A helyes táplálkozás és az aranyér kapcsolata
Mivel napjainkban elég sok embert érint az aranyeresség, fontosnak tartjuk, hogy bemutassuk, melyek azok a módszerek, amelyekkel a betegség kialakulásának az esélye csökkenthető. Cikkünkben az egészséges táplálkozásra és a megfelelő életmódra is kitérünk, ezekkel ugyanis nagyon jót teszünk szervezetünknek.
A tanácsok összeállításában segítségünkre volt a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ, amely egy olyan klinika, amely már többször elnyerte Az Év Magánrendelője és A Betegbarát Szolgáltató díjat. Tapasztalt proktológusok dolgoznak itt nap mint nap azért, hogy az aranyerességben szenvedők életét jobbá tegyék: hasznos életmódtanácsokkal is ellátják ugyanis a hozzájuk fordulókat.
Lássuk, mit javasolnak, milyen módon lehet elkerülni a betegség kialakulását, illetve enyhíteni a tüneteken!
Rostokban dús táplálkozás
Amiben minden szakorvos egyetért: a helyes táplálkozás fontossága. Az aranyeresség kialakulását ugyanis gyakran a székelési nehézségek okozzák. Székrekedés esetén erőlködünk a vécén, sokáig ott ülünk, és ez nem tesz jót a beleknek.
Az aranyér egy kisebb ér a végbél alsó részén, amely begyulladhat, és ki is vérezhet, ha a benne lévő vér nem tud megfelelően áramlani: márpedig hasűri nyomás esetén ez történik.
A könnyebb székelés érdekében kell rostokban gazdag ételeket fogyasztanunk, lehetőleg teljes kiőrlésű pékárut választanunk. Nagyon hasznosak a következő gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek:
- búzakorpa, hajdina, árpa, köles
- eper, szeder - tavasszal
- barack, cseresznye - nyáron
- szőlő, szilva - ősszel
- petrezselyem, brokkoli, kelbimbó, borsó - azaz a zöldek
- cékla, karfiol, spenót, retek, torma
Érdemes úgy összeállítani az étrendünket, hogy minden nap legyen benne friss zöldség, gyümölcs, ezzel más betegségek is megelőzhetők: jót tesznek ugyanis az immunrendszerünknek is!
Kellő mennyiségű folyadékbevitel
Természetesen tiszta vízről van szó, ebből kell meginni legalább 2 liternyit naponta, de az aranyerességben szenvedők vagy azok, akik nehezen ürítenek, 3 liter vizet is fogyaszthatnak. A vízivásnak rengeteg jótékony hatása van a bélmozgás elősegítésén túl is.
Kerülni kell azonban a cukros üdítőket, energiaitalokat, mert ezek szintén székrekedést okozhatnak, nem mellesleg a szívnek sem tesznek jót. A gyógyteákat, gyümölcsleveket részesítsük előnyben inkább.
A kávé és alkohol tekintetében is legyünk mértékletesek: ezektől hamar kiszáradhatunk, sok embernél pedig bélirritációt, hasmenést is előidézhet a túlzott kávé- vagy alkoholfogyasztás.
A mozgás is fontos!
A helyes táplálkozáson túl arra is figyeljünk, hogy rendszeresen mozogjunk: nem kell megerőltető tevékenységeket végezni, de egy kis séta, kocogás, jóga, biciklizés vagy úszás nagyon jó hatással lehet. Ezeket a sportokat akár a túlsúllyal rendelkezők is szívesen kipróbálhatják, és máris sokat tesznek így azért, hogy csökkentsék az aranyeresség kialakulását.
Ne féljünk tanácsot kérni, kivizsgálásra menni, ha a tünetek megjelennek: minél előbb keressük fel az orvost, annál jobb!