Lifestyle

Titkolják a hatóságok - Erre használják a számállomásokat valójában

A számállomások a második világháború és a hidegháború fontos elemei voltak – ma már igen ritka, hogy aktívan működnek. Úgy tűnik azonban, hogy az észak-koreaiak ismét megpróbálkoznak így kommunikálni a kémeikkel.

Titkosított információ a 21. században?

Egy üzenet titkosítása 2020-ban egyáltalán nem egyszerű, hiszen a digitális világban szinte mindenegyes lépésünk és tettünk dokumentálva van. Felfoghatatlan adatmilliárdok keletkeztek az internettel, tulajdonképpen bármikor, bárki megtalálhatja azt az információt, amire szüksége van. Hogyan lehet egy ilyen összehuzalozott, bonyolult világban titkosítani bizonyos információkat? Úgy, ha követjük a "vissza a kályhához" elvet, ugyanis a dédszüleink által ránk hagyományozott világháborús technológiával nem jelent problémát a rejtjeles kommunikáció - köszönhetően az úgynevezett számállomásnak.

Szám-rádióállomásnak nevezzük azokat az AM frekvencián terjedő adásokat, amelyekben különböző női vagy gyerekhangok - ritkábban férfihangok - számokat olvasnak fel, a felolvasást pedig néha zene vagy kevésbé kellemes zaj szakítja félbe. A második világháború és a hidegháború idején a titkosszolgálatok ezekkel a kódolt üzenetekkel kommunikáltak a kémekkel – gyakorlatilag feltörhetetlen kódokról beszélünk, amelyeket lehetetlen volt megfejteni.

Lapozz, a cikk folytatódik!

Fotó: 123rf.com

Oldalak

Lifestyle
Home&Design
Ahogy beköszönt a tavasz és közeledik a húsvét, sokan szeretnék otthonukat friss, vidám és ünnepi hangulatba öltöztetni. Ehhez adunk most kreatív, praktikus ötleteket!
Lifestyle
Rengetegféle hobbi közül választhatunk a mindennapok során, teljesen eltérő, hogy kinek mi válik be, mit élvez a legjobban. Létezik viszont egy hobbi, mely egyetlen forintba sem kerül, bármikor...
Fashion&Beauty
A különféle izgalmas ruhatrendek mellett idén természetesen a figyelemre méltó cipőkből sem lesz hiány.