Érdemes komolyan venni! Ezért veszélyes a horkolás

A horkolás az egyik olyan alvási probléma, amely leginkább a horkoló személy környezetét keseríti meg. Ám a bosszankodás mellett érdemes nagyobb figyelmet fordítani ennek a betegségnek, mert komolyabb egészségügyi problémákat is okozhat.

Hazánkban az első helyen áll az alvási problémák között a horkolás, amely nem csak genetikai okokkal magyarázható, így érdemes szakemberhez fordulni az okok kiderítéséhez. Ha nem csak folyamatos horkolásról van szó, hanem akadozó és még a beteg légzése is kimarad időnként, akkor már alvási apnoéról beszélhetünk.

Alvási apnoé
Az alvási apnoé kizárólag az alvás során jelentkező légzés kimaradás. A légzéskimaradást akkor tekinthetjük kórosnak, ha 10 másodpercet meghaladja a két légvétel között eltelt idő. Gyermekeknél is észlelhetünk ilyen problémát, de főleg felnőtteknél fordul elő. A nőknek általában 8-10%-át érinti ez a betegség, a férfiaknál azonban gyakoribbak a tünetek, náluk 20-25%-ban fordul elő. Az alvási apnoé legjellemzőbb tünete a horkolás, amire ha nem figyelünk eléggé, akkor számos problémát okozhat.

A horkolás veszélyei
A folyamatos oxigénhiány megviselheti a horkoló ember érrendszerét. Mivel folyamatosan ingadozik ilyenkor a vérnyomás és ezzel a szívet is terheli, így megnőhet a szívinfarktus kockázata. A mélyalvás elengedhetetlen, ahhoz hogy szervezetünk megfelelően tudjon regenerálódni, azonban az apnoéban szenvedőknél hiányzik a mélyalvási fázis, habár a beteg ezt nem veszi észre, így egyik következményként folyamatos kialvatlanság érzése jelentkezhet, ami akár komolyan befolyásolhatja a napi teljesítményt, koncentrációs zavarokat okozva, ezzel együtt pedig hangulatingadozást vagy ingerültséget is tapasztalhatunk. De a folyamatos oxigénhiány miatt szívritmuszavar is kialakulhat.

A horkolás kezelése
Ha csak jóindulatú horkolásról van szó, akkor számos lehetőséget kínálnak a légzés könnyítésére, amelyeket a patikákban könnyen beszerezhetünk.

Az apnoé estében sajnos gyógyszeres kezelés még nem létezik, ebben az esetben általában egy pozitív nyomású légzéstámogató készüléket szoktak javasolni, amely a szoba levegőjét használva egy maszkon keresztül folyamatosan állandó nyomással juttatja a beteg szervezetébe az oxigént. A módszer segítségével azonban folyamatosan javulhat a beteg állapota.

Oldalak

Sztárok
Az 59 éves színésznőt nemcsak a nagysikerű szuperhősfilmben (és folytatásaiban) láthattuk: játszott az Aranyszem című James Bond-filmben, sőt az Elrabolva-sorozatban is ő formálta meg Liam Neeson (ex...
Lifestyle
Ha eddig úgy gondoltad, hogy csak a "későn érek haza, dolgozom", vagy épp a "barátokkal leszek egész este" duma a leggyakoribb azoknál, akik megcsalják párjukat, házastársukat, akkor tévedtél.