6 mítosz a cukorbetegségről, amit bár senki sem hinne, mégis igaz

Bár sajnos évről-évre egyre többen szenvednek cukorbetegségben, még mindig számos tévhit él ezzel a sokakat érintő problémával kapcsolatban. Éppen ezért most összeszedtük a diabétesz nagy mítoszait, van egy pár, lehet szemezgetni - szerintünk ez a 6 legnagyobb!

Mítosz 1: Gyorsan le kell fogynod!

Sohan azt hiszik, ha túlsúlyos vagy, minél gyorsabban minél több súlyt kell leadnod, hogy változzon az állapotod. Nyilván az a legjobb, ha normális a súlyod, ám túlsúlyosként nem az a megoldás, hogy mondjuk 10 nap alatt leadod a felesleg nagy részét. A mértékletes, apró lépésekben haladó diéta ugyanúgy segíthet egy cukorbeteg állapotán: kutatások kimutatták, hogy már 5-10 kiló fogyás is annyira jó hatással van az inzulinrezisztenciára, hogy néhány kettes típusú cukorbetegséggel küzdő beteg elhagyhatta a gyógyszert.

Mítosz 2: A desszert kizárva!

Nagyon sok ember gondolja úgy, hogy aki cukorbeteg, annak abszolút le kell mondania az édes falatokról. Ez teljes mértékben butaság, hiszen a diabétesz nem zárja ki egy desszert elfogyasztását! A betegeknek csupán arra kell figyelni, hogy cukor helyett valamilyen más édesítőt használjanak, illetve képesek legyenek kontrollálni a bevitt kalória és szénhidrát mennyiségét - ez ugyanis elengedhetetlen ahhoz, hogy ne menjen fel a vércukorszintjük.

Mítosz 3: Jobban számít, hogy mit eszel, mint az, hogy mennyit

Mindkettő számít, de a legújabb kutatások szerint az, hogy mennyit eszel, sokkal fontosabb, mint az, hogy mit. Példa: lehet, hogy egy bizonyos étel egészségesebb falatnak tűnik, de hiába egészségesebb, ha több a kalória benne. Kb. ugyanaz a helyzet, mint a desszertnél - a cukorbetegeknek csak arra kell figyelniük, miből mennyit esznek, mert ez (is) dönt az állapotukról.

Mítosz 4: A szénhidrátok károsak a cukorbetegek számára

Valójában ez nagy tévedés, mivel a szénhidrátok jók a cukorbetegek számára. Annyit érdemes tudni, hogy a szénhidrátnak van a legnagyobb hatása a vércukorszintre, ezért, ahogy már felhívtuk a figyelmet rá, a cukorbetegeknek számolniuk kell, mennyit fogyasztanak belőle. Válassz magas tápanyagtartalmú ételeket, mint amilyen a teljes kiőrlésű kenyér vagy a magas rosttartalmú gyümölcsök és zöldségek, ezeket könnyű megemészteni, jót tesznek a bélrendszernek.

Mítosz 5: Speciális étrendet kell tartaniuk

A cukorbetegek számára nincsen külön étrend, ismét hangsúlyozzuk, hogy legjobban az számít, miből mennyit eszel, tehát számolni kell a kalóriákat, a zsírokat, a fehérjéket, a cukrot és a szénhidrátot. Egy kiegyensúlyozott, vegyes étrend kialakítására törekedj, amiben vannak teljes kiőrlésű termékek, burgonya, kevés cukor, rostanyagok, telítetlen zsírsavak, állati fehérjék mértékkel, gyümölcs, zöldség.

Mítosz 6: A cukor cukorbetegséget okoz

Az egyik legnagyobb tévhit, hogy aki sok cukrot fogyaszt, az automatikusan cukorbeteg lesz. Az 1-es típusú cukorbetegséget a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjeinek pusztulása okozza, a 2-es típusú cukorbetegség pedig a legtöbbször öröklődik; az inzulinrezisztencia miatt alakul ki, vagyis azért, mert a hasnyálmirigy inzulin-elválasztása elégtelenné válik. Sok mozgás és egészséges étkezés mellett semmi baj sincs azzal, hogy néha édességet is eszünk.

Fotó: rd.com, aljamila.com; Leadfotó: NPR

Oldalak

Fashion&Beauty
VI. Fülöp feleségének hivatalos megnevezése Spanyolország királynője, de ha rajtunk múlna, Letícia a divat királynője címet is viselhetné.
Sztárok
Március 18-án startolt a TV2 népszerű napi sorozata, a Hazatalálsz második évada, amelyben a nézők minden hétköznap este izgatottan várják, hogy hogyan alakul Farkasliget lakóinak élete. Réti Adrienn...
Lifestyle
A Bika ma legyen észnél, mert fontos döntéseket kell meghoznia. Napi horoszkóp!