Fotókon Írország lenyűgöző lávamezője - Az Óriások útja

Észak-Írország egy távoli partfokán egy 40000, többségében szabályos hatszög alakú bazaltoszlopból álló, lenyűgöző természeti képződmény vonzza a turistákat. Nehéz elhinni, hogy a szeszélyes, zabolátlan természeti erők ilyen szabályos, szimmetrikus alakzatot hozzanak létre. Talán éppen ezért övezi kialakulását egy érdekes legenda.

Az Út legendája: óriások harca
Egykor Finn McCool, egy ír óriás, és esküdt ellensége, Fingal, aki az Antrim-hegyfokon élt, jókora csomókat téptek ki a földből, amiket aztán a tengerbe dobtak, hogy otthonaik között járható út épüljön, és szemtől szemben megküzdhessenek egymással.

A ravasz skót óriás, Fingal át is ment szigetéről, Staffáról Írországba. McCool feleségének azonban sikerült elhitetnie vele, hogy az otthon alvó hatalmas óriás nem Finn, csak a kisfia. Fingall megrettent, mert ha ekkora a gyermek, az apja még sokkal nagyobb, gondolta. Ezért aztán ijedtében elmenekült, és amikor kiért a tengerre, felszaggatta maga mögött az utat, hogy többé senki se járhasson át rajta.

Kialakulása: távolodó kontinensek
Amikor 61 millió évvel ezelőtt az egykor összefüggő egységet alkotó Észak-Amerika és Európa elkezdett két külön kontinenssé válni, az óceánfenéken képződött vulkanikus hasadékból a törésvonal mentén fokozatosan benyomult az Atlanti-óceán. E hasadék felett képződtek Írország és Skócia lávamezői, miközben a kontinensek lassan távolodni kezdtek egymástól.

Az Írországi Antrim-grófságban előtörő lávaáradatok létrehozták Európa legkiterjedtebb lávafennsíkját. A láva egy azonos bazalttartalmú része kihűlés közben összehúzodott. A zsugorodási erő azonban olyan egyenletesen oszlott el rajta, hogy a kihűlt láva geometria pontossággal repedezett meg – így keletkezett a Giant’s Causeway, azaz az Óriások útja.

Hihetetlen paraméterek
Átlagosan körülbelül fél méter átmérőjű bazaltoszlopainak magassága 1-2 méter között váltakozik. Az út legszélesebb részén 180 méter, arról nem is beszélve, hogy 150 méter hosszan nyúlik be a tengerbe.

Az Óriások útjának mai arculatát évezredek során alakította ki a jégkorszaki gleccserek eróziója, valamint az Atlanti-óceán kérlelhetetlen koptató munkája. Minden egyes hatalmas bazaltoszlop 3,5 cm hosszú darabkákból áll, melyek összeötvöződtek, de a nyomás hatására különváltak. A szegmensek közti törésvonal mentén időről időre leszakadnak a hullámok rombolásának kitett darabok – ez a folyamat alakította ki az út lépcsőzetes jellegét.

További különleges képződmények
Bár az Óriások útja a partvidék legnevezetesebb bazaltképződménye, közelében számos más figyelemre méltó alakzattal is találkozhatunk. Ezeket a különös formációkat az évek során igen fantáziadús elnevezesékkel látták el: a közeli Port-Noffer öböl sziklafalába ágyazódott, magas oszlopsor az Orgona, míg egy másik öbölnél található különös oszlopköteg pedig az Amfiteátrum nevet kapta. Nevezetes alakzatok még az Óriás Fazekának Fedője, a Kívánságok Széke, a Király és a Nemesurak, valamint a Koporsó.

Oldalak

Sztárok
Krisztusi korba lépett hazánk egyik leghíresebb koncertzenekara, akiket a Budapest Park nyitó sajtótájékoztatóján kérdeztünk az évek óta töretlen népszerűségük titkáról és közelgő terveikről.
Lifestyle
Az anyaság csodálatos utazás, amelyről a közbeszédben az elmúlt évtizedekben szinte csak pozitív véleményt illett megfogalmazni. Szerencsére ma már nem így van; beszélhetünk és kell is beszélnünk...
Lifestyle
Van egy három összetevős házi csodaszer, amely segítségével örökre búcsút inthetsz a konyhádban ólálkodó muslicáktól és legyektől.