Ebben segíthet a hipnózis - Te kipróbálnád?

Bár a hipnózist már az orvostudomány is használja, mégis sok félreértés és kétség övezi. Van, aki hátborzongató manipulációként tekint rá, mások viszont csodaszernek tekintik, amivel mesébe illő eredmények érhetőek el.

Miben segít?
A hipnózis hatásosan alkalmazható különböző függőségek (alkoholizmus, dohányzás, altató- és gyógyszerfüggőségek), magatartás- és pszichés zavarok (félelmek, fóbiák, szorongás), valamint szexuális zavarok, beszédzavarok, táplálkozási rendellenességek és életvitelbeli nehézségek (alvászavarok) esetén is. A magas vérnyomásnak, krónikus fájdalmaknak, bőrbetegségeknek és ízületi gyulladásoknak is eredményes kiegészítő kezelése.

Emellett hatásos a különböző pszichoszomatikus betegségek gyógyításában is; segítségével felidézhetőek elfeledett, a tudattalanba fojtott események, érzések vagy újra átélhetőek a múltnak olyan pozitív szakaszai, amelyekből az emberek erőt meríthetnek. Több területen használják érzéstelenítésre, ami különösen az altatás vagy érzéstelenítés hagyományos formáira érzékenyeknek jelenthet nagy segítséget.

Kiszolgáltatott állapot?
A hipnózishoz a beteg részéről nemcsak együttműködő készségre, hanem koncentráló készségre is szükség van, így felesleges félnünk attól a mítosztól, hogy akaratunk ellenére bármire is rávehetőek lennénk. Az összpontosító készség hiánya miatt az agykárosodásban szenvedők, a pszichiátriai betegek és a gyógyszer, alkohol vagy drog hatása alatt állók nem is hipnotizálhatóak eredményesen, hiszen a hipnózis annál alkalmazható eredményesen, aki képes a koncentrált figyelemre, a környezet és a külvilág ingereinek a kizárására.

A szakértők szerint a hipnózishoz az alanynak az együttműködésre hajlandónak kell lennie, és bíznia kell a hipnotizőrben, biztonságban kell éreznie magát. Többféle technikát alkalmaznak a módosult, beszűkült, hiperfókuszált figyelem elérésére, és ezt mindig az alany személye határozza meg. A hiedelemmel ellentétben a hipnózisban átélt élmények nem felejtődnek el, csak akkor, ha a módosult tudatállapot során ezt szuggerálták.

Az emberek 5-10%-a nem hipnotizálható, a többieknél jelentős különbségek tapasztalhatóak a hipnábilitás (a hipnózisra való fogékonyság) terén. Az erre való hajlamnak az okát még nem derítették fel pontosan, vannak, akik szerint a különösen fogékony személyeknél erős a két agyfélteke közötti összeköttetés, mások pedig úgy vélik, az álmodozó, jó képzelőerővel megáldott embereknél alkalmazható sikeresebben a hipnózis.

Oldalak

Lifestyle
A Fővárosi Állat- és Növénykert április 19. és 21. között rendezi meg a Föld Fesztivált, amelyen látványetetésekkel, állatbemutatókkal, állattréningekkel és kézművesprogramokkal várják a látogatókat...
Utazás
Három autó, egy gyalogos: meg tudod határozni az áthaladás pontos sorrendjét?
Utazás
Vannak slágerországok, amiket a magyarok imádnak meglátogatni az előszezonban. Közben már érdemes lesz kigondolni, külföldön, vagy belföldön kapcsolódnánk-e ki a nyáron.