Tavalyi naptej: használd vagy dobd ki? Ezt mondják a bőrgyógyászok

Tavalyi naptej a fiókban? Kiderítettük, meddig jó, hogyan romlik, és mikor lehet veszélyes a használata.
Ha lekopott a naptejről a szavatosságot jelző felirat...
Amikor megérkezik az első igazán napos hétvége, a legtöbben gondolkodás nélkül nyúlnak a tavaly félretett naptej után. Hiszen alig fogyott belőle, még jó az illata, és a szavatossági idő alapján sem tűnik lejártnak, már ha épp nem kopott le teljesen. Mi baj lehet, igaz?
A tudatos bőrápolás azonban nem csupán arról szól, hogy van-e nálunk valamilyen fényvédő, hanem arról is, hogy az a készítmény valóban hatékony védelmet nyújt-e a napsugarak káros hatásaival szemben. A naptejek ugyanis nem csupán illatos krémek: kémiájuk összetett, és idővel, különösen nem megfelelő tárolás mellett, veszélyes változásokon is keresztülmehetnek.
Sokan azt hiszik, hogy a naptej addig jó, amíg nincs konkrétan lejárva. Pedig a fényvédő hatás gyengülhet akkor is, ha a csomagoláson szereplő dátum még messze van. A táskában felejtett, meleg autóban utaztatott vagy napra tett flakon tartalma ugyanis könnyen instabillá válik. Ilyenkor nemcsak a védelem csökken, de a bőrirritáció vagy allergiás reakció kockázata is nőhet. De vajon mit mondanak erről a szakértők? Lehet-e még biztonsággal használni a tavalyi naptejet, vagy inkább dobjuk ki, bármennyire is sajnáljuk?
Most utánajártunk, mit gondolnak erről a bőrgyógyászok, és hogy valóban megéri-e a kockázatot az a megtakarított flakon.
Leadfotó: 123RF