Lifestyle

Tényleg nem öltözhet divatosan az, aki túlsúllyal küzd?

Időről időre felvetődik a kérdés: lehet-e divatos az, aki nem olyan karcsú, mint a címlaplányok? Viselhet-e fürdőruhát, rövidebb szoknyát vagy nadrágot, rövidujjú vagy ujjatlan, esetleg hasat láttató felsőt az, akin van néhány kiló súlyfelesleg, vagy a problémás területek zsírpárnái miatt aránytalan a testalkata? Szakértőnk, Dr. Gajdács Ágnes obezitológus, testsúlygyógyász elmondja, mi a teendő egy ilyen helyzetben.

Csak trendi alakkal lehet strandra járni?

Az amerikai InStyle magazin is ezt a témát feszegette, amikor a májusi lap címlapjára Amy Schumer színésznő, stand-up humorista fürdőruhás képe került, aki – bár az extravékony modellekhez képest szinte ducinak látszik – láthatóan jól érzi magát a bőrében és a fürdőruhájában. A támogató és ellenző kommentek áradata persze azonnal megindult. Különösen egy fürdőruha-tervező, Dana Duggan véleménye keltett nagy vihart, szerinte ugyanis Amy alakja nemcsak címlapra, de a strandra sem való.

Az elmúlt 100 évben jellemzővé vált, hogy kb. 10 évenként változik az alak-divat. Most a magas, nem túl izmosan sportos, dúskeblű testalkat a divatos, de bármikor jöhet az újabb alaktrend, mely szerint az alakunk kimehet a divatból, vagy trendivé válhat, akár egy grammnyi testsúlyváltozás nélkül. Emiatt az alaktrendek követése valójában szinte lehetetlen, hiszen mindenkinek más és más testalkati adottságai vannak - ezek egy része a genetika miatt nem változtatható meg -, az uralkodó alaktrendtől való eltérés azonban akár pszichés eltéréseket okozhat.

Ezt a hatást erősíti fel az a kettősség, mely a karcsú alak divatja és médiában való megjelenítése, valamint az elhízás világjárvány következtében az emberek növekvő testsúlya, egyre gömbölyödő testalkata között feszül. Nem véletlen, hogy sokan úgy érzik, takargatni kell a testüket, ha az nem tökéletes. Ennek jegyében sokan kizárólag sötét ruhadarabokat hordanak, mert az karcsúsít, és előnyben részesítik a bővebb szabású, gumírozott derekú, a szükségesnél nagyobb méretű öltözéket az ápol és eltakar jegyében. Azt se felejtsük el, hogy Magyarországon 2014-ben a nők 62%-a, a férfiak 67%-a rendelkezett súlyfelesleggel, az elhízottak aránya pedig 33% volt, tehát lassan alig marad valaki, aki Dana Duggan véleményét figyelembe véve fürdőruhában strandolhat.

Fogyást segítő ruhatár

A fogyókúrázók körében mindig nagy dilemmát jelent, hogy mikor történjen meg a ruhatár frissítése: már a fogyókúra közben, vagy inkább a megálmodott testsúly és alak elérése után? A többség csak a cél elérése után akar változtatni az öltözködésén, de mivel magas a sikertelen fogyókúrák aránya, ezért előfordulhat, hogy ezzel a döntéssel sokan örökre lemondanak a divatos öltözködésről, ráadásul megfosztják magukat egy hasznos fogyókúrás segítségtől. Bármilyen hihetetlen ugyanis, nemcsak az alak és testsúly hat az öltözködésre, de a ruhatár is nagy hatást gyakorol a testméretre. Jól tudják ezt azok, akik már a fogyókúra alatt is vásárolnak egy-egy ruhadarabot, és kihasználják a ruhadarabjaikban rejlő motivációs és önellenőrző lehetőségeket.

Hogyan segíti a ruhatár a fogyást? Lapozz, a cikk folytatódik a következő oldalon!

Fotó: Houston Chronicle

Oldalak

Lifestyle
Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.