Egy apró gesztus: a mosoly

Temérdek idézet született már arról, hogy mennyit jelent egy mosoly. Ennek ellenére sokszor csak erőltetett mozdulatként jelenik meg az életünkben; pedig ugye, hogy mindig meleg érzéssel tölt el egy őszinte mosoly a szeretteinktől, vagy akár egy vadidegentől is?

A mosoly semmibe se kerül, de sokat ad – állítja a már közhelyessé vált mondás. Egy mosolyért valóban nem kell fizetnünk, mégis boldogabbá tehetjük vele a körülöttünk élők mindennapjait. Ha őszintén adjuk, akkor az egy barátságos gesztus, esetleg a boldogságunk kifejezése; de léteznek olyan helyzetek is, amikor egy mosoly nem teljesen őszinte. 

Amikor nem mosolygunk tiszta szívből, őszintén; esetleg titkolni, leplezni szeretnénk valamit, az minden esetben ránk van írva, hiszen a szemünk és az arcunk mindent elárul valódi érzéseinkről. Persze a mosoly rendkívül sokféle lehet: kifejezhet tetszés, közvetíthet üzenetet, jelenthet örömöt, bánatot, fájdalmat, s önelégültséget egyaránt.

Kutatások kimutatták, hogy a felnőtt férfiak naponta átlagosan 15, míg a nők 22 alkalommal mosolyognak. Sajnos ezek általában véve nem jelentenek többet egy barátságos gesztusnál. Pedig gyerekként sokkal többször tör ki belőlünk a jó izű kacagás, míg felnőttkorunkra elfelejtjük milyen is tiszta szívből nevetni. Pedig érdemes lenne megtartani ezt a „gyerekkori hóbortot”, hiszen szakemberek már régóta bebizonyították hogy egy mosoly pozitív hatással van a lelkünkre, és az egészségünkre is. Ez annak köszönhető, hogy a nevetéshez szükséges izmok javítják az agy vérellátását, így több oxigén és ún. boldogsághormon jut az agyba.

 

Mosolyfajták:
A szekértők a kutatások folyamán hét fajta mosolyt különböztetnek meg:
Spontán mosoly: ez a legőszintébb mosoly, ez által a legszebb is. Ilyenkor az ember valóban jól érzi magát a bőrében, s nemcsak a szája, hanem a lelke is mosolyog, a szeme pedig szinte ragyog.
Erőltetett mosoly: jellemzően nem megy fel egészen a szemig, csak a járomcsontig terjed, s jellegzetesen pofazacskót csinál. Ez a típusú mosoly főként a bolti eladóknál, recepciósoknál figyelhető meg, mert náluk kötelező mosolyt erőltetni az arcukra. Ezt a fajtát bátor mosolynak is szokták nevezni, amikor az valójában szomorúak vagyunk, de nem akarjuk hogy ezt más is észrevegye.
Tartózkodó mosoly: a szájzug kissé felfelé mozdul, miközben a a száj csukva marad. Ezt akkor szoktuk alkalmazni amikor igaz, hogy jó hangulatban vagyunk, de tartózkodunk a másik féltől.
Bocsánatkérő mosoly: a szájzug megemelkedik, viszont a szem kifejezéstelen marad.
Ironikus mosoly: a szájszeglet elmozdul, de kissé lefelé. 
Műmosoly: tulajdonképpen az egyik leggyakrabban használt típus, amit akkor öltünk magunkra amikor kötelező jelleggel kell mosolyognunk: munkahelyen, partikon.
Rutinos mosoly: egy begyakorolt, tudatosan használt mozdulat, amit főként műsorvezetők, színészek használnak a munkájuk során.

Ragaszd át a mosolyt!
A mosoly ragadós, nem mellesleg pozitív érzéseket kelt abban aki kapja, s abban aki adja. Nem nehéz elérni, hogy a másik ember arcán mosoly jelenjen meg: pár kedves, s őszinte szóval könnyen jobb kedvre deríthetjük a másik felet, amit aztán akár ő is tovább adhat. S utána szemmel látható lesz az tény amiről már ódákat zengtek: hogy ez a röpke pillanat valóban többet jelent egy apró mozdulatnál.
 

Oldalak

Home&Design
Bár sokan alábecsülik a színek erejét, otthonunk színösszeállítása bizony óriási hatással van mindennapi hangulatunkra. A jó hír viszont, hogy nem kell teljesen átfestened a szobákat, ha igazán...
Lifestyle
Az agy egészségének megőrzése kiemelten fontos általános jólétünk szempontjából, hiszen az agy központi szerepet tölt be testünk egészének irányításában.
Fashion&Beauty
Rengeteg újra és újra előkerülő divattrendnek lehettünk már tanúi, ezúttal egy reneszánszát élő nadrág kerül újra reflektorfénybe.