Lifestyle

Mit tegyek, ha úgy érzem, hogy utál a főnököm?

A főnök-beosztott viszony egy nagyon kényes kapcsolat, az alárendelt fél könnyen úgy érezheti, hogy a vezető nem szereti őt. Mit tehet ilyenkor a dolgozó? Szóljon, ne szóljon, mondjon fel? Szakértőnk, Őri Júlia buseiness-és manager coach tanácsait olvashatjátok.

Miből gondolom? Milyen jelek vannak?

A munka világában ez egy nagyon kényes, nehezen megfogható, bizonyítható helyzet. Nagyon eltérő személyiségek vagyunk, eltérő értékrenddel, érzékenységgel, tapasztalattal, kultúrával, a múltunkból hozott emlékekkel. Azzal is fontos tisztában lenni, hogy mindenkinek más a valósága. Az én valóságomat csak én ismerem. Gondoljunk bele, egy helyzetet hány féleképpen lehet értelmezni, magyarázni, gondolkodni róla. A valóság nagyon szubjektív. Ám éppen ezért, ami engem bánt, bosszant, indulatot, vagy akár örömöt vált ki belőlem, az bennem van, bennem dolgozik, és ettől érzem jól vagy pocsékul magam.

A főnök-beosztott viszony alá-fölérendeltséget jelent. A szervezeten belül nem tudom megkerülni a főnökömet. Ez egy szoros munka kapcsolat, ami időnként félresiklik. Ha folyamatosan azt érzem, hogy nem becsülik meg a munkám, nem kapok visszajelzést, fizetésemelést, nem kapok lehetőséget fejlődni, a feladatok agyon nyomnak, nem egyenlő a bánásmód a többi kollégával, sértő, akár személyeskedő megjegyzést kapok, akkor joggal merül fel bennünk, hogy nem mi vagyunk a főnök szíve-csücske. Persze sokan megrázzák magukat, és elintézik a kérdést annyival, hogy nem barátkozni járnak a munkahelyükre. Ilyen a főnök, tudomásul kell venni. Ez viszont a problémát nem oldja meg, csak a szőnyeg alá söpri.

Viszont nagyon sok embert ez a helyzet feszít, romlik a teljesítménye, nem érzi jól magát a munkahelyén, frusztrált, ingerült, amit megpróbál elfojtani, vagy otthon kiadni magából. Azokon, akik fontosak, akiket szeret.

Van kiút? Mit tehetek?

Egyéni vérmérséklet kérdése, hogy ki meddig bírja ezt a lelki terhelést. De előbb-utóbb kiborul a bili, és a tartalma ránk ömlik.

Azt tanácsolom, hogy próbáljuk megelőzni azt a helyzetet, amikor már elveszítjük a kontrollt a viselkedésünk felett. Hiszek az őszinte, udvarias, a másik tiszteletén alapuló tényszerű beszélgetés erejében. Magamról, az érzéseimről, konkrét példákon keresztül beszélni a főnökömmel. Persze erre a beszélgetésre készülnünk kell. Soha ne a harag, düh, sértettség legyen a beszélgetés alapja. Ne őt kritizáljuk, kerüljük a személyeskedő megjegyzéseket. Felnőtt módon, tényekre alapozzuk a beszélgetést. Segítsük a főnököt is abban, hogy megértse, mi a mi gondunk, mi feszít, bánt minket. Időnként olyan banális dolgokon csúszik félre a helyzet értelmezése.

Erre a beszélgetésre kérjünk előre időpontot, ne ajtóstól rohanjuk le. Még a beszélgetés témáját is megmondhatjuk neki, időt és lehetőséget adva arra, hogy ő is végig gondoljon dolgokat.

Lapozz, a cikk folytatódik a következő oldalon!

Fotó: ORANGE COUNTY TRIBUNE

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Lifestyle
Sokan a Windows 7-et tartják az egyik legjobb operációs rendszernek, és elképesztő, hogy még mindig sokan használják.
Lifestyle
Nem minden konyhai tipp olyan hasznos és biztonságos, mint elsőre gondolnánk. Néhánynak egyenesen életveszélyes következményei is lehetnek.
Lifestyle
Valószínűleg te sem akarsz arra hazaérni, hogy a tűzoltók a te lakásodat oltják éppen, vagy már porig is égett az egész. Így semmiképpen sem használhatod az elosztót!