Szökött fegyenc igaz története inspirálta az első kötetes szerzőt

A regény februárban jelent meg a legnagyobb könyvesboltokban, 25 éve a TV2 is utánajárt az esetnek. A történet egy magyar házaspár megpróbáltatásairól szól, akik a kilencvenes években Svédországban próbálnak szerencsét. Egy találkozásnak köszönhetően olyan fordulatot vesz az életük, amiben kettős jogrendszer hoz döntést egyikőjük sorsáról. Részrehajló ítélethozók és nyughatatlan igazságérzet találják magukat szemben egymással ott, ahol védekezés közben az ártatlan is bűnösnek tűnik. (x)

Valóságalap

"Az első olvasók leggyakoribb kérdése az volt, hogy a leírtak hány százaléka épül valós cselekményekre. Erre szoktam mondani egy arányszámot, amire jön a következő kérdés: jó, de melyik felét tetted hozzá te? Nem szívesen válaszolok, igyekszem ezt is pozitív visszajelzésként könyvelni. Arra gondolok, hogy sikerült felkeltenem az érdeklődést, elérni azt, hogy valakit foglalkoztasson a gondolat: reális képe volt-e eddig a témáról. Megtörtént vagy megtörténhet? Ha már bizonytalanok vagyunk a választ illetően, akkor részcélt értem el. Ennél a vizsgálatnál többet is szerettem volna üzenni: egy ijesztő konzekvenciát a verdiktek előtörténetéről és születéséről."

"Míg a valóságot érzékeljük, az igazságot csak tudni véljük"

"A kötettel nem kap az olvasó börtönregényt, sem skandináv krimit. Bár ezek ma már kulcsszavai lehetnek az eladhatóságnak, mégis inkább a jogi eljárást megelőző időszaknak szántam nagyobb szerepet. Próbáltam megmutatni azt a súlyát a szavaknak, veszélyeit a döntéseknek, amelyek rövid láncolata képes egy szempillantás alatt tönkretenni egy emberi életet. A börtönök világa helyett inkább rávilágítottam arra a háttérből vezénylő egyéni motivációra, amely rács mögé képes juttatni az embert. Ez talán azért is lehet, mert még a legelején úgy kezdtem el dolgozni rajta, hogy csak pár emberrel terveztem megosztani. Méltatlannak éreztem, hogy csak úgy feledésbe merüljön, aztán útközben valahogy üggyé is emelkedett. Bennem a történet mindig kicsit máshogy szól, de a vége ugyanaz: címere annak, hogy míg a valóságot érzékeljük, az igazságot csak tudni véljük."

Az író, Kovács Andris László

Kovács Andris László bölcsészként, tévés szerkesztőként végzett. Prózaírással két éve kezdett el komolyabban foglalkozni, Petőcz András egyetemi modulján, szépírói műhelyében. Publikált művészeti folyóiratokban, antológiákban, kultúrális intézményekben.

"Nagyon izgalmas, fordulatos, lendületes és fontos kérdéseket boncolgató kisregény. Sajnos, mi, emberek, általában könnyen és gyorsan esünk két súlyos hibába. Átgondolatlanul ítélkezünk és reflexszerűen áldozatot hibáztatunk. E két dolog szorosan összefügg és nagyon nehezen feloldható konfliktusok, ha úgy tetszik, társadalmi feszültségek forrása. Ez a könyv e két súlyos hibára is felhívja a figyelmet."

Oldalak

Utazás
Pedig vannak olyan pörköltek az étlapon, amik inkább taszítják a turistákat, de mégis adnak nekik egy esélyt. Ilyen a kakastöke pörkölt is, ami azért sokaknak nem túl csábító.
Egészség
A magyarok konyhájában szinte mindenhol van valamilyen péksütemény. Most a kenyérről állítanak egy elég fura dolgot a TikTokon, de valóban igaz?
Lifestyle
Egy híres művésznő úgy döntött, hogy a mesterséges intelligenciával (MI) köti össze az életét. Igazából láthatja is, mert hologram formájában lesz vele.