A szezonális szorongás nyomában: így küzdj meg az őszi stresszel
Rövidebbek a nappalok, lehűl az idő, eltűnnek a levelek. Az ősz beköszöntével sokszor elfogja az embert a szomorúság és az elmúlás érzése. Az őszi depressziónak több kiváltó oka is lehet, amelyekkel jobb ha tisztában vagyunk, így tenni is tudunk ellene.
Szezonális depresszió
Ahogy a meleg nyári napokat felváltják az őszi csípős reggelek, sokan várják a kényelmes pulóvereket, a sütőtökízű finomságokat és a színes lombozatot. Egyesek számára azonban az évszakváltás egy kevésbé kellemes jelenséggel jár, amelyet „őszi szorongásként” ismerünk. Ez a kifejezés azt a fokozott szorongást vagy nyugtalanságot írja le, amely a nappalok rövidülésével és a hőmérséklet csökkenésével jelentkezik. A hagyományos szorongással ellentétben, amelynek egész évben lehetnek kiváltó okai, az őszi szorongás kifejezetten az évszakváltáshoz kapcsolódik. Általános nyugtalanságban, fokozott ingerlékenységben, száguldó gondolatokban, vagy akár olyan fizikai tünetekben is megnyilvánulhat, mint a fejfájás, fáradtság és alvászavar.
A szorongásos zavarokkal küzdő emberek hajlamosabbak lehetnek az őszi szorongásra, de bárkit érinthet. Egyeseknél az őszre való átmenet egybeeshet olyan életbeli változásokkal, mint az iskolába való visszatérés, a megnövekedett munkahelyi nyomás vagy a közelgő ünnepi szezon, amelyek mind-mind fokozhatják a túlterheltség érzését.
Bár nem hivatalos orvosi diagnózis, az őszi szorongás elismert tapasztalat, amely megzavarhatja a mentális jólétet. Az okok, a tünetek és a kezelés módjainak megértése segíthet az érintetteknek abban, hogy némi megkönnyebbülést találjanak ebben az évszakos átmenetben.
Kattints a galériára, hogy megtudd, hogyan tehetsz az őszi szorongás ellen!
Sokan nem is tudják, hogy mennyire fontos a D-vitamin a szervezet számára. Azonban miért kell szednünk ebben az időszakban?