Lifestyle

Túl hideg van, esetleg már beesteledett? Nem baj! Ezért fontos, hogy kivigyük a gyereket akkor is, ha nekünk nem túl komfortos odakint

A tél és a hideg idő nem kecsegtet túl sok lehetőséggel – már ami a kinti tevékenységeket illeti. Ennek függvényében a hűvös szürkeségben sokszor nincs kedvünk kimenni a szabadba gyermekünkkel. Hát még ha sötétedik is; ugyanis az esti szürkület igencsak el tudja venni az ember kedvét a szabadidős programoktól, de még egy gyors sétától vagy játszóterezéstől is. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy mindig legyen levegőn a gyerek.

Mindig is voltak és mindig is lesznek olyan körülmények, melyek között nem igazán van kedve a szülőnek lemenni a kisgyerekkel a parkba vagy a játszótérre, esetleg kimenni a kertbe vagy sétálni egy kört a környező utcákban. Való igaz, hogy egyes tényezők, például a tél, a hideg, az eső vagy a sötét nem mindig a legjobb alternatívák, ha ki kell mozdulni a gyerekkel. De az is igaz, hogy mindegyiknek megvan a maga haszna és előnye. A kisgyerekek egészséges fejlődésének ugyanolyan alapfeltétele a friss levegőn tartózkodás, mint a tápanyagokban gazdag étrend vagy a kiegyensúlyozott és boldog családi környezet.

Miért nagyon hasznos, ha kivisszük a gyereket a levegőre?

Nos, több szempontból is. Nem csak a testi fejlődésére hat nagyon jótékonyan, hanem érzelmi és értelmi szempontból is számos előnye van annak, ha kivisszük gyermekünket levegőzni. A játszótereken például rengeteg olyan eszköz és tárgy van, melyek sokat segítenek a kicsik mozgásfejlődésében, nem utolsó sorban számukra is változatos környezetet és felhőtlen kikapcsolódást nyújt ez a szabadidős opció.

Ha az apróságnak valamilyen felső légúti megbetegedése van, gyermekorvosok kifejezetten ajánlják a napi szintű levegőzést. Mindemellett egy olyan gyerek, aki kint alaposan meg van mozgatva, jobban étkezik, hamarabb szenderül álomba és kedve is sokkal jobb lesz.

A friss levegővel javul a kicsik anyagcseréje és felélénkül a vérkeringésük is. A szervezet hőszabályozásának javulásával a gyerekek ellenállóbbá válnak a különböző betegségekkel szemben, és immunrendszerük is könnyedén hozzászokik a külső hatásokhoz. A mindennapi ingerek feldolgozásának érdekében pedig szakértők napi legalább 1,5-2 órás kint tartózkodást javasolnak a kicsik számára.

Érdemes télen is sokat kint tartózkodni?

A válaszunk erre is egyértelmű: igen! Hiába a hideg és az oly sokszor előforduló téli fagyok, érdemes gyermekünket ebben az évszakban is minél többet kivinni. Nagyon sok édesanya és édesapa azt gondolja, hogy azért, mert az időjárás hideg, nem ajánlatos a kint tartózkodás, mert hamarabb megfázik a gyerek, esetleg könnyebben elkap valamilyen betegséget.

Természetesen ezzel nem azt szeretnénk mondani, hogy mindenáron, szélsőséges időjárási viszontagságok mellett is kötelező kivinni a kicsiket. Hiszen nyilvánvalóan van az az időjárás, amikor egyértelműen ki van zárva a szabad levegőzés – például akkor, amikor viharos szél van odakint, mínusz 10 fok alá süllyed a hőmérséklet vagy éppen szakad az eső.

Az újszülötteket pár hetes korukig nem ajánlott kivinni a zimankós időbe, de a nagyobbacska babákat – megfelelő réteges öltözettel ellátva már annál inkább. A nagyobb gyerekeket pedig egyenesen kötelező érvényű is, még akkor is, ha nekünk, szülőként nincs kedvünk a túrához.

„Este van, este van: ki-ki nyugalomba”

A legtöbb gyerek számára az este igen ijesztő dolog tud lenni, hiszen a kicsik a sötétben kilépnek komfortzónájukból és számukra ismeretlen dolgokkal találhatják szembe magukat. Amik persze ugyanazok, mint a nappali fényben, de nyilvánvalóan ezt ők még máshogy élik meg. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy vigyük ki gyermekünket a korai sötétedés idején is, ugyanis ennek is sok jó hozadéka lehet.

Amikor a gyerekek sötétben vannak, a szorongásuk fokozódhat, hiszen az agynak azon részei, melyek a vizuális és hallási érzékeket irányítják, jóval aktívabbá válhatnak. Ez eredményezheti, hogy a gyerekek a sötétben mindent nagyobbnak, félelmetesebbnek, hangosabbnak érzékelnek.

Pedig a sötétben való játék nagyon jó hatással van a gyerekek mentális fejlődésére. Ha ugyanis ilyenkor lemegyünk együtt egy körre az udvarra vagy barangolunk velük egy kicsit az utcán, hamarabb be tudjuk mutatni nekik, mi a veszélyes és mi nem. A gyerekek életében így a kihívások leküzdése a függetlenség érzéséhez vezethetnek és javítják a kicsik problémamegoldó készségeit – mindez pedig sikerélményt is teremthet számukra.

Nagyon hasznos tehát kimenni csemeténkkel a sötétben, mert ezáltal fejlődik a látása és a tájékozódási képessége is. Ha pedig fel szeretnénk dobni az esti kinti tevékenységeket, néhány hasznos eszközre szükségünk lehet. Például vigyünk magunkkal fejlámpát, elemlámpát, világító karkötőt vagy pálcát. Ezek mind nagyon praktikusak lehetnek a kinti sötétségben, és biztos, hogy gyermekünket sem kell kétszer kérni, hogy használja velünk együtt ezeket.

Az alábbiakban 4 tippet adunk, amiket gyermekünkkel játszhatunk a sötétben – mindezzel fejlesztve érzékszerveit és tájékozódási képességét:

Füleljünk csendben: ezt a játékot leginkább a természetben érdemes játszani, ahol számos állat hangját hallhatja a kicsi. Kérjük meg, hogy maradjon csendben, és mondja el, mit hall a sötétségben. Talán egy tücsök ciripel? Vagy a bozótban van egy süncsalád? Ha a nagyvárosban lakunk, akkor is remek móka lehet a hallás ily módú fejlesztése, hasonló elgondolás mentén haladva, csak ebben az esetben autókat, dudaszót, repülőgép hangját hallhatja a kicsi.

Rejtsünk el valamit előle: tegyük a sötét kertbe gyermekünk egyik játékát, és jelöljünk ki neki irányokat vagy bizonyos pontokat világító pálcákkal. Segítsük, hogy eltaláljon a játékáig. Nem csak a móka a garantált, hanem a kicsi tájékozódási képességének fejlődése is.

Bújócskázzunk az éjszakában: a zseblámpás bújócskánál nincs is izgalmasabb esti játék. Bújjunk el a gyerek elől (de ne túl messzire, nehogy megijedjen, hogy nem talál minket), és játszunk vele bújócskát. Ő a hunyó, és zseblámpával a kezében kell minket megtalálnia. Szuper látást fejlesztő esti játék.

Árnyjáték: ez a játék tipikus formája a felismerős játékoknak. Helyezzünk egy lámpát valamilyen magaslatra, lényeg, hogy megvilágítson egy fix sík felületet. Mókás árnyjátékot tudunk játszani, ha különböző formákat és tárgyakat rakunk a lámpafénybe, amely kivetül a falfelületre. Mutassuk meg gyerekünknek, hogy ahogy távolodunk vagy éppen közeledünk a fénnyel, mekkorát tud változni egy-egy alakzat mérete ilyenkor. Ezzel megnyugtathatjuk, hogy nem kell félnie a sötétben, hiszen éjjel minden egy kicsit másképp néz ki.

Bizonyára már mindenki hallott a manapság oly nagy népszerűségnek örvendő tudatos gyereknevelés kifejezésről. Napjainkban a tudatos szó sok mindent takarhat, ennek tükrében számos nevelési módszer érthető ezalatt...

Leadfotó: 123rf.com
Fotók: Pixabay.com

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Austin Swift nem pusztán az énekesnő öccse, hanem az egyik „legjobb haverja” is, sőt, akár akár az ikertestvére is lehetne, akkora a hasonlóság közöttük! Olyan kapcsolat van kettejük között, amit...
Lifestyle
Az alvás és az egészség kapcsolata rendkívül bonyolult, egy új tanulmány viszont rávilágított arra, hogy alvási mintázatunk bizony nagyobb hatással lehet általános jólétünkre, mint azt valaha is...
Egészség
Ha te is gyakran érzel kellemetlen ízt a szádban, az akár egy komoly betegségre is utalhat, nem csupán a rossz szájhigiéniára.