Lifestyle

Túlélt két világháborút, kétszer is legyőzte a rákot és majdnem ott volt a legutóbbi olimpián is

Elhunyt a világ legidősebb embere, a japán matróna, Tanaka Kane 119 évig élt.

Elhunyt Tanaka Kane

Idén januárban ünnepelte a 119. születésnapját a japán Tanaka Kane, akit a világ legidősebb embereként tartott nyilván a Guinness Rekordok 2019 óta, vagyis nagyjából három évig számított hivatalosan is világrekordernek. A matróna múlt kedden, április 19-én hunyt el a magas életkora miatt, természetes okokból, de halálhírét csak most erősítették meg a japán hatóságok, a japán közszolgálati televízió hétfőn számolt be a gyászhírről.

A Japán délkeleti részén található Fukuokában élő nő egy évvel az orosz-japán háború kitörése előtt született, 1903. január 2-án. Születésének évében hajtották végre a Wright fivérek az első sikeres repülést motoros repülőgéppel. Nyolc testvére volt, ő hetedikként született. 19 évesen ment férjhez az egyik unokatestvéréhez, Hideo Tanaka rizskereskedőhöz, akivel két fia és két lánya született, utóbbi gyermekek egyéves koruk előtt elhunytak. A házaspár egy harmadik lányt is örökbefogadott, Hideo nővérének második lányát. Ő 23 éves korában, meg nem határozott betegségben halt meg.

A házaspár shiruko és udon tésztát árusító üzletben dolgozott. Amikor az asszony férje és legidősebb fia elment a második kínai-japán háborúba, kifőzdét nyitott, hogy eltartsa családját. A második világháború után a házaspár a boltban folytatta munkáját. Kane 63 éves korában vonult vissza a boltjából. Férjét 71 év házasság után vesztette el, a férfi 90 éves korában halt meg 1993-ban.

A matróna 2018 óta egy idősotthonban élt, ahol kézmozdulatokkal kommunikált a személyzettel, és gyakran foglalta el magát számkirakókkal. Szerette a csokoládét és a szénsavas üdítőitalokat. Bár Tanaka kétszer is legyőzte a rákot, túlélt két világháborút, az 1918-es spanyolnáthát és a koronavírus okozta világjárványt, családja elmondása szerint az utóbbi időben azonban már gyakran betegeskedett. Úgy volt, hogy a 2020-as tokiói nyári olimpiai játékok következő évre halasztott fáklyafutásán ő is vitte volna a lángot, el is kezdett felkészülni rá, de a COVID-19-cel kapcsolatos aggodalmak miatt végül mégsem vett részt az eseményen. A nő háborúk mellett több japán császári dinasztiát – Meidzsi, Taiszo, Szova, Heiszei és Reiva – is túlélt.

Japán lakossága egyre fogy és gyorsan öregszik. Tavaly szeptemberben 86 510 olyan ember élt az országban, aki elmúlt 100 éves, közülük tízből kilenc nő. A szigetországban a nők várható élettartama 87,45 év, míg a férfiaké 81,4 év. Tanaka 117 éves és 261 napos korában lett minden idők leghosszabb életkorú japánja. Egyúttal ő volt a második legidősebb ember, akit valaha is feljegyeztek, az abszolút rekorder a 122 esztendőt és 164 napot megélt francia Jeanne Calment, aki 1997-ben hunyt el.

A ma ötvenes évei derekán járó nagymama először 1992-ben igényelt rokkantsági segélyt, de sokáig senkinek sem tűnt fel, hogy az asszony kitűnő fizikai állapotnak örvend.

Leadfotó: facebook.com/MediterrAsiancom

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Te elgondolkoztál már azon, hogy mik azok a dolgok, amik mindig megtalálhatóak a hűtődben és a konyhádban? A hollywoodi filmekben általában mindig látunk sört a hűtőben, de az nincs a magyarok...
Sztárok
Kevesen tudják, de bizony Jennifer Lawrence-nek két bátyja is van, akik gyakran megtréfálták gyerekkorában, ám ennek ellenére mindig is szoros kapcsolatuk volt a testvéreknek, és ez így van a mai...
Fashion&Beauty
A hiperpigmentáció olyan állapot, amely során a bőrön sötét foltok jelennek meg, melyek az egyenetlen melanin eloszlás miatt alakulnak ki. A jó hír viszont, hogy felveheted a küzdelmet a nemkívánatos...