A vízipipa mégis káros?

Egyre nagyobb népszerűségnek örvend napjainkban a vízipipa, hiszen mégsem olyan káros mintha dohányoznánk, és összehozza a társaságot, ráadásul az illata és az íze is kellemesebb. De vajon tényleg nem káros az egészségünkre?

A vízipipázás is annyira káros az egészségre, mint a dohányzás, mondja az brit Egészségügyi Minisztérium. A kutatások kimutatták, hogy azok, akik rendszeresen vízipipáznak, ugyanúgy növekedhet a szénmonoxid szintjük. Kiderült, hogy egy-egy alkalom négyszer olyan magas széndioxid szintet eredményezett, mint egy cigaretta elszívása. A magas szénmonoxid szint agykárosodáshoz és eszméletvesztéshez vezethet.

Nehéz pontosan megmondani, hogy mennyi szénmonoxid jut a szervezetbe egy cigarettától, mivel a dohányosok különbözően lélegzik be. Viszont amikor kilégezve mérték, akkor kiderült, hogy egy nem dohányzó 3 rész CO-ot lélegez ki, az 1000 résznyi levegőből. Egy enyhe dohányosnál ez az érték 10-20 (a vér 2-4% nem funkcionál rendesen), egy erős dohányosé pedig 30-40 (a vér 5-7% nem funkcionál rendesen). A tanulmány szerint a vízipipázók 40-70 rész CO-t lélegeztek ki, ami a vér 8-12% érinti. Az orvosok maguk is meglepődtek, mikor kiderült az eredmény, pedig a legtöbb ember úgy tekint a vízipipára, mintha nem is lenne dohányzás, úgy gondolják, egy sokkal egészségesebb alternatíva.

A vízipipa bárok és azok a helyek, ahol van lehetőség vízipipázni egyre elterjedtebbek Európa szerte. Mivel soha sehol nem látni, hogy rossz hatással van az egészségre, és nem üldözik annyira, mint a dohányosokat, mindenki úgy gondolja, hogy kevésbé káros, mint a dohányzás.

A WHO (World Health Organization) szerint egy órányi vízipipázás több mint 100 cigaretta füstjének elszívásával egyenértékű. A pipa beszívott füstje nagy mennyiségű mérgező anyagot tartalmaz, valamint a dohány hevítésére használt anyagok, így például a faszén, tovább növeli az egészségügyi veszélyeket. Ezeket az adatokat cáfolja Dr. Kamal Chaouachi, korunk egyik legelismertebb dohányszakértője. Mivel a WHO annyira dohányzásellenes, hogy a tényeket is hajlandóak figyelmen kívül hagyni, csak hogy meggyőzzék az embereket a dohányzás károsságáról.
Azonban vannak előnyei a vízipipának a cigarettával szemben. Nem óránként töm meg egy vízipipát az ember, hanem ideális esetben hetente pár alkalommal, így van ideje kiürülnie a szervezetből a káros anyagoknak, nem folyamatos a bevitel. Azoknak azonban alaposan el kell gondolkodniuk, akik naponta akár többször is előveszik a pipát. A cigaretta filtere rosszabb szűrési tulajdonságokkal rendelkezik, mint a víz, valamint a vízipipa füstje kellemes illatú (csak hogy egy praktikusabb tulajdonságot is említsek).

Ami a káros anyagokat illeti, amit belélegzünk, még nem állapították meg a pontos összetételt, és mennyiséget, mivel egyes kényesebb anyagoknál ez akár több milliós összegbe is kerülhet.
A kutatások hatására talán a vízipipa rajongót talán majd meggondolják, hogy hányszor tömjék meg a pipát, vagy hogy egyáltalán megtegyék-e.

 

Oldalak

Lifestyle
Az önkifejezés művészete: az új Motorola Edge 50 széria mesterséges intelligenciával támogatott kamerájával a legtöbbet hozhatod ki a pillanatból! Nézd meg nyolc európai ország nyolc fotósának...
Lifestyle
Ha te sem szeretnéd, hogy a gyereked olyan homokozóban játszon, ami tele van macskaürülékkel vagy épp egyéb, bogarak és rovarok által terjesztett kórokozóval, akkor olvasd el cikkünket!
Fashion&Beauty
Noha a kerti partik lényege, hogy a résztvevők komfortosan érezzék magukat, így az sincs kőbe vésve, mi a tökéletes viselet ilyenkor, érdemes ihletet meríteni a dán királyné ruhatárából, ha...