Lifestyle

Ezért ne a kukába dobd a chipses zacskót - Ezek lettek a Megoldások a holnapért kihívás nyertes ötletei

Kreatív, újszerű és jövőformáló projekteket mutattak be a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért diákoknak szóló kihívásának döntőjében a fenntarthatóság, a közösség és a jövő oktatása kategóriákban. A chipses zacskó környezettudatos újrafelhasználása, a modulárisan építhető oktatórobot és az alternatív fehérjeforrást biztosító tücsökfarm bizonyultak a legjobb ötleteknek. A verseny első három helyezettje 6 millió forint összértékű Samsung készülékekkel bővítheti saját, felkészítőtanára és iskolája digitális eszköztárát.

Tanácsok a legjobbaktól

Mitől lesz egy ötlet világmegváltó és hogyan lehet vele kitűnni a tömegből? A Megoldások a holnapért résztvevői a kihívás minden fázisában erre a két kérdésre igyekeztek a lehető legjobb választ és leginkább újító megoldást hozni, több neves mentor mellett a Cápák közöttből is ismert Balogh Petya tanácsait követve.

Diákok a csúcson

A zsűrit legjobban a Napkori Jósika Miklós Német Nemzetiségi Általános Iskola és AMI tizenhárom éves diákjai győzték meg, akik az élelmiszeripar egyik hulladékproblémájára kerestek megoldást. A használt chipses zacskókra nincsen bevált újrahasznosítási technológia, szelektív gyűjtésük egyelőre megoldatlan. Ezért a NUT (Napkor’s Upcycler Team) csapat az újrafelhasználás, azaz upcycling által mutatott rá, hogyan lehet minél tovább körforgásban tartani a terméket, ahelyett, hogy szemét válna belőlük. Az üres csomagolásból a környezettudatos tisztítás után hűtőszatyrot vagy melegen tartó zsákot készítenének.

nut team chipszes zacskó újrahasznosírás

A második és harmadik díjat a békéscsabai KOLLABOR diákjai vihették haza. A Learn-o-Bot csapata az élményalapú informatika- és robotikaoktatásra keresett és fejlesztett megoldást. Modulárisan építhető robotukkal programozást, elektronikát és gépészetet tanítanának gyerekeknek, fiataloknak, akik könnyedén és élvezetesen sajátíthatják el azt a tudást, amivel később képesek lesznek reagálni a jövőbeli munkahelyek változó igényeire.

learn o bot samsung

A harmadik helyezett AchetaPro az emberiség élelmiszerválságát tücsökfarmokkal orvosolná. A csapat egy tücsöktenyésztő egységen dolgozik, amely segítené az emberi fogyasztásra szánt rovarfehérje előállítását. A békéscsabai fiatalok nemcsak prototípusokat mutattak be prezentációjukban, hanem tücsöklisztből készült süteményt is kóstoltattak a zsűrivel és a közönséggel. A keksz elfogyasztása után a zsűri az érzékenyítés fontosságára hívta fel az AchetaPro tagjainak a figyelmét, arra biztatták őket, hogy ötletüket bátran terjesszék más iskolákban is.

tücsökfarm alternatív fehérjeforrás

Az ötletelésnek azonban itt még nincs vége, ugyanis a bemutatott megoldások egy vállalkozás alapkövét jelenthetik, a versenyzők közül többen tervezik, hogy minél hamarabb piacra lépjenek termékükkel, elképzelésükkel.

Közösségi alkotóműhely

A kihívást harmadik alkalommal rendezte meg a Samsung és az EdisonKids, a program népszerűségét bizonyítja, hogy idén rekordszámú, 559 diák jelentkezett az ország szinte minden pontjáról. A 12-18 év közötti versenyzők 164 csapatot alakítva három kategóriában nyújtották be a pályázataikat februárban: fenntarthatóság, közösség és a jövő oktatása. Az 50 legizgalmasabb megoldást kitaláló csapat versenyzői online képzési platformon ismerkedtek meg a design thinking módszertannal, amely segítségével továbbfejleszthették saját projektjüket. A jövőtervező műhelymunkákon a fiatalok különböző perspektívákból ismerhették meg a megoldásra váró problémákat, az őket támogató tanárok pedig a hatékony mentorálás módszertanáról szóló képzésen vettek részt.

Az utolsó fordulóban további szakmai segítséget is igénybe vehettek a csapatok: a Samsung és az EdisonKids mentorai támogatták őket, közösen dolgoztak velük az ötleteik megvalósításán. A döntőben a versenyzők az elgondolt koncepciókat fenntartható és megvalósítható üzleti tervek formájában mutatták be, a Momentán Társulat kommunikációs tréningjén elsajátított prezentációs technikákkal. Az értékelés során az eredetiség, a megalapozottság, a megvalósíthatóság és a csapatszellem szempontjait vette figyelembe a zsűri. A június 3-án, a Néprajzi Múzeumban megrendezett döntőn prezentáló csapatok olyan társadalmilag fontos kérdésekre keresték a megoldást, mint a tanulmányi értékelési rendszer megújítása, a történelemoktatás gamifikációja, a sajátos nevelési igényű tanulók integrációja mentorhálózat segítségével, a pályaválasztás digitalizációja vagy az oktatási intézmények és az önkéntes támogatók összekapcsolása.

Teret adni a tehetségnek

A Megoldások a holnapért célja, hogy segítsen kibontakoztatni a diákok képességeit, és megmutassa, hogyan gondolkodnak ma a fiatalok a technológiai fejlődésről, a tudatosságról vagy a közösségi alkotásról. A kihívás alapjául a Samsung nemzetközi sikereket is elért Solve for Tomorrow kezdeményezése szolgál. A globális program segítségével a jelentkezők STEM (Science, Technology, Engineering, Maths – természettudományok, technológia, mérnöki ismeretek és matematika) tudásukat és olyan szociális képességeiket is fejleszthetik, mint a kritikai gondolkodás, a csoportmunka, a kreativitás vagy a strukturálatlan problémák megoldása.

A kihívás külföldi és magyar résztvevői amellett, hogy inspiráló közegben töltenek el egy fél évet, rengeteget tanulnak saját magukról, a csapatmunkáról és a versenyhelyzetről is, illetve a tapasztalat mellett értékes nyereményekkel lehetnek gazdagabbak.

A tavalyi hazai győztes a GITegylet csapat lett, a diákok PlanNet projektjük keretében egy olyan digitális platformot álmodtak meg, amely használt tárgyak árusítását az adománygyűjtéssel kombinálja, az első itthoni verseny fődíját pedig a Trois cent Soixante Croissants csapat vitte el egy környezettudatos böngésző bővítménnyel. Érdemes kitekinteni más országok megoldásaira is: az Amerikai Egyesült Államokban tavaly a Princeton High School diákjai az élelmiszerhulladék újrafelhasználására hoztak olyan megoldást, amivel az ételmaradékot a technológia és a fekete katonalégy segítségével állati takarmányként vagy kozmetikumok alkotóelemeként hasznosíthatják. 2023-ban pedig a Brandywine High School tanulóinak ötlete győzött, akik fogyatékkal élő emberek számára terveztek megfizethető árú segédeszközt.

A Megoldások a holnapért immár harmadik éve bizonyítja itthon is, hogy a legfiatalabb generáció úttörő ötletei, kreatív megoldásai miként építhetik a közösséget – felkészítőtanáraik, mentoraik és a szervezők büszkeségére és ámulatára. A Samsung és az EdisonKids programja igazolja, hogy milyen értékes ötletek születhetnek a csapatmunkából és ez hogyan formálhatja a jövőnket.

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
Sztárok
Sárközi Ákos nyert az Év Gasztroarca kategóriában a 2025-ös InStyle MEN of the Year gálán - a sztárséffel és festőművész feleségével, Évával a helyszínen készítettünk interjút.
Egészség
Gondoltad volna, hogy van egy olyan ital, amely nem tartalmaz koffeint, mégis rendkívül frissítő hatással bír, ha reggelente fogyasztod? Nos, cikkünkből most megtudhatod, mely ital ad energialöketet...
Sztárok
A Buckingham-palota közleményéből kiderül, hogy III. Károly a rákkezelése miatt tartózkodott az egészségügyi intézményben, ahol végül rövid megfigyelésre szorult.
Sztárok
Katalin hercegné és Vilmos herceg kapcsolata talán mégsem olyan felhőtlen, mint ahogyan eddig gondoltuk? Mint kiderült, a trónörökös olykor heves érzelmek hatása alá kerül, olyankor pedig feleségén...
Sztárok
A közönség a Hunyadi minden egyes történelmi szereplőjéhez egy színész arcát társítja, de vajon hogyan nézhettek ki e valóban létezett személyek a középkorban? A választ a mesterséges intelligencia...
Sztárok
Március végén szexuális zaklatási vádak miatt állt bíróság elé a 76 éves Gérard Depardieu, aki a vádlottak padján egy meglepő, az ügyhöz azonban kevéssé kapcsolódó bejelentéssel borzolta a kedélyeket...