El Camino - Az önismeret útja

Ha azt mondom zarándokút, mindenki érzi azt a tiszta, magával ragadó spirituális erőt, amit ez a fogalom rejt. Mindenki életében eljön egy pont, amikor úgy érzi, nem bírja tovább, ez már túl sok. Van, aki megrögzött túrázó. Az El Camino zarándokút mindenkit vár.

El Camino Európa társadalmilag és kulturálisan meghatározó zarándokútja, olyan emberek járták be mint Nagy Károly, Dante vagy Assissi Szent Ferenc. Az utat Szent Jakabnak tulajdonítják. Jakab Krisztus halála után a többi tanítvánnyal együtt elindult, hogy különböző helyeken hirdessék az igét. Az ő útja Spanyolországba, vagyis az akkori Hispániába vezetett, de sajnos nem sok sikerrel. Visszatért Jeruzsálembe, ahol lefejezték, de követői visszavitték holttestét Hispániába, a mai Santiago de Compostela közelébe. Ezután a feledés homályába merült, mígnem a IX. században újra megtalálták. Egy misztikus fény ragyogott sírhelye mellett, és II. Alfonz a méltatlan mellőzés engeszteléseképp Szentté avatta Jakabot és Spanyolország védőszentjévé tette. Sírja mellé templom és kolostor épült, ami a mai napig Európa legfontosabb zarándok helye lett.

Az út bejáráshoz nincs szükség térképhez, a sárga nyilak és kagylók mindenkit útbaigazítanak. A kagyló Szent Jakab jelképe lett az évek során és többféle ikonológiai magyarázat is született rá. Egyesek szerint ez arra utal, hogy Jakab a tengeren át érkezett Spanyolországba, egy legenda szerint pedig az első zarándok rablók elöl menekült a vízbe, ahol testét beborították a kagylók és így megmenekült. A zarándok út lényegét leginkább szimbolizáló elmélet az, hogy a kagyló maga a keresztény ember. Ahogy a kagyló kinyílik a táplálékért, tehát az életben maradásért, az embernek is ki kell nyílni, élnie kell. Bezárkózni a rossz és a fájdalom elkerülése végett sosem megoldás. A zarándokok szerint az élet maga egy zarándoklat, ahol a gondviselés ugyanúgy jeleket rak elénk, amik elvezetnek oda, ahová mennünk kell, mint ahogy a kagylók is elvezetnek minket El Caminoba.

Sok okból elindulhatunk tehát. A gyakorlott túrázóknak is kihívás ez a 800 km-es út, sok vallásos ember indul útnak, van aki az ezotéria iránt érdeklődik. Vannak, akik egyik csoportba sem sorolhatók és sokan közülük nem is mernek útnak indulni, pedig a zarándok út egy nagyszerű lehetőség arra, hogy megismerjük önmagunkat, céljainkat, határainkat, és kicsit nyissunk a világ felé. A bátortalanság nagy visszatartó erő, ezért gyakran csoportokat is szerveznek. Az igazi zarándok viszont egyedül megy, mert ez így a legnagyobb kaland, a legnagyobb tanulság. Nincsen rossz út, nincs szabály, hogy ezt hogyan kell végigcsinálni, és pont ez a szép benne. Az ember itt saját maga társa, saját magát kell megértenie, az ő kapcsolatait, helyét, feladatát a világban.

Shirley MacLaine, amerikai színésznő, 30 nap alatt gyalog járta végig a Caminót és élményéről könyvet is írt, ami kedvet csinál az El Camino zarándok úthoz és pár jó tanáccsal, tapasztalattal szolgál azok számára, akik fontolgatják az utat. „Az igazi út akkor kezdődik, amikor feldolgoztad mindazt, amit a Camino során tanultál”
 

Oldalak

Egészség
Te mennyire szereted ennek a közkedvelt fűszernek az ízét? Nos, ha feles kilókkal küzdesz, akkor itt az ideje, hogy beépítsd a napi rutinodba ezt a finomságot, ami segít a fogyásban azáltal, hogy...
Lifestyle
Úgy érzed, hogy a pénzed, az ékszereid és egyéb, apró értéktárgyaid nincsenek biztonságban az otthonodban, mert a betörők bármikor rábukkanhatnak? Cikkünkben most 5 olyan rejtekhelyet mutatunk, amit...
Sztárok
Vidnyánszky Attila nem hosszabbította meg Udvaros Dorottya szerződését – nyilatkozta legfrissebb, a Magyar Hangnak adott interjújában a színésznő.