Görög finomság: muszaka

Ősszel is gondoskodhatsz arról, hogy egy kis nyarat csempéssz mindennapjaidba: készíts mediterrán jellegű ételeket. Bemutatjuk, hogyan készül a görögök egyik specialitása, a muszaka.

A muszaka, vagy más nevén rakott padlizsán a görögök egyik nemzeti étele. Többféle módon készítik hazánkban, de most megtudhatod, hogyan készül el eredetileg.

Hozzávalók:
3 nagy padlizsán
50 dkg burgonya
extra szűz olívaolaj
1 nagy hagyma, apró kockákra vágva
50 dkg darált hús (általában birkahús, de marhahússal is finom)
50 dkg paradicsom – hámozva, kockákra vágva
2, 5 dl száraz fehérbor
¼ teáskanál cukor
½ teáskanál őrölt fahéj
1 csokor petrezselyem, finomra aprítva

A besamelmártáshoz:
6 dkg vaj
6 dkg liszt
7, 5 dl tej
1 tojássárgája
½ teáskanál cukor
frissen reszelt szerecsendió
2 teáskanál citromlé
zsemlemorzsa
reszelt graviera sajt (egyéb aromás keménysajttal is helyettesíthető)
só, frissen őrölt bors

 

Elkészítés:
A padlizsánt megmossuk, a tövét eltávolítjuk, majd hosszában 1 cm vastag szeletekre vágjuk. A szeleteket beletesszük egy tálba, vízzel leöntjük, megsózzuk, aztán 20 percig állni hagyjuk. Közben a burgonyát is meghámozzuk, szintén 1 cm vastag karikákra vágjuk, majd sóval ízesítjük. A padlizsánról lecsepegtetjük a vizet. Serpenyőben olívaolajat forrósítunk, majd a padlizsánszeleteket mindkét oldalukon megpirítjuk (az olajat folyamatosan pótolnunk kell majd). A sült szeleteket papírtörlőn lecsepegtetjük. Friss olívaolajon a krumpliszeleteket is megsütjük, s szintén lecsepegtetjük róluk az olajat. A hagymát üvegesre pároljuk, a darált húst hozzáadjuk, majd erős tűzön megpirítjuk.

A paradicsomot, a fehérbort, a cukrot, a fahéjat és a petrezselymet belekeverjük, a hőmérsékletet csökkentjük, majd az egészet tíz percig pároljuk. A mártáshoz a vajat egy lábasban megolvasztjuk, és a lisztet megpirítjuk, majd jól elkeverjük benne.

Állandó kevergetés mellett folyamatosan hozzáöntjük a tejet. Ha a keverék besűrűsödik, a lábast levesszük a tűzről, hozzátesszük a tojássárgáját és a besamelt cukorral, szerecsendióval, citrommal, sóval és borssal ízesítjük. Két evőkanálnyi reszelt sajtot keverünk hozzá, majd hagyjuk kihűlni.

A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Egy nagy tűzálló tál aljára először a burgonyaszeleteket tesszük, majd elosztjuk rajta a hús felét. Utána jönnek a padlizsánszeletek, majd a maradék darált hús. Mindezt leöntjük a besamellel, s egyenletesen elsimítjuk. Egy kis zsemlemorzsával, sajttal és egy csipet fahéjjal megszórjuk. A rakott padlizsánt az előmelegített sütőben kb. egy órán át sütjük – addig, amíg a teteje aranysárga nem lesz. Az elkészült muszakát hűlni hagyjuk, hiszen úgy könnyebb szép szeletekre vágnunk.

 

Tipp: A muszaka frissen is nagyon finom, viszont másnapra az ízek jobban összeérnek. A rakott padlizsán magában is kiadós, de kenyérrel is fogyasztható, valamint jellemző, hogy Görögországban helyenként sültburgonyát is tálalnak hozzá.

 

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
A bolognai spagetti vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb fogás a világon, ám a legtöbben valójában helytelen módon készítik.
Fashion&Beauty
Anne Hathawayt kiváló divatérzékkel áldotta meg a sors, amiről ő maga egyik legutóbbi nyilvános szereplésén ismét tanúbizonyságot tett – méghozzá egy igencsak egyedi nadrágban.
Lifestyle
Sztárok
A hercegnének megvan a maga stílusa, és bizony ebbe nem fér bele sem anyósa, sem pedig a néhai királynő kedvenc divatszabálya.
Egészség
A magyarok főleg csak húsvétkor fogyasztják ezt a zöldséget, aztán háttérbe szorul, és elfelejtjük. Pedig a rák kialakulásának a kockázatát is jelentősen csökkenti.
Utazás
Sokan nem tudják, de a B kategória besorolásán belül van egy titokzatos kód. Akinél ez jelen van, azt csak ”fél” jogosítványnak szokták tartani.