Utazás

Nem csalás, nem ámítás: tényleg így nézett ki a Naprendszer a kezdet kezdetén - Videó

A Napunk immáron 4,5 milliárd évesnél is idősebb, amiből egyenesen következik, hogy már a Naprendszer sem számít épp "fiatalnak". De mi lenne, ha visszaforgatnánk az idő kerekét egészen a kezdetekig?

Mesés időutazás

Az elmúlt évszázadok fantasztikus kutatásai nyomán rengeteg kulcsfontosságú információt szereztünk már a Naprendszerről. Tudjuk, hogy egy, a Nap gravitációja által egyben tartott bolygórendszerről van szó, mely része a Tejútrendszer milliárd csillagrendszerének. Galaxisunk Orion spirálkarjának nagyjából a felénél, a galaxis közepe és pereme között is hozzávetőleg félúton helyezkedik el. A Naprendszer határa a Naptól számított 8-10 billió km (kb. 1 fényév).

Bolygónknak, a Földnek otthont adó Naprendszerünk középpontjában a Nap található. Csillagunk gravitációs térrészén belüli objektumok és kölcsönhatások összessége jelenti a Naprendszert. Központi csillagunk hozzávetőleg 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki egy hatalmas gázfelhő gravitációs összehúzódása nyomán. Nem sokkal később, már 4,567 milliárd évvel ezelőtt a csillagkeletkezésnél visszamaradt, a Nap egyenlítői síkjában lapos korongba rendeződött anyagból, a protoplanetáris korongból kialakultak az első kisbolygók, majd bolygók.

Persze hosszasan taglalhatnánk még a Naprendszer történetét, de most sokkal izgalmasabb és különlegesebb "utazásra" invitálunk. Mi történne, ha nemes egyszerűséggel visszaforgathatnánk az idő kerekét egészen a kezdetekig? A Phys.org arról ír, hogy az Arizonai Egyetem szakemberei egy úttörő kísérletük során hitelesen modellezték, hogyan is nézhet ki egy bolygó embrionális, vagy - pontosabban szólva - "csecsemőkorszakában".

A tudósok a Magellan Adaptive Optics Xtreme (MagAO-X) optikai eszközzel vettek górcső aá két, még fiatalnak tekinthető bolygót a PDS 70 nevű, alig 5 millió éves csillag körül a Földtől 370 fényévre a Kentaur csillagképben. A The Astronomical Journal nevű folyóiratban megjelent tanulmány szerint most először sikerült kompakt porgyűrűket észlelni a (bébi)bolygók körül, amikből a későbbie kfolyamán nagy valószínűséggel holdak alakulnak ki. Lapozz tovább: cikkünk folytatásában - egyebek mellett - káprázatos videót mutatunk arról, hogyan is nézhetett ki "fiatal korában" a mindenki által jól ismert Naprendszer!

A MagAO-X egy hihetetlen sebességgel reagáló tükörrel dolgozik, ami - miként arra a Steward Obszervatórium csillagászprofesszora, Laird Close is rámutatott - másodpercenként 2000 alkalommal korrigálja magát, hogy módosítsa a légkör torzításait, nagyjából úgy, ahogy a zajszűrős fülesek kiszűrik a háttérzajt. Az így készült képek még a Hubble és a James Webb űrtávcsövek felbontását is felülmúlják - állítják a szakértők.
Kattints a további képekért!

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Utazás
Egészség
Amikor jön a strandolás, és csobbanunk egyet a medencében, néha előfordul, hogy lenyeljük a vizet. Milyen hatással lehet ez az egészségünkre?
Home&Design
Szép lassan egyre melegebb lesz, és amikor 30 fok felé kerülünk, a többség rögtön a légkondi távirányítójáért nyúl, pedig nem feltétlenül kellene.
Sztárok
Rengeteg főzős műsor ment régen is a tévében, és a TV2-nél Stahl Judittól lehetett recepteket ellesni. A show sokáig rendkívül sikeres volt.
Sztárok
A neves olimpiai és világbajnok kardvívó 88 éves volt. Horváth Zoltán az utolsó éveit a nyilvánosságtól távol, a Tatabánya melletti Szárligeten töltötte.
Lifestyle
Sokan igyekeznek megszabadulni a használt ruhájuktól interneten, de egy nő gyorsan 300 ezres ajánlatot kapott. Valószínűleg sejted, hogy nem a ruháért.
Utazás
Június 16. és 18. között három estén látható lesz a Mars és az oroszlán csillagkép legfényesebb csillaga, a Regulus együttállása a nyári égbolton.