Recept

Kiderült: ennyi vegyszer van a gyümölcsökön és zöldségeken

A Növényvédelmi Kamara országos kutatást végzett a permetezési, növényvédőszer-használati szokásokról. Érdekes eredmények születtek.

Kiderült, mennyire szabálykövetők a termelők

Több mint ötszáz termelő megkérdezésével országos kutatást végzett a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényvédelmi Kamara a növényvédőszer-használati szokásokról. A kutatásból kiderült, mennyire szabálykövetők a termesztésben dolgozó profik, illetve hobbikertészek, naprakészek-e az információik és követik-e a fejlesztéseket. Általánosságban elmondható, hogy egyre jobban érdeklik a fogyasztókat a termelői piacon vásárolt gyümölcsök és zöldségek megbízhatósága, az ezzel kapcsolatos kérdésre is született válasz. Az eredmények ismeretében - melyek a Kamara sajtótájékoztatóján hangzottak el - kijelenthetjük, hogy ráfér a szakmára a tévhitekkel szembeni hiteles információforrások követése. Ami mindenképp pozitívum, hogy egyre többen szorgalmazzák a biológiai szerek használatát a kémiai anyagok helyett.

Mennyire jó a zöldség és gyümölcs minősége, amit megvásárolunk?

Évről évre fellángol a vita azzal kapcsolatban, hogy valóban megbízható-e és minőséginek tekinthető-e az a termék, amit a hipermarketek polcain találunk, vagy amit épp a vásárcsarnokban árulnak. Ezeken kívül, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a termelői piacok és a házi értékesítésből származó gyümölcsök, zöldségek. Sokan gondoljuk, hogy utóbbi megbízhatóbb, hiszen ha az ember magának állítja elő, nyilván kevesebb vegyszert alkalmaz a nevelés, gondozás során, így bátrabban nyúlunk ezekhez a portékákhoz. A Növényorvosi Kamara kutatásából kiderül, igazunk van-e, és hogy valóban egészségesebb termést kapunk, ha kertművelőktől szerezzük be.

Minden ötödik kertművelő túladagolná a növényvédő szert

A Növényorvosi Kamara kertbarát-egyesületek, gazdálkodói szervezetek, profi- és hobbikertészek körében indította útjára szakmai kérdőívét. A kutatás kifejezetten a növényvédőszer-használati szokásokat firtatta, arra volt kiélezve, hogy mennyire követik a szabályokat és előírásokat a magyar kertművelők. Zsigó György azt mondta, a legnagyobb probléma a túladagolás és szakszerűtlen permetezés okozhatja. "Amennyiben szakszerűtlen permetezés miatt nem fejtheti ki a hatását egy szer, mert nem a megfelelő helyre jut a növényen, és újbóli kezelést végez a gazda, esetleg túl is adagolva, majd pedig a kezelés után előírt türelmi időt meg sem várva viszi értékesítésre terményeit, akkor halmozottan károsító hatást érhet el a fogyasztónál" - hangsúlyozta a növényvédő mérnök. Az eredményekből kiderül, a túladagolást csak a válaszadók fele utasítja el, húsz százalékuk pedig egyetért vele. Ebből következik, hogy minden ötödik kertművelő túladagolja a növényvédő szert.

Lapozz, cikkünk folytatódik!

Fotó: Wp.com

Oldalak

Recept
Fashion&Beauty
A sírás egy természetes biológiai folyamat, amely segít kifejezni és feldolgozni az érzelmeket. De gondoltál már arra, vajon milyen hatással lehetnek a könnycseppek bőrödre nézve?
Lifestyle
A pizza az az étel, ami a világ minden táján hódít, és kevés olyan ember van, aki ne fogyasztaná szívesen – sajnos azonban mivel nem kedvez túlzottan a diétának, a legtöbb fogyókúrázó kiiktatja az...
Lifestyle
Valószínűleg neked is van épp otthon abból az élelmiszerből egy kevés, amit ha a vágott virágok közé teszel a vázában lévő vízbe, akár több héten át is élvezheted a gyönyörű anyák napi növények...