Ecetes ribizli - Készíts gyorsan házi savanyúságot!
Hamarosan véget ér a nyár. Eljött a befőzés ideje. Praktikus tanácsok és különleges receptek mindenkinek.
Elkészítés:
A savanyúság készítése igen gyors és egyszerű folyamat. A nyers zöldséget folyóvíz alatt alaposan megmossuk, majd befőttes üvegekbe rakjuk. Vízből, ecetből és sóból álló levet főzünk, majd a savanyúságra öntjük. Végül fűszerekkel ízesítjük. A savanyításnál leggyakrabban használt fűszerek: a kapor, szemes bors, babérlevél. Szinte bármilyen zöldséget lehet savanyítani, a szokásos uborka, káposzta, cékla és paprika mellett a karfiolt, zöld paradicsomot, görögdinnyét, fokhagymát, hagymát, patisszont, stb…
A gyümölcsök savanyításával is érdemes próbálkozni! Következzen néhány különleges recept, hogy ti is kedvet kapjatok a savanyításhoz! A hosszan elálló savanyúság titka a pihentetés és a gőzölés. (Egy tepsibe vizet töltünk és a lezárt befőttes üveget beleállítjuk, és körülbelül fél órára betesszük a 180 fokos sütőbe.)
Ecetes ribizli:
Körülbelül 2 kg piros ribizlit alaposan megmosunk. Amíg szárad a gyümölcs addig ecetből, cukorból, sóból és vízből levet főzünk. (Érdemes borecetet vagy almaecetet használni, mert ezek savtartalma alacsonyabb). Fél liter 4-5% savtartalmú ecethez, 25 dkg cukrot tegyünk. A savanyúság levét egész fahéjjal és szegfűszeggel ízesítünk, amit a főzés végén eltávolítunk. A kihűlt levet a gyümölcsre öntjük.
Ugyanezt a receptet őszibarackkal, meggyel vagy szilvával is kipróbálhatod!
Mazsolával töltött erős paprika:
Az erős paprikákat kimagozzuk, mazsolával megtöltjük. A legjobb kisebb méretű paprikákat használni, amit könnyen ki lehet magozni. A savanyúság leve ecetből, vízből és cukorból készül. (1 kg zöldséghez körülbelül 2-3 deci ecetet használjunk.)
Savanyú kukorica:
Néhány cső kukoricáról a szemeket lefejtjük, majd megfőzzük. A sós, borsos, tárkonyos, szegfűszeges, ecetes vizet felforraljuk, majd ráöntjük a befőttes üvegben lévő kukoricára.