Lifestyle

Kíváncsi vagy, milyen lenne az atomháború? Vérfagyasztó szimulációt készítettek róla

A szimuláció elkészítéséhez a jelenleg bevetésre kész nukleáris fegyverekről, azok hatásfokáról és az egyes lehetséges célpontokról szóló kiterjedt adatsorokat használták fel.

Mi történne, ha kitörne a nukleáris háború?

A Princeton Egyetem biztonsági kara (SGS) új szimulációt dolgozott ki az Egyesült Államok és Oroszország közötti eszkalálódó háborúra, amely realisztikus nukleáris erőviszonyokat, célpontokat és halálos áldozatokra vonatkozó számításokat mutat be – írja a hirado.hu. A projekt célja, hogy megmutassa, mit okozna egy esetleges amerikai-orosz nukleáris háború. A becslések szerint csupán a konfliktus első néhány órájában több mint 90 millió halott és sebesült lenne.

Az atomháború kockázata drámaian megnőtt az elmúlt két évben, mivel az Egyesült Államok és Oroszország felhagyott a régóta fennálló nukleáris fegyverzet-ellenőrzési szerződésekkel, új típusú nukleáris fegyverek kifejlesztésébe kezdett, és kiterjesztette azokat a körülményeket, amelyek között nukleáris fegyvereket vethet be” – írja oldalán az SGS.

A négyperces audiovizuális anyag az amerikai és orosz haderő jelenlegi helyzetéről, a nukleáris haditervekről és az atomfegyverek célpontjairól szóló független értékeléseken alapul. A szimuláció elkészítéséhez a jelenleg bevetésre kész nukleáris fegyverekről, azok hatásfokáról és az egyes lehetséges célpontokról szóló kiterjedt adatsorokat használták fel. A hadrendet is megbecsülték, vagyis kiszámították, hogy a háború egyes fázisaiban, mely fegyverek, milyen célpontokra, milyen sorrendben irányulnának, ezzel bemutatva a nukleáris konfliktus alakulását a taktikai, a stratégiai és a városokat célzó fázisokon keresztül.

A NUKEMAP adatai alapján meghatározásra kerültek a konfliktus egyes fázisaiban bekövetkező azonnali halálesetek és veszteségek is. Minden halálos áldozatszámbecslés az atomrobbanások okozta akut halálesetekre korlátozódik, de a nukleáris csapadék és az egyéb hosszú távú hatások okozta halálesetek jelentősen megnövelnék ezeket a számokat” – emelték ki a szerzők.

A szimulációt Alex Wellerstein, Tamara Patton, Moritz Kütt és Alex Glaser dolgozta ki Bruce Blair, Sharon Weiner és Zia Mian segítségével. A hangot Jeff Snyder szerezte.

Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin és a Kreml szóvivője a CNN-nek adott interjút, a beszélgetés során pedig az is szóba került, hogy milyen esetben döntene az atomtámadás mellett Oroszország első embere.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Pénteken lezajlott a Miss World Hungary válogatója, ahol több száz lány vonult fel a zsűri előtt. Az eseményen jelen volt Kulcsár Edina egykori szépségkirálynő is, aki immáron 10 éve, hogy megnyerte...
Lifestyle
Nem kell sokat aludni, és már Magyarországon is teljesen megváltozik az HBO Max. Megmutatjuk, hogy mire kell készülnöd!
Lifestyle
Gordon Ramsay anno tanította tésztát főzni az embereket, de lehet, hogy rosszul. Állítólag az olaszok sem használják a Michelin-csillagos séf módszerét.