A szépség melankóliája - a francia színésznők titka

A francia nő fogalom. A francia színésznő pláne. Hogy miért különlegesek? Akár a filmvásznon, akár a hétköznapi életben kerülnek a kamera elé, mindig van valamiféle ellenállhatatlan melankólia a szemükben, amitől emberivé, mégis misztikussá válnak a néző számára.

Catherine Deneuve
A színészcsaládban nevelkedő Deneuve az 1964-es Cherbourgi esernyők és az 1965-ös Iszonyat című Polanski-filmmel futott be. Két évvel ezután, 1967-ben pedig A nap szépe című, erotikával átitatott filmmel írta bele magát végérvényesen a filmtörténetbe. Játszott amerikai, olasz és persze számos francia filmben is. A magyar közönség többek között Az utolsó metró, a Táncos a sötétben valamint a 8 nő című filmekben láthatta a mozivásznon. Filmszerepeiben sokszor keveredik az elegancia, az érzékenység és az érzékiség.

A 20. század második felének egyik szépségideáljaként, mint modell dolgozott együtt számos divat-, illetve kozmetikai céggel. A 2000-es években közreműködött a L’Oréal Paris, a MAC Beauty Icon és a Louis Vuitton kampányaiban. Yves Saint Laurent pedig egyenesen a múzsájának tekintette.

A filmezésen és a modellkedésen kívül Deneuve egyike azoknak a színésznőknek, akik aktívan részt vesznek emberi jogi, valamint környezetvédelmi kampányokban.

 

Juliette Binoche
Első nagy szerepét 24 évesen játszotta Milan Kundera A lét elviselhetetlen könnyűsége című művének filmadaptációjában. Ezután a lengyel Krzysztof Kieslowski Három szín-trilógiájában formált meg egy-egy szerepet. Különösen emlékezetes a Három szín: kék című részben volt, amelyért megkapta a Velencei Filmfesztivál legjobb női főszereplőjének járó díját. Az 1996-os Az angol beteg című moziért pedig a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-szobrocskát vehette át. Egyben ez volt az a film, amely nemzetközileg is ismertté tette. A Csokoládé és a Félix és Rose című könnyedebb, mégis érzékeny filmekben megmutatta, hogy nemcsak a komoly szerepek passzolnak hozzá és, hogy remek humora van.

A legjobb értelemben vett puritánsága, ösztönös reakciói segítik abban, hogy a legtöbbet hozza ki a rábízott szerepekből. Sugárzik belőle a természetes nőiség, amely furcsa módon ötvöződik egyfajta, akár feminista jellegűnek is mondható keménységgel.

Deneuve-höz hasonlóan, Binoche is részt vesz segélyszervezetek munkájában, és tagja a Reporters Without Borders elnevezésű 1985-ben alapított, a sajtószabadságért küzdő csoportnak is.

 

Marion Cotillard
Fiatal kora ellenére (mindössze 35 éves) jelentős filmográfiával büszkélkedhet a francia színésznők új generációjának talán legmeghatározóbb alakja. Karrierje kezdetén tévéfilmekben játszott, a mozik közönségének pedig a Taxi-trilógiában mutatkozott be. A 2003-as Szeress, ha mersz című francia-belga filmben már a Taxiénál jóval összetettebb, extrémebb karaktert hozhatott. Az első komolyabb nemzetközi ismertséget hozó filmszerepet Tim Burton a Nagy Hal című mozija jelentette számára. A 2000-es években sorra találták meg a jobbnál-jobb szerepek: A hosszú jegyesség, a Piaf, a Közellenségek, a Kilenc és az Eredet című filmekben személyiségének más és más oldalait helyezhette előtérbe. Vérbeli játékos. Ha kell ordít, ha kell csábít, ha kell megmutatja, hogyan válik rabsággá a szerelem.

 

Míg Catherine Deneuve az arisztokratikus elegancia és az erotika, Juliette Binoche a természetesség és az elfojtott életöröm, addig Marion Cotillard a játékosság és melankólia megtestesítője. Nem véletlenül kérte fel a Dior divatház Lady Dior-kampányához.

Csakúgy, mint kolléganői, Cotillard is kiáll a számára fontos ügyek mellett. Természetvédőként elsősorban a Greenpeace-szel dolgozik együtt.

 

Oldalak

Sztárok
Zac Efron, hírnevének megszerzése óta rengeteget utazik, mikor munkaügyben, mikor egyszerűen kikapcsolódás céljából. Ennek ellenére sok éven át megőrizte kaliforniai gyökereit, így mindenkit...
Lifestyle
Persze mind tudjuk, hogy a kávé lendületet és energiát ad, na meg persze nagyon finom és sokunk számára elmaradhatatlan kiegészítője a reggeleknek, valójában viszont még ettől is sokkal több rejlik...
Sztárok
György hercegnek számos regulának kell megfelelnie, melyek között van olyan, ami azt szabályozza, milyen ruhák alkothatják a gardróbját.