Egészség

Diétázz okosan! Ezeknek a hiánya pajzsmirigyproblémát okozhat

A főleg nőket érintő pajzsmirigybetegségek igen gyakoriak. Fontos tudnunk, hogy akár alul-, akár túlműködésben szenvedünk, az étrendünk nagyon is befolyásolhatja, romlik vagy javul-e az állapotunk. Dietetikus szakértőnk, Boros Edit erről ír részletesen.

Pajzsmirigy

Ez alkalommal egy igen gyakori, sokakat – főleg hölgyeket – érintő megbetegedésről írok. A pajzsmirigy működésével kapcsolatos problémakört próbálom górcső alá venni, mi is az tulajdonképpen, hol található – legtöbb embernek fogalma sincs erről -, illetve a leggyakoribb elváltozásai – a teljesség igénye nélkül -, s azoknak a táplálkozás útján lehetséges befolyásolásáról.

Szerepe

A pajzsmirigy a légcső előtt a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Feladata a pajzsmirigy hormon termelése, amely szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben. Szinte nincs olyan szervünk, amelynek funkcióját ne befolyásolná a pajzsmirigy hormon. Fogalmazhatunk úgy is, hogy termelődése elengedhetetlenül szükséges az élethez. Működését az agyalapi mirigy szabályozza.

S pontosan eme bonyolult működés és a pajzsmirigy betegségeinek szerteágazó tünetei miatt nem, vagy csak későn kerülnek felismerésre. Arra szeretnék kéri mindenkit, hogy saját magát otthon NE diagnosztizálja, minden esetben bízzuk a döntést szakorvosra!

Zavarok

Pajzsmirigy betegségek meglepő gyakorisággal fordulnak elő serdülőkorban, a változókor és a terhesség idején, illetve az azt követő időszakban. A szülést követően a nők kb.10-15 százalékánál, 2-6 hónap elteltével pajzsmirigy-gyulladás alakulhat ki, amelynek jellegzetes tünetei az erős szívdobogás, az idegesség, a kimerültség, a testsúlynövekedés, és a hajhullás. 60 éves kor fölött a nők jelentős részének van valamilyen pajzsmirigy rendellenessége, ám a legtöbben nem is tudnak róla.

Sok esetben a pajzsmirigy működésének zavara állhat egyéb betegségek, illetve tünetek például a szívritmuszavar, a magas koleszterinszint, a pánikbetegség, depresszió vagy az elhízás, székrekedés, fáradtság, álmatlanság, hirtelen fogyás vagy menstruációs zavarok hátterében is.

A két leggyakoribb előfordulás a pajzsmirigy túlműködése vagy épp az ellenkezője, a csökkent működés.

Hipertireózisban, avagy a pajzsmirigy túlműködése fokozott hormonelválasztást okoz, aminek következményeként felgyorsul az anyagcsere, megnő az étvágy és ennek ellenére csökken a testsúly, hasmenés, verejtékezés lép fel.

Az étrend roboráló, energiabő, ami számokban kifejezve: 40-50 kcal testtömegkilogrammonként. A diéta célja az állapot romlásának megakadályozása, hasmenés megszűntetése és a csökkenő káliumszint normalizálása (3500g/nap). Tápanyagcsoportokra lebontva: fehérjében és egészséges zsiradékban gazdag (1,2-2,3 g/ttkg), szénhidrátdús (7-8g/ttkg).

Étrend

Amit javasolok: A - vitamin tartalmú élelmiszerek, mint pl. tonhal, sajt, tej, vaj, máj, tojássárgája továbbá a béta karotint tartalmazó sárgarépa, sütőtök, paradicsom, pirospaprika, kelbimbó szabályozzák a pajzsmirigy helyes működését. Ezeket az alapanyagokat és az ezekből készült ételeket helyezném előtérbe.

Az étrend alapját a tej és a tejtermékek képezzék, továbbá a zöldségek, gyümölcsök és teljeskiőrlésű gabonafélék. Konkrétabban: pl. a min. 2,8 százalékos tej, 20 százalékos tejföl, tejszín, félzsíros túró, vaj, sajtok, karfiol, káposzta, brokkoli, kelbimbó, spenót, kelkáposzta, sárga-, és fehérrépa és a bab.

Ásványi anyagok közül javasolnám a következők fogyasztását: káliumban gazdag (pl. tej, banán, aszalt szilva, mazsola, burgonya, sárgarépa)

Húsokat és felvágottakat az anyagcserefokozó hatásuk miatt kevésbé ajánlom, illetve kis mennyiségben célszerű fogyasztani. Hasonló hatással bír a kávé, erősre főzött tea, kóla, alkoholos és az energiaitalok valamint az erős fűszerezés.

Hipotireózisban – azaz a pajzsmirigy nem megfelelő, vagy elégtelen működése során kevesebb hormon termelődik. A betegség egyik leggyakoribb formája, a jódhiány következtében kialakuló pajzsmirigy alulműködés, amit a legegyszerűbben tudunk orvosolni, méghozzá a táplálkozás útján bevitt jóddal. Naponta kb. 100 µg/nap jódra van szükség a hiány elkerülésére, amelyet jódozott konyhasó, jódozott ivóvíz, vagy jodidtabletta formájában lehet bevinni a szervezetbe.

Befolyásoló tényezők

Az étrend lényegi elemeit tekintve fontosnak érzem szót ejteni arról, hogy több olyan nyomelem is van, melyek jelentősen befolyásolják a pajzsmirigy működését. Ezek a jód, a szelén, cink, a vas és a réz.

A jód a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelem, ami hozzájárul a pajzsmirigy normál működéséhez. A bevitt jódot a szervezet hormonokká alakítja, amik a véráramon keresztül eljutnak a szervekhez. Ezek szabályozzák az anyagcsere folyamatokat, az idegrendszer működését és fontos szerepük van gyermekkorban a fejlődés során.

Attól nem kell tartani, hogy a túlzott jódfogyasztás problémát okozzon, mert a feleslegesen bevitt mennyiség a veséken keresztül kiürül a szervezetből.

Ebben az esetben az érintettek túlnyomórészt súlyfelesleggel küzdenek és a koleszterintszintjük is magasabb a normálisnál. A diéta célja a jódpótláson túl a testsúly és koleszterinszint normalizálása, illetve a folyamat során kialakult székrekedés megszűntetése. Bizonyos diéták, például a vegetáriánus vagy a vegán étrend mellett fokozottabban oda kell figyelni a megfelelő jódbevitelre, mert a zöldségekben igen kis mennyiségű jód található. Az étrend jellemzői: energiaszegény (25-30 kcal/ttkg), vitamin és rost dús kell, hogy legyen. A legtöbb jódot a tengeri halak (tőkehal, lazac, hering) és kagylók tartalmazzák, a legkevesebbet a gyümölcsök, de ezek fogyasztása elengedhetetlen a rostok miatt. Néhány zöldségféle is gazdag jódban, például a bab, spenót, paradicsom, és karfiol.

A pajzsmirigy működésének egy másik fontos nyomeleme a szelén, melynek hiánya azt válthatja ki, hogy a T3-hormon (trijód-tironin), nem aktiválódik.

Életmód

A legtöbb, amit tehetünk, hogy törekszünk a kiegyensúlyozott étrendre, a jód- és szelénbevitelre. Magas jódtartalmú ételek a tengeri halak, elsősorban a foltos tőkehal, a fekete tőkehal és a lepényhal, de a hínár a brokkoli és a kesudió is nagy mennyiségben tartalmazza a nyomelemet. Ideális étel a sushi is. A szelén megtalálható a sertéshúsban, a halban, a dióban és a belsőségekben, mint pl. máj, vese.

Nem utolsósorban nagyon fontos eleme az életmódváltásnak a rendszeres testmozgás!

Amennyiben bárkiben felmerül, hogy a pajzsmirigyével probléma lehet, mindenképp ajánlom, hogy forduljon szakorvoshoz kivizsgálás és egyéni, célzott kezelés miatt.

Leadfotó és fotók: 123rf.com

Oldalak

Egészség
Fashion&Beauty
Jennifer Lopez egy igazi divatikon, és a tökéletesen összeválogatott szettjeiben mindig ragyog.
Egészség
Bár mindannyian tudjuk, hogy a gyümölcsök nagyon egészségesek, valójában több tévhit kering a fogyasztásukkal kapcsolatban, mint gondolnád.
Lifestyle
Talán nem túlzás kijelenteni, hogy a rántott camembert az az étel, amit kivétel nélkül mindenki szívesen fogyaszt – elkészíteni azonban már jóval kevesebben szeretik, hiszen igencsak macerás folyamat...