Egészség

Mit tegyél a húsvéti tányérra? Így ünnepelj egészségesen

A világ különböző ünnepi ételeit is kipróbálhatod, de dietetikus szakértőnk, Boros Edit elárulja, mire kell figyelned

Ünnepi menü

Arra gondoltam, hogy a Húsvét - ami szerte a világon a kereszténység nagy ünnepe - közeledtével fókuszáljunk az ünnepi étkezésre, illetve az az ezzel kapcsolatos hagyományokra.

Lehetőségem volt több helyen járni a világban és különböző kultúrák étkezési szokásait, s egyúttal húsvéti hagyományaikat is megfigyelni. Ezek a szokások több dologban hasonlítanak a legtöbb országban, de számos különbség és érdekesség is felfedezhető.

Magyarországon a nagyhét hagyományosan a testi-lelki megtisztulás ideje, a Nagypéntek a szigorú böjt napja, mely másnap estig tart. Így a hagyományok szerint szombat délután készülnek a hímes tojások, az ünnepi kalács, fő a sonka, sül a bárány és illatoznak a friss zöldségek. A tojás - a Húsvét, az újjászületés szimbóluma - az étkezésben, az ajándékozásban és a díszítésben, legyen az akár sütemény vagy lakásdekoráció, egyaránt főszerepet kap.

A tojást többféleképen el lehet készíteni. A sima főtt tojásból kiindulva készülhet kaszinó tojás, sárgatúró, tojáskrém, vagy majonézes tojássaláta, de aszpikos tojás is lehet belőle. Nálunk Magyarországon belül is tájegységenként különböző szokások vannak. Békés megyében például töltött káposzta és kocsonya is része a húsvéti lakomának, természetesen sós és édes süteményekkel kiegészítve, míg Borsod megyében az édes sárgatúrót kínálják a sonka mellé.

Célszerű reggel egy hidegtálat készíteni, hogy a locsolókat is meg tudjuk belőle kínálni a nap folyamán. Én arra figyelek mindig, hogy táplálkozási szempontból komplett legyen. Nézzük, mit tennék egy ilyen tálra? Én nagyon szeretem a hagyományos füstölésű sonkát, azt vékony szeletekre felvágom, mellé főtt tojás karikákat teszek, de ha időm engedi, mókás figurákat is készítek belőle. Ezt nagyon értékelik a locsolók. Ha nincs füstölt sonka, akkor bármilyen szeletelt sonkából tekercset készítek, melyet fűszeres túrókrémmel töltök meg, pl: 10 dkg tehéntúró, 1 db kockasajt, 2 ek tejföl, 1 ek majonéz, 3 ek csíra (ez lehet retek csíra, babcsíra, hagyma), illetve a következő fűszerek ízlés szerint: fűszerpaprika, só, kakukkfű, borsikafű és 10 dkg sonka, amibe az összekevert tölteléket beletekerem és színes, friss, ropogós zöldségekkel tálalom, pl. retek, uborka, paradicsom, paprika, reszelt torma. Ami a hagyományos húsvéti asztalról nem hiányozhat, az a fonott kalács. Ezt házilag is elkészíthetjük, de a pékségekben is számtalan változata fellelhető.

Ebédre készíthetünk valamilyen báránysültet. Például zöldségágyon, egy tepsibe, jénai tálba vagy egyéb hőálló edénybe (én sütőzacskót használok) zöldségeket teszünk, vegyesen, ki mit szeret pl. paprika, paradicsom, burgonya, lilahagyma, sárgarépa, fokhagyma, citrom, rozmaringszál, só, bors ízlés szerint, s a tetejére,- de legjobb közéjük billeszteni - a bárányhúst, combot vagy gerincet. Olívaolajjal meglocsolom és egy kis fehérbort öntök alá, majd 180 fokra előmelegített sütőben, másfél óra alatt puhára sütöm. Majd a fedőt vagy a zacskót eltávolítva ropogósra sütöm.

Ünnepi süteményként a kalácsok különböző változata megjelenik, az édes és a sós egyaránt. Ilyenkor készülnek a finom gyümölcskenyerek, kuglófok, őzgerincben keksztekercs, de már itthon is divatba jött a répatorta, s annak megannyi változata. De egyszerűbb desszerteket is készíthetünk ilyenkor, mint például a gyümölcsös túrókrém, „Rákóczi túrós”pohárkrém, zabpelyhes-almás kókuszgolyó vagy egy tiramisu.

A Németországban töltött éveim alatt az ottani hagyományokat is sikerült egy-egy helyi háziasszonytól ellesnem. A németek halat esznek Nagypénteken, Húsvét vasárnapján kerül a rozmaringos, kakukkfüves bárány az asztalra. Hagyományos húsvéti ételük a főtt tojás zöld mártásban, amelyet friss fűszernövényekből, petrezselyemből, snidlingből, zsázsából és sóskából készítenek. De szeretnek tésztából bárányt formázni is és kalácsként kisütni.

Bulgáriában a legnagyobb népi és keresztényünnep a Húsvét. Régebben háromnapos táncmulatsággal, játékokkal, az egészségért való imádkozással ünnepeltek a bolgárok. Asztalukra a sült húsok mellett piros tojás, kalács kerül.

A korzikai hagyományok szerint Nagypénteken az ünnepi menetben a kereszt útját követő nők rozmaringágakat gyűjtenek, amelyekkel az aznapi ételt fűszerezik − a csicseriborsós, fokhagymás levest vagy a tőkehalas-fehérbabos egytálételt. Viszont náluk Húsvét vasárnapján a sonka és a bárány helyett omlósra sült kecskét fogyasztanak.

Angliában is tojást és bárányt esznek húsvétkor, utóbbit mentaszósszal, burgonyával és zöldbabbal tálalják. Legkedveltebb húsvéti fogásuk a hot cross buns, az édes, gyümölccsel és fűszerekkel ízesített kalács, amelyet cukorkereszttel díszítenek.

Cipruson egy flaounes nevű húsvéti kalácsot készítenek a háziasszonyok, aminek tojásos, sajtos, mazsolás tölteléke egészen ínycsiklandó. A magaricát, a kisbárány belsőségeiből, újhagymával, rizzsel, tojásos habarással főzött ételt évenként egyetlenegyszer készítik, s a nagyböjt végén, általában éjszaka tálalják.

Tunéziában cukros, mandulás süteményeket sütnek és kuszkuszt főznek ilyenkor. Ez utóbbi szárított, sózott, majd olívaolajba mártott bárányhússal készül. Ünnepi csemege a szárított, sózott halikra is, amelyet fügepálinkával öblítenek le.

Svédországban tér el leginkább az itthonitól a hagyomány, náluk marcipánnal töltött, tejszínhabos zsemle az ünnepi reggeli, az ebéd pedig heringgel és hagymával rakott burgonya, de manapság már bárányt is tálalnak.

Oroszországban a hívők találkozáskor háromszor arcon csókolják egymást, és piros tojást ajándékoznak, miközben „Krisztus feltámadt! Valóban feltámadt!” köszöntéssel üdvözlik egymást. Az ünnepi asztal ékessége itt is a tojás, amelyhez orosz tejeskalács, kulics dukál ilyenkor. A híres mazsolás édestúró is ünnepi finomság az orosz húsvéti asztalon, akárcsak a cékla vagy a különféle tejfölös, ecetes-hagymás heringsaláták.

Lengyelországban sokféle halételt készítenek. Legendásan finom a pácolt heringjük, melynek ezerféle elkészítési módját ismerik. Szombaton a családok kosárba rendezik a sonkát, kenyeret, sót, a kilbasa nevű húsvéti kolbászt, süteményeket és a templomba viszik megszenteltetni, majd a vasárnapi mise után a felszentelt étkeiket fogyasztják. A sonkát, tojást, kolbászt, különböző húsokat, s végül desszertként a tradicionális lengyel húsvéti sütemények, a babka és a mazurek.

Kolumbiában a húsvéti asztal kínálata merőben eltér az általunk megszokottól. Ők leginkább kukoricából vagy kukoricával készült ételeket készítenek: a tamales zöldséges-húsos-fűszeres töltelék banánlevélbe rejtve és a hayacas kukoricalevélbe burkolt húsos-kukoricás finomság. Kedveltek a szószos, mártásos húsételek is, akárcsak a rizsből, kukoricából erjesztett italok, a guarrús és a chica. A nemzeti ital azonban Húsvét táján is a kávé, amelyet hidegen, melegen egyaránt kortyolgatnak, és a húsvéti sütemények ízesítéséhez, díszítéséhez is előszeretettel használnak.

Leadfoto és fotók: 123rf.com

Oldalak

Egészség
Utazás
Szinte teljesen biztosak vagyunk benne, hogy te magad is jártál már a szóban forgó szigeten.
Utazás
Ide-oda kapkodjuk a fejünket: zavarba ejtő szélsőségek jellemzik hazánk időjárását.