Vírusostól a bakteriálisig, avagy mikor kell félnünk a tüdőgyulladástól?

Eleget hallottunk már halálos kimenetelű tüdőgyulladásos megbetegedésekről ahhoz, hogy már a szó hallatán is megrémüljünk, pedig a tüdőgyulladásnak az életveszélyestől az enyhe náthára hajazó formájával is találkozhatunk.

Az évszázadok alatt az emberekben kialakult a tüdőgyulladásról egy általános félsz, ami nem is csoda, tekintve, hogy fejletlen egészségügyi körülmények között hány emberéletet követelt a betegség. A tüdőgyulladás viszont nem minden esetben annyira veszélyes, ahogy első hallásra megrettenünk tőle, attól függ, hogy mekkora a betegség kiterjedtsége, a tüdő mekkora felületét érinti, és lépnek-e fel szövődmények. A kiterjedtség érintheti a teljes tüdőlebenyt, annak csak egy részét, vagy egy hörgőt és a körülötte elhelyezkedő léghólyagocskákat. A tüdőgyulladás szövődményeként felléphet tüdőtályog, ami a baktérium által okozott tüdőgyulladás jellemzője, vagy mellhártyagyulladás, melynek következtében víz gyűlik fel a mellhártya üregében, ami légzési nehézségekhez vezethet.

A tüdőgyulladás hivatalos megfogalmazás szerint a tüdőszövet gyulladása, de a betegség kiterjedhet a teljes tüdőlebenyre, a léghólyagokra, vagy kisebb tüdőegységekre is. Kevesebben tudják, de a "tüdőgyuszi" becenévre hallgató szörnyűséget okozhatja vírus, baktérium és gomba is, ráadásul az sem mindegy, hol szedtük össze a betegséget. A tünetek is eltérőek lehetnek attól függően, hogy mi okozta a fertőzést.

A tünetek

A vírusos gyulladás esetén - mely a megbetegedések felét okozz influenzaszerű tünetek jelentkeznek, így sokáig azt hihetjük, csak egy egyszerű náthával van dolgunk. A betegség kezdeti fázisában megfázásra hajazó tünetek fordulhatnak elő, mint láz, izomfájdalom, száraz köhögés, levertség, fáradtság, majd a tüdőgyulladás előrehaladásával ezekhez a tünetekhez légszomj, kis mennyiségű fehér köpet társulhat. Ha ehhez hasonló tüneteket érzékel, azonnal keresse fel orvosát, de a kezdeti fázisban is érdemes ellátogatni a rendelőbe, hátha nem csak egy szokásos megfázásról van szó.

A bakteriális tüdőgyulladás jellemzője, hogy a tünetek hirtelen jelentkeznek, mint a magas láz, hidegrázás, izzadás, légszomj, majd sárgás-zöldes köpet és mellkasi fájdalom. A bakteriális megbetegedés az idősekre, az gyengébb immunrendszerű betegekre és a krónikus betegségben szenvedőkre fokozott veszélyt jelent, mivel náluk ezek a tünetek enyhébbek, sokszor láz nem is jelentkezik.

A gombás fertőzések szerencsére nem gyakoriak, inkább a krónikus légzőszervi betegségben, rosszindulatú daganatban, immunhiányos állapotban szenvedőknél, szteroidkezelés vagy kemoterápia alatt állóknál és időseknél jelentkezhet, de akkor hosszabb lefolyású és nehezebben is kezelhető. Leggyakoribb tünete a gyengeség és a gennyes köpetürítés.

Hol kaptuk el?

A tüneteken kívül a megbetegedéshez vezető út alapján is csoportosíthatjuk a tüdőgyulladás különböző formáit. Kevesen tudják, de a közösségben szerzett megbetegedésen kívül még számos oka is lehet a tüdőgyulladás kialakulásának. Bár a munkahelyen, iskolában, tehát a napi tevékenységek során elkapott "tüdőgyuszi" a leggyakoribb, annál nagyobb veszélyt jelent például a kórházban elkapott formája. A klinikákon, kórházakban fordulnak meg ugyanis a legsúlyosabb betegek, és mivel sok esetben ezek ellen nem használ az antibiotikum, a tüdőgyulladás egyik legsúlyosabb és legnehezebben kezelhető formája lehet.

A tüdőgyulladás kezelése

A tüdőgyulladás tipikusan olyan betegség, amit nem szerencsés „lábon” kihordani, mert nem csak a gyógyulási idő húzódik el, de szövődmények is kialakulhatnak. A legcélravezetőbb és legbiztonságosabb megoldás az ágybanfekvés. Persze miközben hetekig nyomjuk az ágyat, nem árt antibiotikumot sem szednünk, hogy előbb túllehessünk az élő-halott szindrómán. Fontos azonban tudnunk, hogy a vírusos fertőzésekre a tüdőgyulladás esetében sem hat az antibiotikum, de szedése a szövődmények kialakulásának elkerülése érdekében mindenképp javallott. Az elviselhetetlen lázra a hagyományos kezelések a leghatásosabbak, mint a lázcsillapító, a hideg vizes borogatás és a hűtőfürdő. A felköhögött váladék teljes eltávolításához érdemes váladékoldó köptetőt szednünk, hogy teljesen felszakadozhasson a szervezetből, és megszabadulhassunk a tüdőgyulladás egyik legidegesítőbb és legkellemetlenebb tünetétől.

Oldalak

Sztárok
Ahogyan a legtöbb rajongó már tudja, Tóth Andival teljessé vált az X-Faktor mentori csapata. Ütős énekeseket sikerült összeszednie az RTL-nek.
Egészség
Továbbra is velünk marad az áprilisra jellemző kacifántos időjárás. Az orvosmeteorológiai olyan dolgokat jósol, ami erős fejfájást is okozhat szerdán.
Sztárok
Lezárult a szexuális zaklatással vádolt Kevin Spacey pere, de menet közben rettenetes titkokra derült fény, amik megmagyarázhatnak néhány dolgot a színész viselkedésével kapcsolatban.