Zenével az álmatlanság ellen

Manapság egyre több ember szenved álmatlanságban, a növekvő számban előforduló problémára pedig szinte ráépült a gyógyszeripar. A legtöbben kétségbeesetten alkalmazzák a csodamódszereket és csodagyógyszereket, pedig természetes módon is leküzdhetőek az alvásproblémák. Például zenével.

Manapság egyre több ember szenved álmatlanságban, a növekvő számban előforduló problémára pedig szinte ráépült a gyógyszeripar. A legtöbben kétségbeesetten alkalmazzák a csodamódszereket és csodagyógyszereket, pedig természetes módon is leküzdhetőek az alvásproblémák. Például zenével.

 

Az álmatlanságnak számos oka lehet a mindennapi stressztől, idegességtől az olyan aggodalmakig, amik miatt képtelenek vagyunk elaludni, csak nyugtalanul forgolódunk az ágyban.

Alvászavarok átmenetileg mindenkivel előfordulnak, hiszen ki ne idegeskedett volna egy fontos esemény előtt, vagy egy balul sikerült nap után. A 21. században azonban egyre gyakoribb, hogy a probléma nem csak ideiglenesen jelentkezik, hanem szinte meghatározza a páciens egész életét. Akiknek mindennap szembe kell nézni az álmatlansággal és az éjszakai plafonbámulással, este hiába nyugodtak és stresszmentesek, képtelenek elaludni. Egy 1993-ban Amerikában készült felmérés szerint a lakosság 30-40 %-a szenved alvászavarokban, és azóta ez a szám csak növekszik. A rendszeresen jelentkező álmatlanság leggyakoribb oka pedig az a tünet vagy panasz, mely a napi aktivitásunkra is hatással van, az inszomnia.

Az inszomnia és a kezelési módszerek

Az inszomniát többféleképp is értelmezhetik, legyen az kórkép vagy tünet, a lényege abban rejlik, hogy az alvás nem pihentető és folyamatos, emellett tartalma is lerövidül. Rendszerint az alvás minősége, mennyisége szenved zavart, így az nem felel meg alapvető funkciójának, a szellemi és fizikai állapot kipihentségének, rekonstrukciójának, ezért az inszomnia negatív következményei nappal is jelentkeznek. A mindennapi életben a koncentrációképesség és a teljesítőképesség romlik, memóriazavarok lépnek fel, és az elalvásos balesetek kockázatát is növeli a betegség

Az inszomnia gyógyszerekkel történő gyógyítása elég kockázatos, hiszen folyamatos szedése függőséget okozhat, a szervezet idővel hozzászokik és egyre többet követel, megvonása pedig elvonási tünetekkel járhat. A gyógyszeriparnak a függőség kialakulása csak több bevételt jelent, de a csomagoláson így is kötelesek feltüntetni az alvászavarok elleni készítmények, altatók és nyugtatók veszélyeit. A gyógyszeres kezelés helyett az alternatív kezelési módok azonban semmiféle mellékhatással és kockázattal nem járnak. Ilyen alternatív megoldások lehetnek a különböző relaxációs módszerek, kognitív viselkedésterápia, a fényterápia, a biofeedback, az alvásmegszorítással történő kezelések, a kronoterápia és néhány klasszikus pszichoterápiás módszer. Az alvászavarok leküzdésében azonban egyre nagyobb népszerűségnek örvend a zeneterápia is.

Az álmatlanság leküzdése zeneterápiával

Az alvás és a zene közötti kapcsolat legkézenfekvőbb bizonyítékai az altatódalok. Évszázadok óta anyák milliói ringatják álomba gyermeküket, de számos tanulmány is bizonyítja, hogy a zene javítja az alvás mennyiségét és minőségét. Persze az sem mindegy, hogy milyen zenét hallgatunk elalvás előtt. Egy dinamikus rockballada valószínűleg soha nem fog álomba ringatni minket, az alvással küzdőknek inkább lassú tempójú, nyugtató hangulatú zenéket érdemes választaniuk. A kutatások azt igazolják, hogy a klasszikus zene és a new age stílusú zenék alkalmasak leginkább az altatásra. Azért is érdemes lassú dalokat hallgatnunk elalvás előtt, mert idővel a szívritmusunk felveszi a zene ütemét. Egy erre épülő tanulmányban a lassabb számokat hallgatók sokkal pihentetőbb, nyugodtabb alvásról számoltak be, mint dinamikusabb zenét hallgató társaik.

Amire érdemes figyelnünk

A terápia során a hangerő beállítása létfontosságú. Saját magunknak kell beállítani az ideális hangerőt, de a teljes ellazultság érzése érdekében a számunkra optimálisnál egy kicsivel lejjebb érdemes tekerni a hangerőt, ami még pihentetőbb alvást fog eredményezni.

Arra is figyelnünk kell, hogy ténylegesen olyan darabot válasszunk, amit valóban kedvelünk, és szívesen hallgatunk, különben nem csak elaludni nem fogunk, de megnyugvás helyett feszültséget is érezhetünk. Az is fontos, hogy ne közvetlenül elalvás előtt kezdjünk zenét hallgatni, hanem már fél órával előtte kapcsoljuk be a választott zeneművet, és kényelmesen helyezkedjünk el, hogy hozzászokhassunk a zene üteméhez, és felvehessük annak ritmusát.

A zeneterápiát két három hétig érdemes folytatni, hogy az alvás mennyisége és minősége tartósan javulhasson. Ha azt tapasztaljuk, hogy észrevehetően előbb alszunk el, nem forgolódunk az ágyban és reggel kipihenten ébredünk, akkor a zeneterápia sikeresnek mondható, ráadásul ezreket sem kellett költenünk a nyugodt és folyamatos alvásért, és egészségtelen gyógyszerek szedésére sem szoktunk rá.

Oldalak

Lifestyle
Hűséges társat keresel a mindennapokra? Ezekkel a négylábúakkal nem foghatsz mellé. Íme!
Lifestyle
Persze az, hogy kinek mi számít jónak az ágyban eltérő lehet, de egy biztos: az alábbi három csillagjegy alapvető tulajdonságai miatt nagyon aktív, ha szeretkezésről van szó. Ha velük összehoz a sors...
Fashion&Beauty
A tavaszi szezon nemcsak a ruhák és kiegészítők terén hoz új trendeket, hanem a smink világában is, most pedig összegyűjtöttük az új szezon legnagyobb trendjeit!