Lifestyle

Ilyen élelmiszerárak várhatóak majd az orosz-ukrán háború után

Elemzők arról is beszéltek, hogy olyan mértékű élelmiszerpazarlás megy végbe az EU-ban, amit legmerészebb álmunkban sem gondolnánk. Több élelmiszert dobnak ki az Európai Unióban, mint amennyit importálnak.

Évente 153 millió tonna élelmiszer megy a kukába

Évente mintegy 153 millió tonna élelmiszert dobnak ki az Európai Unióban, csaknem 15 millió tonnával többet, mint amennyit importálnak – írta kedden a Guardian brit napilap a Feedback EU klímakutató civil szervezet jelentésére hivatkozva.

A tanulmány szerint csak az EU-ban elpazarolt búza mennyisége Ukrajna búzaexportjának nagyjából a felével, az EU egyéb gabonaexportjának pedig a negyedével egyenlő.

Frank Mechielsen, a tanulmányt készítő szervezet igazgatója szerint botrányos, hogy válság idején az EU-ban több élelmiszert dobnak ki, mint amennyit importálnak. Hozzátette: az uniós intézményeknek éppen most lenne lehetősége, hogy jogilag kötelező érvényű célokat tűzzen ki arra, hogy 2030-ig felére csökkenjen az élelmiszer-pazarlás, ami hozzájárulna az éghajlatváltozás kezeléséhez és javítaná az élelmiszerbiztonságot.

Az árak valószínűleg magasak maradnak az orosz-ukrán háború befejezése után is

Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a múlt hónapban az élelmiszerárak 8 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel ezelőtt, részben az ukrajnai háború miatt. Abdolreza Abbassian gabonapiaci elemző, a FAO korábbi vezető közgazdásza úgy véli, hogy az olcsó élelmiszerek kora lejárt, és az árak valószínűleg magasak maradnak az orosz-ukrán háború befejezése után is.

Olivier De Schutter, a fenntartható élelmezési rendszerekkel foglalkozó nemzetközi szakértői testület társelnöke szerint a probléma az, hogy az agrár-élelmiszeripar mindig is előnyösebbnek találta a pazarlást, mint a hatékonyságot:

„Nyereségesebb több élelmiszert eladni az embereknek, mint amennyire szükségük van. Az ipar úgy határozza meg a szavatossági időt is, hogy az embereket arra késztesse, többet vásároljanak, mint amennyit ténylegesen el tudnak fogyasztani”.

A Guardian az MTI szerint azt írja, az EU várhatóan még az idén jogilag kötelező érvényű célkitűzéseket terjeszt elő az élelmiszer-pazarlás visszaszorítása érdekében, ami azt irányozná elő, hogy 2030-ra felére csökkenjen az élelmiszerhulladék mennyisége.

Becslések szerint az EU élelmiszertermelésének 20 százaléka vész kárba évente, ami 143 milliárd euró költséget jelent az uniós vállalkozásoknak és háztartásoknak. Az élelmiszerpazarlás számlájára írható Európa teljes üvegházhatásúgáz-kibocsátásának legalább 6 százaléka.

Jelentkezzen, aki kibírná ezt a különleges diétát!

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Lifestyle
Németországban, valamint Angliában is panaszkodnak a magyarok, hogy nem található meg a boltokban az egyik kedvenc péksüteményük. Pedig ez nálunk sok helyen a reggeli elengedhetetlen kelléke.
Sztárok
Katalint végtelenül dühíti férje viselkedése a Harry-üggyel kapcsolatban, és állítólag már meg is fogalmazott egy bizonyos elvárást a hercegné trónörökös felé, ám az egyelőre kérdés, hogy ennek...
Sztárok
Elég érdekes szituációk alakulnak ki A Nagy Duettben, ami a nézőknek is feltűnt. Szerintük, ha valakinek nincs kedve a TV2 műsorához, akkor nem kellett volna elvállalni.
Lifestyle
Sokan nem is gondolnak arra, hogy van egy olyan párnatípus, amit az emberek többsége használ, pedig nem lenne szabad a szakértők szerint, ugyanis ezek gyakran tartalmaznak olyan káros vegyi anyagokat...
Lifestyle
A Google Maps a legtöbbször megbízható, de azért jobb, ha nem követjük mindig vakon, mivel akadhatnak hibák benne.
Sztárok
Az nyílt titok, hogy a TV2 megpróbálta rávenni Sárközi Ákost, hogy csatlakozzon a Séfek séféhez, azonban milyen szerepet szánnának Rácz Jenőnek?