Egészség

A negyedik hullám valósággá vált: vajon mennyire lehetünk védettek a delta variáns ellen?

A negyedik hullám fogalma a nyári időszakban még latolgatásnak tűnhetett, ám az egyre növekvő számok és a szigorítások egyértelműen azt mutatják, hogy a delta variáns megjelenésével valósággá vált. Nézzük, mit érdemes tudni eddig!

Delta variáns

A koronavírus ezen változata jóval fertőzőképesebb, mint a tavaly megjelent vadvírus, ráadásul súlyosabb tüneteket is képes produkálni. Az eredetileg Indiában felfedezett delta variáns a szakértők szerint 40-60 százalékkal fertőzőképesebb, mint az eredeti koronavírustörzs, illetve annak korábbi mutánsai. Az ezt megelőző alfa variáns ehhez képest 50 százalékkal volt fertőzőképesebb.

A fejfájással, torokfájással és orrfolyással járó fertőzöttséget nem szabad félvállról venni: a fiatalabbaknál jellemzően súlyosabb náthaként jelentkezhet, ennek ellenére egyik korosztály sincs egyáltalán biztonságban, mivel sokkal könnyebben megtámadhatja a sejteket és nagyobb a fertőzőképessége. Könnyebben képes kikerülni a szervezet védekező mechanizmusait, az immunrendszert, így nagyobb eséllyel szaporodik el és okoz súlyosabb tüneteket.

Vedd komolyan a tüneteket!

Légúti (pl. tüsszentés, orrfolyás, torokfájás, nehézlégzés, köhögés, láz, hidegrázás, kimerültség) vagy emésztőrendszeri panaszok (hasmenés, hasi fájdalom stb) esetén érdemes minél előbb kivizsgálni, hogy mi okozhatja a tüneteinket, amellyel kapcsolatban a CMC Déli Klinika specialistái készséggel állnak rendelkezésre.

cmc déli magánklinika covid teszt antitest delta variáns

Oltottság

A vakcina fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni, azonban joggal merül fel a kérdés, hogy mégis melyik oltás a leghatékonyabb a delta variánssal szemben. A szakértők a leghatékonyabbnak a Pfizer/BioNTech és az AstraZeneca vakcináját találták – a tanulmány arra a megállapításra jutott, hogy a Pfizer/BioNTech-vakcina mindkét adagjának beadása 88 százalékos védettséget ad a tünetekkel járó megbetegedés ellen.

Bármelyik oltást is válasszuk, érdemes élnünk a harmadik oltás lehetőségével is, aminek segítségével még nagyobb védettségre tehetünk szert. Valamint ha eddig az első oltáson sem vagyunk túl, az bizton elmondható, hogy a jelenleg elérhető vakcinák közül akármelyikre is tegyük a voksunkat, valószínűleg a 0-nál nagyobb eséllyel tudhatjuk biztonságban szervezetünket a megfertőződés ellen. Ugyanis megkerülhetetlen tény, hogy a delta variáns a nyájimmunitás küszöbét is jóval feljebb tolja, ez pedig azt jelenti, hogy jóval több embernek kell beoltatnia magát, mint ahogy azt eddig hittük.

Védettség

Hogy mennyire vagyunk védettek a koronavírussal szemben, azt egy antitest teszt elvégzésével tudhatjuk meg, ami számos diagnosztikai központban elérhető egy gyors online időpontkéréssel. Az ellenanyag tesztek most már nemcsak a megbetegedés utáni állapotot tudják mérni, hanem az oltás következtében termelődő antitest számot is kimutatják – viszont releváns eredmény csak a második oltás után 7 nappal kapható. A koronavírussal megfertőződtek már a vírus felfedezését követően – azaz pozitív teszt után – 7-15 nappal számíthatnak mérhető ellenanyag adatokra. A Déli Klinikán azonban már foglalhatunk időpontot olyan vizsgálatra is, ami magas érzékenységgel a nagyon korai ellenanyagok termelődését is kimutathatja a betegség kezdetét követő 4-25. napban. Ezzel a vizsgálattal nemcsak az antitestek mennyiségét, hanem dinamikáját is mérik, valamint magát az ellenanyagok hatásosságát is.

cmc déli klinika budapest vizsgálat teszt mintavétel

Mennyire vagyunk védettek a delta variáns ellen?

A fertőzés elleni egyéni védekezés maximalizálása miatt is fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a szervezetünk természetes immunválasza milyen mértékben képes gátolni, semlegesíteni a koronavírus delta variánsát. A Déli Klinika Magyarországon elsőként alkalmaz biológiai alapú mesterséges intelligenciával támogatott módszert, aminek jelentős előnye, hogy a nemcsak a koronavírus delta variáns elleni funkcionális gátló hatást, hanem egyéb – hazai betegekből származó - koronavírus variánsok elleni természetes védekezési mechanizmusokat is pontosan meghatározzák.

déli magánklinika bioinformatikai rendszer képernyő monitor

Minőségbiztosított vizsgálataikat egy személyre szabott, egyedi rizikófelméréssel is kiegészítik annak érdekében, hogy a pontos diagnosztikához minél több információ álljon rendelkezésre a kórelőzmény és az egyéni rizikófaktorok kapcsán.

Lead fotó: Pexels /Anna Shvets/

Oldalak

Egészség
Lifestyle
A Halak belemegy egy titkos viszonyba. Hétvégi szerelmi horoszkóp!
Sztárok
Sokan nem tudják, de Eminemnek van egy gyönyörű lánya, akivel nagyon jó kapcsolatot ápol. A rapper készülhet is az esküvőre.
Sztárok
Bár a brit királyi család életét számos szigorú szabály és kötelezettség terheli, olykor azért mégis bepillantást nyerhetünk életük apró részleteibe, például, hogy mely fogásokat kedvelik a leginkább...