Világszerte milliók életét követelheti a járvány, ami ma még nem tűnik komoly fenyegetésnek
Csaknem 40 millió ember halálát okozhatja közvetlenül az antibiotikum-rezisztencia a következő negyedszázadban, további 169 millió ember halálához pedig közvetetten járulhat hozzá a probléma - derült ki a The Lancet című szaklapban kedden megjelent új tanulmányból, amely szerint azonban még mindig nem késő elkerülni a legrosszabbat.
Nem hatnak rájuk az antibakteriális kezelések
Jó ideje aggasztja a kutatókat, hogy a baktériumok és más kórokozók az antibiotikumok túlzott használata miatt oly módon mutálódhatnak, hogy az antibakteriális kezelések már nem hatnak rájuk. A tudósok várakozásai szerint ez a trend egyre csak súlyosbodhat.
A seattle-i Washingtoni Egyetem kutatói több mint 520 millió ember egészségügyi adatait dolgozták fel, és megállapították, hogy 1990 és 2021 között világszerte több mint egymillió ember halt meg közvetlenül antibiotikum-rezisztencia következtében. Ebben a három évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent az antibiotikum-rezisztenciával összefüggő gyermekhalálozások száma az 5 év alattiak körében. Ennek hátterében az áll, hogy sokkal hatékonyabbá vált a prevenció és a fertőzések kezelése ebben a korosztályban. Mindeközben a baktériumok ellenállóbbá válása sokkal nagyobb veszélyt jelent a 70 év feletti idősekre, az ő körükben 80 százalékkal emelkedett az ilyen jellegű halálozások száma.
Ritka vírusba halt bele egy ember az Egyesült Államokban: az illető azt követően került kórházba, hogy megcsípte egy szúnyog. Mutatunk mindent, amit tudni érdemes az keleti ló-encephalitis (EEE) vírusról.