10 jó tanács a biztonságos téli vezetésért
Havas tájakon autózni mindannyiunk számára különleges élmény, azonban sokan rutintalannak vagy bátortalannak érzik magukat ahhoz, hogy a csúszós útfelületen is biztonságosan tudjanak vezetni. A téli közlekedés számos olyan veszélyforrást tartogat, amelyek külön felkészülést igényelnek mind az autó, mind pedig a sofőr részéről.
A havas vagy jeges úton ugyanis a járművünk teljesen másképp viselkedik, mint az év többi időszakában, emiatt pedig váratlanul olyan helyzetbe kerülhetünk, amely határozott fellépést igényel. Ezért nem árt időben felkészülni a téli hónapokra, amit a tanpályákon ellenőrzött keretek között, szakemberek segítségével megtehetünk. A biztonságos téli közlekedés fontosságáról és a megfelelő felkészülésről Zsurzs Jenő, a drivingcamp Hungary instruktora lát el bennünket tíz jó tanáccsal.
1. Felkészülni!
A tél beállta előtt érdemes beszerezni a fagyos időkre nélkülözhetetlen kiegészítőket (pl. fagyálló ablakmosó folyadék, jégkaparó, zároldó, hólánc). Az utazás napján pedig ügyeljünk arra, hogy kipihenten üljünk autóba és útközben ne a teljesítménykényszer hajtson bennünket!
2. Felkészíteni!
Járművünk műszaki állapota még egy téli kiruccanás esetén is kulcsfontosságú. A szezon közeledtével valamennyi márkaszerviz hirdet ingyenes vagy kedvezményes téli átvizsgálási akciókat. Ilyenkor számos olyan hibára is fény derül, amelyek nagyban hozzájárulhatnak egy esetleges baleset kialakulásához.
3. Téli gumik
Cipőt a cipőboltból… téli gumiabroncsot pedig a megfelelő forrásból! Az évszakhoz illő „lábbeli” az autónknak is feltétlenül szükséges. Amennyiben a napi hőmérséklet tartósan +7 °C alá esik, a megfelelő – azaz legalább 4 mm profilmélységű – téli abroncs használata erősen ajánlott. Emellett hosszú távon kifizetődő megoldás keréktárcsával együtt megvásárolni a téli abroncsokat.
4. Gyerekülés
Jól ülsz, kicsim? Egy jól megválasztott gyermekülés életet menthet! A szakértők nem győzik kihangsúlyozni, hogy kerüljük az „okos, spórolós” megoldásokat. Sok esetben a felnőtt ölében ül a kicsi, és így kötik be magukat, vagy éppen ülésmagasító nélkül csatolják be a gyermeket. Az ilyen megoldások nem csak szabálytalanok, hanem fokozottan életveszélyesek is!