Utazás

Magyar orvosnők Tanzániában: Ilyen áram és víz nélkül, egy férfiközpontú rendszerben élni - 1. rész

Két magyar orvosnő Tanzániába utazott a maszáj törzshöz. Riportsorozatunkban bemutatjuk, hogy milyen is az élet a sivatag közepén áram és víz nélkül, egy patriarchális rendszerben. A cikksorozat első része Dr. Medgyesi Anna riportanyaga alapján készült.

Tanzániai misszió

Instagramon figyeltem fel Dr. Medgyesi Anna kardiológus rezidensre, aki Tanzániába utazott a szintén orvos barátnőjével, Magdával egy misszióra. Rengeteg érdekes, és sokszor igen sokkoló tartalmat osztott meg az oldalán az ottani a helyzetről, így amíg kint volt felkerestem, és megkérdeztem, hogy amint hazaért, lenne-e kedve mesélni erről az önkéntes programról. Egy 4 órás beszélgetés alatt rengeteg információt osztott meg velem arról, hogy mekkora káosz uralkodik az egészségügyben, hogy milyenek is valójában a maszáj törzs tagjai, mennyi felkavaró hiedelem és rituálé épült be a hétköznapjaikba, és mindezt ők hogyan élték meg az ott tartózkodásuk során. A misszió során Anna és Magda körülbelül 600 beteget láttak el, de volt lehetőségük betekintést nyerni a maszáj törzs mindennapjaiba, és különböző edukációs programok keretein belül felvilágosítást adtak az ottélőknek például a higiéniáról és a menstruációról is.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosok

Anna és Magda létrehoztak egy foundraisinget, és így összegyűjtöttek 600-600 dollárt, amiből gyógyszereket, kórházi ellátásokat finanszíroztak. 1-2 szponzor is besegített, egy lengyel márkával is sikerült együttműködni, így mosható betéteket tudtak adni a maszáj nőknek és lányoknak. A Goodwill Pharma gyógyszercég pénzzel támogatta őket, ezt az összeget gyógyszerekre költötték, és két kórházi ellátást is kifizettek belőle. Mivel maradt még némi pénz, amikor hazaértek eldöntötték, hogy mely embereknek szeretnék még fedezni a kórházi ellátását. 4 ilyen eset pont folyamatban van.

Ahhoz, hogy pontosabban leírjuk a magyar orvosok tapasztalatait, fontos, hogy megismerjük a maszáj törzs kultúráját, életmódját, társadalmi rendszerét és a mindennapi nehézségeket.

A maszáj törzs

A maszáj törzs Kelet-Afrika egyik etnikai csoportja, akik Tanzánia északi részén élnek, és még mindig félnomád, pásztorkodó életmódot folytatnak. Nem tudni pontosan, hogy hányan vannak, de körülbelül 1-1,5 millióra becsülhető a számuk. Azért sincs pontos adat erről, mert a kenyai népszámlálásokon diszkrimináció miatt sokan nem adják meg az etnikai hovatartozásukat, Tanzániában pedig ezt az információt nem is kérik. A maszáj törzs tagjai klánokban élnek, amely között kialakult egy hierarchikus rendszer. A társadalom vezetője (akit oiboninak hívnak), egy kiemelkedő tekintélyt élvező klán tagjaiból kerül ki. Ez az első rendszer, amely politika-családi természetű, de van egy másik is, amely életkor szerinti csoportokon alapszik, de ez alapvetően egy katonai rendszer. A törzs tagjai maszájul beszélnek, de a szétszórtság miatt ez négy regionális, nem egységes nyelvváltozatra oszlik. Vannak, akik a szuahéliül is tudnak.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosok

Hol élnek?

A lakóközösséget, amelyben a maszájok élnek, bómának nevezik. Ez általában 15-20 kör alakú, ablaktalan kunyhóból áll, amelyet tüskés bozóttal kerítenek körbe, hogy a tehenek, kecskék, csirkék bent maradjanak.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosokNincs kémény, ami abból a szempontból igen problémás, hogy mindennap bent tüzelnek, és elképesztő füst van, ami természetesen számos egészségügyi problémát okoz. Anna elmesélte, hogy szinte kivétel nélkül mindenki köhög. Van a kunyhóban egy kisebb szoba, amelyben az asszony és a gyermekek alszanak, míg a férfi szobája sokszor üresen áll úgy, hogy a másik szobában alig férnek el. Az ágyakat gallyakból és állati bőrből teszik össze, amik Anna elmondása szerint rendkívül kényelmetlennek tűntek. A bómákban nincs áram, és víz sem, és már csak az előbbi azért is érdekes, mert szinte mindenkinek van mobiltelefonja, és annak valahogy mégis megoldják a töltését.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosok

Öltözékük

A maszáj törzs tagjai színes ruhákat viselnek, amelyek vörös, lila, sárga, és mélykék színekben pompáznak. Azért is hordanak ilyen élénk árnyalatokat, mert úgy tartják, hogy ezek elriasztják a vadon élő állatokat. (Ezen a területen egyébként nincs oroszlán, de van egy elefántitató nem messze az iskolától, így ha van egy kis eső, pont ott haladnak el. Anna elmesélte, hogy előfordult már, hogy akkora szárazság volt, hogy az iskola hatalmas víztározóját darabokra szedték az elefántok.) A helyiek gumiabroncsból készült lábbeliket, papucsokat hordanak, a férfiak pedig kivétel nélkül bottal közlekednek. Rengeteg ékszert aggatnak magukra, még a kisbabákra és a gyermekekre és gyöngyből készült füzéreket adnak.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosok

Szinte mindenki borotválja a haját, egyedül a maszáj harcosoknak lehet hosszú haja. Rendkívül megbotránkoztató, hogy sok gyermeknek születésekor az arcbőrébe szimbólumokat karcolnak, amelyek az adott család habitusára utalnak.

afrika tanzánia orvosi misszió magyar orvosok

A nők és férfiak szerepe

A maszájok patriarchális rendszerben élnek, a döntés a férfiak kezében van, a nőknek teljesen más szerep jut. Az ő dolguk a gyermeknevelés, ők szerzik be az élelmet és a vizet, és még a házakat is a nők építik, azaz a munka nagy részét ők végzik. Nem rendelkezhetnek saját földdel vagy marhával, alsóbb rendűnek számítanak. A férfiak mindeközben az állatokat gondozzák és a törzset őrzik. Egy igen embertelen hagyomány náluk a csiklócsonkítás és körülmetélés, ezekről bővebben a cikksorozatunk további részeiben fogunk kitérni.

Lapozz a folytatáshoz!

Oldalak

Utazás
Sztárok
Ahogyan a Mirror is írja, Harry és Károly hamarosan újra láthatják egymást, ha minden a herceg tervei szerint alakul majd.
Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.