tölteni, de egy kőkemény, kimerítő edzés után egyes testépítőknél még a 10 órányi alvás is belefér.

Hogyan indítsuk a napot?

Tápláló reggelivel. 7-8 órányi alvás után a szervezetünk már igencsak igényli a tápanyagokat, még akkor is, ha nem feltétlenül érezzük magunkat éhesnek. Az energiadús mindennapok érdekében tehát tanácsos minden reggel összedobni valami finomat, hogy friss lendülettel indítsuk a napokat, és az edzéseken is legyen elég erőnk odatenni magunkat. Persze ha nem vagyunk nagy reggelizősek, akkor egy joghurt vagy egy kis gyümölcs fogyasztása is rengeteget hozzátehet napjaink indításához.

A fenti 3 tipp segítségével minden edzésen csúcsformában lehetünk. A legfontosabb, hogy személyre szabott étrend alapján étkezzünk, illetve motiváltan vágjunk bele minden egyes edzésbe. Táplálkozásunkat étrend-kiegészítőkkel is támogahatjuk, például fehérje- és kreatin készítményekkel. Továbbá pihenjünk eleget, hogy a sportolás miatt elfáradt izmaink minél hamarabb regenerálódjanak. Ha ezekre a tanácsokra tudatosan odafigyelünk, hamarabb érhetjük el a kívánt eredményt, mint azt elsőre gondolnánk!

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
A krumplihámozással sem kell időt töltened a konyhában, ráadásul a krumplipüré is semmi perc alatt elkészül. Egy nő fedte fel a titkot interneten, és imádják az emberek.
Lifestyle
Gondolkodtál már azon, hogy vajon otthonod mely pontja a legszennyezettebb? És az eszedbe jutott, hogy ez a tárgy épp a konyhádban található, de nem a vágódeszkáról van szó? Nos, cikkünkből...
Egészség
Az A-vitamint vagy élelmiszer formájában, vagy étrend-kiegészítőkkel pótolnunk kell, különben nagy baj lehet a vége. Komolyan kell venni, ha felmerülnek a hiánya miatt kialakuló tünetek.