Így lesz tökéletes a forralt bor

Egy hűvös estén nincs is jobb, mint egy pohár forralt bor. Viszont ahányan készítik, annyi variációja van, Skandináviától Moldváig, melyben csupán két dolog közös: hogy meleg és borból készül.

A forralt bor eredete
Európában a bor terjedését a rómaiaknak köszönhetjük, akárcsak a forralt bor feltalálását, ők azonban még "fűszer borként" emlegették. A fűszerekre azért volt szükség, mert tárolási technikájuk természetesen nem volt olyan fejlett, mint manapság, így a borok viszonylag hamarabb megromlottak.

A borok romlásakor keletkező rossz ízt előzték meg méz, fahéj, ánizs, szegfűszeg, koriander, gyömbér, bors, kakukkfű, babérlevél és esetleg narancsvirág vagy rózsavíz hozzáadásával. Az italt ekkor még hidegen fogyasztották. A hűvösebb időben viszont nem voltak restek felmelegíteni boraikat tűzben forrósított kővel vagy vasrúddal, így alkotva meg az évezredekkel később hatalmas népszerűségnek örvendő forralt bort.

 

Tippek, trükkök, tapasztalatok
Hogy a forralt bort hogyan, mivel ízesítjük, mennyire melegítjük, milyen típusú borból készítjük, az csak rajtunk múlik. Egyetlen alapszabály létezik csak: kifogástalan minőségű, mellékíztől mentes bor legyen az alap. A fűszereket a borral együtt hevítjük fel, nem túl nagy lángon. Lényeges, hogy – bár a neve nem ezt sugallja – a bort semmikép se forraljuk fel, különben búcsút mondhatunk alkoholtartalmának. Maximum 78 fokig hagyd melegedni, ezután vedd le a tűzről!

A forralt bor hagyományosan vörösborból készül, ezen belül is a testesebb, akár robosztus, karcos vörösborokat tartják a legalkalmasabbnak e célra, viszont az sem ritka, hogy fehérbort használnak. Ilyenkor nem szükséges a hagyományos fűszerezésnél maradnunk, nyugodtan kialakíthatunk pikánsabb fűszerkombinációkat is.

Ami elengedhetetlen, az a fahéj, a szegfűszeg és a narancshéj. Ezt szokás kiegészíteni citromhéjjal , illetve mindkét gyümölcs levével, de ez persze nem kötelező. Bizonyos receptek felvert tojásokat vagy tojássárgákat kevernek a kész italba, amitől testes, likőrszerű lesz. A skandináv verzióhoz gyakran adnak mandulát és mazsolát is. Ha egy kicsit extrémebb ízekre vágysz, jó ha tudod, a vörösborhoz passzol a chili, esetleg egy kis rum is. Ha fehérborból készíted, szintén megpróbálkozhatsz a rummal illetve egy kis gyömbérrel is.
Miután levetted a lángról, tegyél rá fedőt és hagyd így nagyjából 5 percig, hogy az ízek megfelelően „összeérjenek”.

 

Különleges receptek
Ezek után lássunk néhány különleges forralt bor receptet!

Glögg, a skandináv forralt bor
Készítsd vörös- vagy fehérborból, vaníliával, kardamommal, mazsolával és mandulával.
Hozzávalók:
1 üveg (750 ml) testes, száraz vörös- vagy fehérbor, 5 dl brandy vagy vodka, 7 ek méz, 1 rúd fahéj, 4 szem szegfűszeg, 1 vaníliarúd, 4 kardamom tok, 1 narancs héja, 1/2 bögre mazsola, 1/2 bögre héjatlan mandula.

Elkészítés:
A hozzávalókat összeöntjük, és nagyon alacsony hőmérsékleten 45 percig rotyogtatjuk - nem szabad forralni!
Megjegyzés: Még alkoholosabb lesz, ha adunk hozzá fél liter portóit is - de ne feledjük, a glögg erősebb, mint a normál forralt bor.

 

Nátha elleni forralt bor
Nátha ellen nagyon jó a következő recept, amelyet a magyar népi konyha hagyott az utókorra.
Hozzávalók:
1 l vörösbor, 8 dkg cukornak megfelelő méz, 1 rúd fahéj, 5 szegfűszeg, 1 teáskanál erős Pista (vagy egy félbevágott cseresznyepaprika, vagy chili)

Elkészítés:
A bort és a többi hozzávalót üvegedénybe öntjük, majd forráspontig hevítjük (ne forraljuk, mert az árt a bor aromájának), majd majd belekarikázzuk a citromot és csészékbe öntve forrón tálaljuk.
 

Aszalt gyümölcsös forralt bor
Hozzávalók:
1 l vörösbor, 1 narancs, 3 szegfűszeg, 2 darabka fahéj, 1 kiskanál reszelt gyömbér, 5 dkg mazsola, 5 dkg vegyes aszalt gyümölcs (alma, szilva, meggy), 15 dkg kockacukor, 1 kis pohárka rum

Elkészítés:
A narancsot meghámozzuk (a fehér belsejét kikaparjuk!), kis darabka héjat félreteszünk, majd a gyümölcshúst vékony karikákra vágjuk. A fűszereket és a félretett narancshéjat sűrű vászondarabkába kötjük, és benedvesítjük. A mazsolát és az aszalt gyümölcsöket megmossuk. A bort zománcozott vagy rozsdamentes lábasba öntjük, hozzáadjuk a kockacukrot és a fűszereket. Lassú tűzön felforraljuk, míg a tetején fehér hab keletkezik (a habot kanállal leszedjük). Hozzáöntjük a rumot, beletesszük az aszalt gyümölcsöt, a mazsolát, jól összekeverjük és meleg helyen állni hagyjuk, hogy az ízek jól összeérjenek (körülbelül 20 perc). Eltávolítjuk a fűszeres csomagocskát, a poharak aljára egy-egy szelet narancsot teszünk, és ráöntjük az aszalt gyümölcsös forró italt.

 

Oldalak

Utazás
Pedig vannak olyan pörköltek az étlapon, amik inkább taszítják a turistákat, de mégis adnak nekik egy esélyt. Ilyen a kakastöke pörkölt is, ami azért sokaknak nem túl csábító.
Egészség
A magyarok konyhájában szinte mindenhol van valamilyen péksütemény. Most a kenyérről állítanak egy elég fura dolgot a TikTokon, de valóban igaz?
Lifestyle
Egy híres művésznő úgy döntött, hogy a mesterséges intelligenciával (MI) köti össze az életét. Igazából láthatja is, mert hologram formájában lesz vele.