Lifestyle

Coaching vagy pszichológus? Mutatjuk, hogy mi a különbség

Gyakori, hogy az emberek fejében elmosódik a határ a pszichoterápia és a coaching között. Sokan nézik le a coachingot, nem ismerve a különbségeket a két terület között, így a megfelelő tudás hiánya könnyen eszközölhet negatív gondolatokat. Ahhoz, hogy valakiből pszichoterapeuta legyen, hosszú éveket kell eltöltenie az egyetemen, és a képesítés megszerzéséhez a terapeutáknak sokkal több órányi gyakorlatot kell teljesíteniük. A pszichológia nagyon régi tudományág, míg a coaching körülbelül 40 évvel ezelőtt vált hivatalos segítő szakmává, és napjainkban fénykorát éri. Nézzük meg közelebbről is a hasonlóságokat és különbségeket!

Ki a coach?

A coaching egy olyan személyre szabott tanácsadás, amely során a coach az „itt és most”-ra és a jövőre koncentrálva folytat segítő és fejlesztő tevékenységet. A coaching során a coach segíti az egyént a személyes fejlődésben, illetve céljainak kitűzésében és azoknak elérésében. A coaching szerteágazó területekhez kapcsolódhat: life coaching, business coaching, párkapcsolati coaching, stb. A coach segít megtalálni és fejleszteni azokat az egyéni képességeket és erősségeket, amelyek segítségével sikeres egyéni cselekvésorientált terv alakítható ki az ügyfél által megálmodott életmódbeli, párkapcsolati vagy akár üzleti célok elérése érdekében.

Ki a pszichológus?

Az emberi pszichének és viselkedésnek a klinikai pszichológusok a mesterei. Képesek felmérni egy személy mentális állapotát, és erre építve dolgoznak ki terápiás tervet. A klinikai szakpszichológus diagnosztizál, és terápiás munkáját különböző terápiás módszerek alapján végzi el.

Mik a hasonlóságok és különbségek a coach és a pszichológus között?

Mik a hasonlóságok?

Mind a coachok, mind a pszichológusok képzett szakemberek, akiknek az a céljuk, hogy segítsenek az ügyfeleiknek.

Bár a coaching kifejezést manapság sok helyen használják, a pszichológusokhoz hasonlóan a coach is valódi, hitelesített képzéseken és nagy tapasztalattal rendelkező szakemberektől tanulja meg a szakmáját.

A terápiához hasonlóan a coaching is lehet hatékony az egyéni jóllét kialakításában, hiszen nagyon felszabadító eszközöket tud nyújtani sok területen. Elősegítheti a stresszoldást, de hatékonyan támogathat a személyes elakadásokon való túljutáson is.

coach pszichológus ülés nők

Mik a különbségek?

A pszichoterápia mentális betegségeket is gyógyít, míg a coaching nem. Az egyik legfontosabb megkülönböztető tényező a pszichoterápia és a coaching között az, hogy a pszichoterapeutákat arra képezték ki, hogy segítsenek a mentális betegségekkel küzdő embereknek, a coachokat pedig nem.

A pszichológus a terápia során a diszfunkcionális lelkiállapotból a funkcionális állapotba való visszatérést segíti elő, míg a coaching főként egészséges emberek fejlődését, teljes potenciáljának elérését segíti elő.

Fókusz

Mind a pszichológus, mind a coaching célja az egyén önismeretének és az egyéni képességeinek fejlesztése.

A pszichológus a gyógyításra összpontosít, ahol a célja régi fájdalmak, traumák feloldása és az érzelmi állapot javítása.

A coaching inkább a tanulásra és a fejlődésre koncentrál. Célja, hogy segítsen az önfejlesztésben, az egyéni erősségek és gyengeségek megértésében – egy sikeresebb jövőkép és stratégia felépítése érdekében.

Érzelmek és viselkedés / Cselekvés és eredmények

A pszichológus célja a terápia keretében az, hogy az egyén felelősséget vállaljon tetteiért és érzelmeiért. A legtöbb terápia során így a változást inkább belső, mint külső szinten azonosítják. A coaching fő célja pedig legtöbbször az egyén külső világához és az abban való viselkedéséhez kapcsolódik, és mérhető eredményeket hoz létre.

Kommunikáció és kapcsolat

A pszichológus és a coach is egyaránt arra ösztönöz, hogy az egyén felfedezze saját válaszait. Az, hogy ez a gyakorlatban hogyan valósul meg, különbözik. A pszichológus a közös munka során abban segít az ügyfelének, hogy az életének egyes aspektusait jobban megértse és tisztábban lássa. Ennek a folyamatnak a részeként gyakran ad tanácsokat és kisebb iránymutatásokat is, hogy a gyógyuláshoz vezető utat biztosíthassa. A coachingot inkább egy folyamatos beszélgetésként és partneri kapcsolatként lehet leírni.

coach pszichológus választás jóllét

A coach egy gondolkodó partner, aki az ügyféllel együtt segít azonosítani a kihívásokat. Megmutatja az egyén felelősségét, lehetőségeit bizonyos helyzetekben és kihívásokban, miközben támogatja őt abban, hogy ezeket a kihívásokat győzelmekké alakítsa a meghatározott célok elérése érdekében.

Hogyan érdemes választani közülük?

Ha nem tudod, hogy pszichológust vagy inkább coachot válassz, érdemes elbeszélgetned néhánnyal mindkét szakmából. Kérdezd meg őket az alkalmazott módszereikről, és oszd meg velük a problémádat, amire megoldást keresel. Érdemes azt választanod, akit a legmegfelelőbbnek érzel saját magad számára.

Reméljük, hogy ezzel a cikkel sikerült segítenünk abban, hogy tisztábban lásd, mennyire más eszközökkel és módszerekkel, illetve célokkal dolgozik a két terület. Mivel mindkettő sok hasonlóságot mutat egymással, ezért akár lehetőség nyílik a kettő egymással történő ötvözésére is.

Fotó: Pexels /Shvets/

Oldalak

Lifestyle
Lifestyle
Azért valószínűleg nem ez fogja visszatenni Lindsay Lohant a térképre, viszont a frissen felkerült filmek nem igazán tudtak labdába rúgni mellette.
Lifestyle
A TikTokon ezerféle elképesztően zseniálisa takarítási trükkel találkozhatunk, érdemes viszont olykor közelebbről is megvizsgálni, vajon valóban hatékonyak-e ezek a módszerek.
Sztárok
A mindennapok során rengetegen igyekeznek elrejteni ősz hajszálaikat, Salma Hayek pedig egy igencsak meglepő ötlettel állt elő a probléma gyors megoldására.