Immunerősítés nyáron is

Általában akkor gondolunk immunrendszerünk erősítésére, amikor beköszönt az ősz. Szervezetünk védekezőrendszerének megfelelő működéséért azonban naponta tennünk kell. Még nyáron is...

Vannak kifejezetten nyári betegségek, olyan fertőzések, amelyek nagyobb gyakorisággal fordulnak elő nyáron, mint az év többi részében. Ilyenek a gyomor- és bélrendszeri fertőzések, a szalmonella, a fertőző bőrbetegségek, valamint a klímaberendezésekhez kötődő állapotok.
 

Barátunk: a napfény
Ugyanakkor nyáron számos olyan körülmény a kezünkre játszik, amelyek segítségével tehetünk immunrendszerünk javításáért, vagy jó állapotának megőrzéséért. Először is, nagyobb mennyiségben áll rendelkezésünkre a napfény.

A fényvédő készítmények használata és a napszemüveg viselése erősen ajánlott, mivel idén nyáron is több olyan nap volt, és feltehetően lesz is, amikor az UV-sugárzás kiemelkedően magas.

Azonban a napfénynek pozitív hatása is van: jobb kedvre derít, és nem utolsósorban felelős a D-vitamin termelődéséért. A D-vitamin pedig jelentős szerepet játszik immunrendszerünk erősítésében.

Aludj jól!
Az elegendő mennyiségű és minőségű alvás a másik olyan tényező, amely elengedhetetlen ahhoz, hogy jól érezzük magunkat, és fizikailag is ellenállóbbak legyünk. Természetesen egyénileg változik, hogy kinek mennyi alvásra van szüksége ahhoz, hogy a legjobb formában legyen, de az biztos, ha huzamos ideig nem alszunk eleget, vagy nem alszunk jól, akkor gyengül az immunrendszerünk.
 

Torta helyett gyümölcssaláta - üdítő helyett víz 
Sokak szerint a gyomor- és bélrendszer nem megfelelő működése tehető felelőssé számtalan betegség kialakulásért, illetve a rossz közérzetért. És mi mással lehetne összefüggésben ennek a működése, mint az anyagcserével, a táplálkozással, és nem utolsó sorban a stresszel.

De mit tehetünk, hogy kiegyensúlyozottabban táplálkozzunk? A cukrozott, túlfinomított, sok mesterséges adalékanyagot tartalmazó élelmiszereket próbáljuk meg kiszorítani étrendünkből. Fogyasszunk viszont annál több friss, nyers gyümölcsöt és zöldséget. A nyár kiváló lehetőséget biztosít számunkra ezeknek a természetes vitaminforrásoknak a beszerzésére. Fontos, hogy mindig mossuk meg a zöldséget, gyümölcsöt, mielőtt megesszük őket!

A másik „csodaszer” a víz. A szakirodalom eltérő irányszámokat ad meg arra vonatkozóan, hogy hány liter folyadékot kell bevinnie egy felnőtt embernek naponta, azonban nagyjából 2-2,5 liter az, ami ajánlatos volna, amelybe a kávé és a fekete tea nem számítanak bele!
 

Merj megállni!
A túl sok koffein fogyasztása, valamint a túl sok alkohol negatív hatással vannak az immunrendszerünkre. A lényeg ezekkel kapcsolatban is az, hogy legyünk mértékletesek. Kerüljük a túlzásokat. Könnyen belekerülhetünk ugyanis egy olyan spirálba, amelyből nehéz kiszállni. Keveset alszunk, ezért sokkal több koffeint fogyasztunk, mint amennyi egészséges lenne, ezek és a környezeti stressz hatására egyre feszültebbek leszünk, ezért nem tudunk aludni, ezért még több koffeinre éhezünk, és így tovább. Hosszú távon jobban megéri szünetet tartani. Pihenni.

A rendszeres és visszafogott sportolás, a szabad levegőn való séta és kirándulás, a meditáció különféle formái, a kedvenc zenéink hallgatása, valamint a rendszeres szex mind remek szolgálatot tesznek. Segítenek megbirkózni a stresszel, és boldogabbá, kiegyensúlyozottabbá tesznek. Mert ami jó a testünknek, az jó a lelkünknek is. És fordítva.

 

Oldalak

Lifestyle
A Netflix segít formába lendülni, de egy magyar film is óriási sikert könyvelhet el magának, mivel ismét a dobogóra került!
Sztárok
Nagy árat fizetett a világsikerért minden idők egyik legnépszerűbb együttese, az ABBA: a svéd formáció tagjai nemrég egy dokumentumfilmben meséltek arról, milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük.
Lifestyle
A különböző vitaminok az élet bizonyos szakaszaiban kulcsfontosságúak.