Egy kiszivárgott államtitkári levélből derült ki, milyen változások várhatóak a felsőoktatásban: A ponthatárokra és a felvételi követelményekre is kihat
Július végén derült ki, hogy a kormány nagymértékű átszervezést tervez felsőoktatási ügyekben. Most egy kiszivárgott államtitkári levél adhat erről biztosabb tájékoztatást.
Nagy átalakulások várhatóak
A levél szerint az egyetemek innentől maguk dönthetik el, elvárnak-e emelt szintű érettségit a felvételihez, illetve azt is szabadon megszabhatják, hogy egyes szakokra milyen minimumponthatárral lehet bejutni. Az államilag meghatározott minimum ponthatár eddig 280 volt.
A részletszabályokról a felsőoktatási intézményeknek szeptember 30-ig kell dönteniük, mellyel kapcsolatos módosításokról a kormány szeptember első felében hoz döntést. A fent sorolt két részlet mellett az ötödik felvételi tantárgy meghatározása is az intézmények feladata lesz. Mindezen információk Hankó Balázs oktatásért felelős helyettes államtitkár levélből derül ki, mely a Telex birtokába jutott.
A levél tartalma szerint a módosítás 2024 szeptemberében lép hatályba, viszont a részletszabályokat már ez év szeptember 30-ig kötelesek kidolgozni. A levélben az áll, hogy már a 2023-as felvételi időszakban alkalmazhatják a változtatásokat, de kötelező 2024-től lesz.
Ezen kívül megváltozik a felvételi pontszámításban az ötödik 100-as összetétele, melyet a későbbiekben az egyetemek szabhatnak majd meg. Eddig ezt a pontszámot a nyelvvizsga, az emelt érettségi, a tanulmányi versenyeke elért- és sporteredmények adták, azonban ennek felosztása a jövőben az intézmények egyéni döntése alapján alakul majd. Emellett olyan szempontokat is figyelembe vehetnek, mint az adott egyetem felvételi feladatsora vagy éppen a munkatapasztalat.