Tudod, hogy vérszegény vagy?!

Sokan szenvednek vérszegénységben, illetve annak vashiányos formájában, anélkül, hogy tudnának róla. A tünetek alig észrevehetőek, mégis annál kellemetlenebbek, gyakran pedig nem is sejtjük mi áll mögötte.

A vér oxigénszállító sejtje a vörösvérsejt, aminek a felszínén található az oxigén megkötéséért felelős fehérje, a hemoglobin. Ha a vörösvértestek, vagy a hemoglobin száma egy bizonyos határ alá csökken, akkor beszélünk vérszegénységről. A vérszegénység leggyakoribb okai között szerepel a vas-, a B12-vitamin- és a folsav- hiány. Csökkent képződéssel kell még számolni vesebetegek, májbetegek, szívinfarktuson átesettek, daganatos betegségben szenvedők esetében is, valamint nagyobb műtétek utáni időszakokban.

A tünetek közé tartozik a fáradékonyság, levertség, elgyengültnek érzi magát az ember, gyakori a fejfájás, hányinger, szédülés. Ezen kívül erős hajhullás, elvékonyodott töredezett köröm, száraz, viszkető bőr, étvágytalanság is jelezheti a vérszegénységet. Gyakoribbak a fertőzések, megfázások, koncentrációképesség megromlása, ingerlékenység és a szájzug berepedezése a vérszegények között. Mindenekelőtt azt kell szem előtt tartanunk, hogy az anémia nem önálló betegség, hanem tünet, melynek tisztázni kell a hátterét, és az okot kell megszüntetni.  

A vashiányos vérszegénység a termékeny nők 80%-ánál jelen van, ez mondható a vérszegénység leggyakoribb fajtájának, mivel az össze anémia kialakulásának oka 70-80%-ban a vashiány. Vashiányos vérszegénység több okból is felléphet. Ilyen például a nem megfelelő táplálkozás, a vegetáriánusoknál, vagy akik nem esznek elegendő mennyiségű húst, mivel a növényekben található vas nehezebben szívódik fel, mint ami a húsokban található. Nagyobb vérveszteség, vagy erős menstruáció hatására is kialakulhat.

Az emberek szervezetében átlagosan 4-5 gramm található, a menstruáció folyamán akár 20-30 gramm is távozik a szervezetből, ezért olyan gyakori a nőknél. A vérvesztést okozhatják gyógyszerek is: Aspirin, Syncumar és szteroid tartalmú gyulladásgátlók mellékhatásaként is kialakulhat rejtett vérzés; a vérzékeny betegek (hemophiliások) pedig szinte kivétel nélkül anémiásak is. Ugyanakkor vannak ételek, melyek csökkentik a vas felszívódását, ilyenek a rostos ételek, tea, kávé, korpa, kalcium. A vas felszívódását a nagy mennyiségű teaivás, illetve savcsökkentő gyógyszerek alkalmazása nagymértékben rontja, ezért a vaspótlás ideje alatt ezek mellőzése javasolt. A felszívódást segíti viszont a C vitaminban gazdag gyümölcsök fogyasztása. Emellett gyógyszeres kezeléssel is pótolhatjuk a szervezetben a vasat.

A folsavhiány pótlása szintén gyógyszeres kezeléssel történik, emellett nagyon fontos a megfelelő táplálkozással való bevitel is friss, nyers gyümölcsök, zöldségek formájában, ugyanis a folsav hőérzékeny, és főzéskor elbomlik.

B12 vitaminhiány okozta vérszegénység esetén a korábban felsorolt tüneteken kívül igen súlyos idegrendszeri tünetek is felléphetnek (zavartság, szaglóképesség elvesztése, elbutulás), ezért nagyon fontos az egész életen át tartó vitaminpótlás izomzatba adott injekciók formájában.

 

Oldalak

Lifestyle
Az Oroszlán izgalmas híreket hall egy női ismerősétől. Napi horoszkóp!
Lifestyle
A Kos egy nagy lehetőség előtt áll. Heti horoszkóp. III.21. - IV.20. Kos Ezen a héten lehetőséget kapsz arra, hogy meghozz egy régóta halogatott döntést. A csillagok segítenek abban, hogy...
Sztárok
A legendás magyar színésznek két gyermeke született: Lili 1995-ben, míg Marcell egy évvel később, 1996-ban látta meg a napvilágot.