Tévhitek a folyadékbevitelről - Így tartsd hidratáltan a szervezetedet ősszel

Nyáron a kiszáradás és a fokozott folyadékvesztés miatt kerül fókuszba az elegendő folyadékfogyasztás, de ősszel sem szabad csökkenteni ennek mennyiségét. A hűvösre forduló időjárás igénybe veszi a szervezetet és a bőr is gyorsabban kiszárad, ha belülről nem kap utánpótlást. Nézzük az öt leggyakoribb tévhitet a dehidratáltsághoz kapcsolódóan!

A csapvíz minősége

„Köztudott, hogy a legegészségesebb és legideálisabb ital a tiszta víz. Korra, nemre, egészségügyi állapotra való tekintet nélkül és bármikor, a szervezet igényeinek megfelelően korlátlan mennyiségben fogyasztható. Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy a csapvíz minősége a legtöbb helyen a skandináv országok ivóvizének minőségével vetekszik. Emellett a legellenőrzöttebb élelmiszer, hiszen folyamatosan vizsgálják a minőségét. Így bátran ajánlható a hidratációhoz és még az ásványvizes palackok cipelésével sem kell törődni” – hangsúlyozza Rutai Gergely, a SodaStream magyarországi szakértője.

1. tévhit: "A száraz száj jelenti azt, hogy dehidratált a szervezet"

Bár ebben van némi igazság, a dehidratáltság valószínűleg már a szájszárazság érzése előtt elkezdődött. Viszont figyelmen kívül hagytuk a figyelmeztető jeleket. A fejfájás, a magas pulzusszám, az alacsony vérnyomás, a felálláskor tapasztalható szédülés, a kimerültség vagy zavartság, illetve az izomgörcs és a sárga vizelet mind a dehidratáltság egyik jele lehet. A dehidratáltságot könnyen ellenőrizhetjük: csípjünk a bőrünkbe, ha az azonnal visszaugrik miután elengedtük, akkor kellőképpen hidratáltak vagyunk. Dehidratáltság esetén a bőr pár másodpercig úgy marad, miután elengedtük. Ha ezt tapasztaljuk, feltétlen pótolnunk kell a hiányzó folyadékot.

2. tévhit: "Testünk csak akkor veszít értékes folyadékot, ha izzadunk"

Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak akkor veszíthetünk folyadékot, ha izzadtságcseppeket látunk a bőrön. A valóságban azonban már a puszta életfunkcióink normális működésével is bekövetkezik a folyadékvesztés, például a szimpla légzéssel is párologtat a szervezet. Ha valamiért pedig extra veszteséget (pl. betegség, láz, edzés stb.) szenvedünk el, amint lehet pótolni kell a szükséges mennyiséget.

Fotó: cleantechies.com

Oldalak

Utazás
Pedig vannak olyan pörköltek az étlapon, amik inkább taszítják a turistákat, de mégis adnak nekik egy esélyt. Ilyen a kakastöke pörkölt is, ami azért sokaknak nem túl csábító.
Egészség
A magyarok konyhájában szinte mindenhol van valamilyen péksütemény. Most a kenyérről állítanak egy elég fura dolgot a TikTokon, de valóban igaz?
Lifestyle
Egy híres művésznő úgy döntött, hogy a mesterséges intelligenciával (MI) köti össze az életét. Igazából láthatja is, mert hologram formájában lesz vele.