Üzenetet küldünk a földönkívülieknek - ez áll majd benne

Az űrkutatók 1974 óta próbálják meg felvenni a kapcsolatot az esetleges idegen civilizációkkal. Eddigi kísérleteik nem jártak sikerrel - legalábbis egyetlen ilyen esetet sem hoztak nyilvánosságra -, azonban még a néhai Stephen Hawking is úgy fogalmazott: van rá remény, hogy egyszer tényleg választ kapunk az üzeneteinkre. A NASA most ezt a reményt igyekszik beváltani.
Üzenet a világűrbe
Az űrkutatással foglalkozó szakemberek hosszú évtizedek óta fáradoznak azon, hogy felvegyék a kapcsolatot az esetleges idegen civilizációkkal. Erre először csaknem fél évszázaddal ezelőtt, 1974-ben tettek kísérletet, "imáik" azonban egyelőre nem találtak meghallgatásra - legalábbis egyetlen olyan esetet sem hoztak nyilvánosságra, amikor az űrbe juttatott üzenetekre reagált volna egy idegen faj -, ám ez nem jelenti azt, hogy a jövőben ne történhetne egy sikeres kapcsolatfelvétel.
Az első kapcsolatteremtési kísérlet az úgynevezett arecibói üzenet volt, melyet 1974. november 16-án sugároztak a Földről az űrbe az arecibói rádióteleszkóppal a Messier 13 nevű gömbhalmaz felé, amely mintegy 25,000 fényévnyire van a Földtől - írja a Wikipédia. Az üzenet 1679 bitből állt (csaknem 210 byte). Az egész továbbítása 1679 másodpercig tartott, csak egyszer küldték el, nem ismételték.
Az üzenet hét részből állt, és a következő fogalmakat kódolta:
- a számok egy és tíz között,
- a következő kémiai elemek rendszámai: hidrogén, szén, nitrogén, oxigén és foszfor – ezek a dezoxiribonukleinsav (DNS) alkotóelemei,
- a DNS nukleotidjaiban található cukrok és bázisok képlete
- a DNS-ben levő nukleotidok száma, és a DNS kettős spirál szerkezetének ábrázolása,
- az ember grafikus ábrázolása, egy átlagember testmagassága és a Föld lakossága, (akkor 4,5 milliárd)
- a Föld Naprendszerének grafikája,
- az Arecibo rádióteleszkóp grafikája és az adóantenna méretei
A NASA most egy újabb üzenetet küld a világűrbe. Kíváncsi vagy, mi áll benne?