Mindenki kedvence: készíts pizzát ebédre!

Tények és érdekességek a pizzáról, amiket eddig még nem tudtál, aztán döntsd el magad, hova sorolnád inkább: gyorséttermi kaja vagy nemzeti étel?

Biztos mindenki emlékszik még, amikor gyerekként a szülein követelt egy pizzaszeletet a vasárnapi mozis program után, de ha nem is minden héten majszolt el egy szeletet, keresve sem találni olyat, aki még ne kóstolta volna (kivétel a liszt- vagy paradicsomérzékenyek, bár a mai világban még ezek is helyettesíthetőek). Ez nem is csoda, hiszen miután az olasz bevándorlók átadták a pizza hagyományát és receptjét az Új Világnak, az amerikaiak sorra nyitották a pizzériákat, és a pizza futótűzként meghódította az egész világot mindenki nagy örömére, az olaszok bánatára. A hagyományaikra büszke nép ugyanis nem szereti, amikor a nemzeti ételüknek tekintett pizzát a sajtburgerrel egy lapon emlegetik vagy gátlástalanul ketchuppal nyakon öntve szégyenítik meg a pizza olaszos hírnevét. De ne rohanjunk ennyire előre, az amerikai majd világméretű térhódítása előtt jöjjön egy kis pizza-töri!

A pizza eredete

Nehéz egy néphez kötni a pizza ősét, hiszen alig akad olyan nép, aki ne fogyasztott volna helyi fűszerekkel ízesített kelt tésztából készített ételt. A pizza eredete az ókori időkig vezethető vissza, amikor a közel-keleti kultúrák népei már fogyasztottak kemencében sütött kovászolatlan kenyeret, amit paradicsom híján még olivaolajjal, fűszerekkel és mézzel ízesítettek.

A szó eredetével kapcsolatban két elképzelés ismert: egyesek szerint a latin picea szóból, mások szerint a szintén latin pincere szóból alakult ki, előbbi kemencében sütött kenyeret, utóbbi „összegyúrnit” jelent.

Az ókori római pizzaféleségek nagyban különböznek mai rokonaiktól, hiszen a XIX. századig tejföllel vagy zsírral kenték meg a tésztát, és arra tették a feltéteket. Egészen Kolombuszig, hiszen Amerika mellett a paradicsomot is felfedezte az Új Világban, majd miután eloszlatták a mérgező növényről szóló tévhiteket, a XVIII. Században Nápoly környékén kezdtek először paradicsomot használni a pizza elkészítéséhez.

A máig egyik legnépszerűbb, egyszerű, de finom Margaréta pizzát a XIX. században élt Raffaele Espositonek köszönhetjük, aki I. Umberto király és Margherita királyné nápolyi látogatásának tiszteletére – hazafiasságát bizonyítandó - elkészített egy olasz nemzeti színekben pompázó pizzakülönlegességet, aminek feltétét a zöld bazsalikom, a fehér mozzarella és a piros paradicsom együttese alkotta, Olaszország zöld-fehér-piros zászlóját rekonstruálva a pizzán. Ezt az egyszerűen finom pizzafélét azóta is Margarétának nevezik a királyné neve után, és száz év múltán is Margaréta az éttermek legnépszerűbb, legkeresettebb és az étlapokon legelső kínálata.

Az első igazi pizzéria a nápolyi Antica Pizzeria volt, ami a mai napig szeretettel és bő választékkal várja az ínyenc és pizzaspecialista vendégeket is a Via Port'Alba 18. szám alatt. Érdemes ellátogatni ide, de legalább Olaszországba, hiszen olasz honban a mennyiség nem megy a minőség rovására, és annak ellenére, hogy minden utcasarkon pizzériába botlunk, mindegyiknek szívügye, hogy az olasz pizza jó hírnevét megőrizve és erősítve igazán minőségi és bőséges kínálattal kecsegtessen a betérőknek, kiegészülve a legtöbb pizzériára jellemző specialitásokkal.

Készítsd el saját pizzádat!

A feltétek variációjának sora végtelen, így az elkészíthető pizzaféléké is, épp ezért nem meglepő, ha a pizzériákban a sonkás-gombás mellett fantázianevekkel ellátott, adott helyre, pizzériára vagy térségre jellemző kínálattal fogadja a vendégeket. Nem csak a pizzériáknak, de nekünk is lehet saját kútfőből fejlesztett specialitásunk, a megszokott feltétektől kezdve bármilyen különleges kedvencet rápakolhatunk a tésztára, hogy megalkothassuk saját nevünkre hallgató pizzánkat.

Az egyedi és különleges kínálatok mellett persze az étlapon díszelegnek az örök kedvencek is, mint az előbb említett Margaréta, sonkás, gombás, a négysajtos Quattro Formaggi vagy a minden csípőssel megáldott Siciliano. Nagy kedvencek még a különböző nemzeti feltétekkel megrakott pizzák, így az ananászos-sonkás hawaii, a kukoricás-chillis mexikói vagy éppen a csipős-kolbászos magyaros pizza. A különböző kultúrákra jellemző ízek mellett a tészta vastagságában is megfigyelhetők eltérések, akár térségenként is: az olaszok a vékony tésztából vastag feltéttel készült pizzákat szeretik, míg Amerikában inkább a vastag, fánkra emlékeztető tészta jellemző.

Bármelyiket részesítsük előnyben, próbáljunk egyszer egy kis időre kiszakadni a rohanó világ mókuskerekéből, és a futás közben bekapott pizzaszelet helyett üljünk be egy étterembe és a pizzéria hangulatát magunkba szippantva, bort szürcsölve és igazi olaszos pizzát majszolva lazuljunk el egy fél órára! Sokkal emlékezetesebb és élvezetesebb lesz utána visszagondolni a családi közös pizzázásokra, és szertartássá előléptetett étkezésekre, mint munkából félúton elrágcsálni egy félig száraz szeletet. Ám ha egyszer eljutunk Olaszországba és ott engedünk egy csalogatóan illatozó pizzéria csábításának, akkor készüljünk fel, hogy végleg a hamisítatlan ketchupmentes olasz pizza szerelmesei leszünk.

 

Oldalak

Utazás
Bár Ázsiában őshonosak, a cseresznyefák valójában az egész világon virágoznak, és nem is kell olyan messzire utaznunk azért, hogy káprázatos, rózsaszínbe borult utcákban gyönyörködhessünk.
Sztárok
Bajor Imre még Jáksó Lászlót is meg tudta lepni, aki mindig elővett néhány botrányos viccet a műsorban. Anno még ez is lemehetett az RTL Klub képernyőjén.
Egészség
Nincs mese, a dohányosok testtömege általában valóban alacsonyabb, mint a nemdohányzóké. A kutatók megvizsgálták, van-e összefüggés.