Home&Design

Tippek tetőfedéshez: az anyagválasztás kérdése

A jó idő beköszöntével az építőipar is megélénkül, elkezdődnek a tavaszi felújítási, építési munkálatok. Ha most kezdtek ti is a tetőfedésbe, nézzétek meg, milyen anyagok közül választhatok!

Modern anyagok a tetőfedésben

Az építőipar rengeteg olyan anyaggal dolgozik, amelyek még pár évtizeddel ezelőtt egyáltalán nem voltak elterjedtek, azonban ma már többféle tetőfedő anyag közül lehet választani. Ezen a területen is egyre jobban előtérbe kerülnek a környezetbarát, újrahasznosítható anyagok. A tetőhéjazat kialakítása függ az ingatlan funkciójától, a tető hajlásszögétől, az esztétikus megjelenés pedig a választott anyag jellemzőitől, hiszen a modern tetőfedő anyagok ma már több színben és kialakításban elérhetők.

Trapézlemez

A trapézlemez felhasználása széleskörű, a hidegen formázott acéllemezt, hogy ellenállóbbá tegyék az időjárás viszontagságaival szemben, legtöbbször horgonyoznak, vagyis cink bevonattal látják el. A cink bevonat mellett gyakran látják el a trapézlemezeket műanyag bevonattal is, illetve léteznek vegyes bevonatos megoldások is. A védőborítás megakadályozza a korróziót, ellenállóbbá teszi az anyagot, úgy, hogy az gyakorlatilag gondozásmentes lesz. Normál esetben a csapadék is tisztán tartja. Az alacsony, jellemzően 10 és 35 mm közötti bordaprofilú trapézlemezeket általában családi házak, melléképületek, garázsok fedésére szokták ajánlani, az annál nagyobbak pedig ipari és mezőgazdasági létesítmények, csarnokok fedésére alkalmasak. A magasabb bordaprofillal és nagyobb bordközökkel rendelkező trapézlemezek kialakításuk miatt merevebbek, ezért nagy felületű tetőkön is biztosítják a stabilitást. Az alacsony borda harmonikus, egységes megjelenést kölcsönöz a tetőknek, így a tetőhéjazat nem csak praktikus, hanem esztétikus is lesz egyben.

Cserepeslemez

A cserepeslemezek a hagyományos égetett cserepekre jellemző külalakjukkal lassan felváltják a hagyományos tetőfedési anyagot. Itt is egy mindkét oldalán cinkkel kezelt felületről, horganyzott, hengerelt acéllemezről van szó. Az időtállóság növelése érdekében a cserepeslemezeket általában műanyag bevonattal is ellátják. A cserepeslemez nagyon jó alternatívája a hagyományos cserepeknek, hiszen hullámos vonalvezetésével a megtévesztésig hasonlít az égetett cserepekre. Felhasználása lakossági körben a legelterjedtebb, családi házak, garázsok, melléképületeket szoktak velük lefedni.

cserepes lemez tetőfedéshez

Hullámlemez

A hullámlemez a hagyományos trapézlemez egyik fajtája, amelyben a trapéz éles vonalvezetését lágy hullámforma váltja fel. Felhasználási módja megegyezik a trapézlemezével, legjellemzőbb felhasználási területe a régi palatetők kiváltása. Az acéllemezből készült hullámlemez mellett a piacon elérhető műanyag, bitumenes hullámlemez is. A műanyag lemezek esetében a legkönnyebb és legolcsóbb hullámlemezekről beszélünk. A bitumenes lemez szintén pénztárcabarát, ugyanakkor tartós megoldást kínál tetőfedésnél. Ugyanúgy, ahogy a trapézlemez, az időjárási viszonyoknak ellenálló anyagról van szó, amely kis súlya miatt könnyen felszerelhető, ugyanakkor stabil tetőhéjazatot hoz létre. Bármelyik anyagot is választjátok, biztos, hogy tartós és esztétikus tető fogja megkoronázni az ingatlanotokat.

Lead fotó, fotó: Pixabay /Ralph, Bernd Hildebrandt/

Oldalak

Home&Design
Lifestyle
Valószínűleg neked is van épp otthon abból az élelmiszerből egy kevés, amit ha a vágott virágok közé teszel a vázában lévő vízbe, akár több héten át is élvezheted a gyönyörű anyák napi növények...
Egészség
Ha te sem szeretnéd idő előtt elveszíteni szellemi frissességedet és agyi jólétedet, akkor jobban teszed, ha kerülöd ezeket az egyszerű és sokszor ártalmatlannak tűnő mindennapi szokásokat.
Lifestyle
Az ágyunk szent hely. Egy hely, ahol alszunk, ahol kipihenhetjük a fárasztó hétköznapokat és ahol a hétvégék nagy részét henyéléssel tölthetjük. Nem szabadna olyan helynek lennie, ahol te és a párod...