Komoly bajod is lehet tőle! - Minden, amit a szemszárazságról tudnod kell

A szemszárazság a szemmel kapcsolatos megbetegedések között az egyik leggyakoribb. Nemcsak kellemetlen és rontja az életminőséget, de kezeletlenül veszélyessé is válhat, hiszen a szem szaruhártyáját maradandó károsodás is érheti, éppen ezért fontos időben felismerni és kezelni! (x)

Minden harmadik ember szenved tőle

A szemszárazság egy vagy több tünetétől a lakosság 20-30 %-a szenved, minden harmadik embert érinthet élete valamelyik szakaszában. Idősebb korban a tünetek még gyakoribbak, a 65 éves kor felettiek 50-60 %-át is érinthetik. A szemszárazság felismerése gyakran nehéz, sokan nincsenek ugyanis tisztában magával a betegséggel, csak tapasztalják a tüneteket, érzik, hogy valami „nincs rendben”, pedig a korai felismerésnek és kezelésnek nagy jelentősége van.

Mitől alakulhat ki?

A szemszárazságot az időjárástól kezdve a gyógyszeres kezelésig gyakorlatilag bármi kiválthatja, és bármely életkorban előfordulhat. Enyhébb irritációt a szél, a por, a füst, a szennyezett városi levegő, a légkondicionáló, a fénycsöves világítás, de a szolárium, vagy esetleg az uszodai környezet is okozhat. A kellemetlen tüneteket kiválthatja természetesen a kontaktlencse használat is, különösen a kontaktlencsével való alvás, ezért ezt, ha van rá mód, mellőzzük.

Az olyan tevékenységek, melyeknél hosszabb ideig megerőltetjük a szemünket, szintén fokozhatják a panaszokat. Így különösen érintettek azok, akiket munkájuk a számítógéphez köt, vagy akik hosszú időt töltenek például autóvezetéssel, tévénézéssel vagy olvasással. Nagyon gyakran fordul elő hormonális változásokkor is: terhesség, szoptatás, menstruáció vagy menopauza alatt, emellett pedig gyakori kiváltó ok lehet az egyes gyógyszerek (pl. vérnyomáscsökkentők, fogamzásgátlók) szedése, és jelentkezhet bizonyos betegségek kísérő tüneteként is (pl. pajzsmirigy- vagy cukorbetegség, asztma).

Mik a tünetek?

Mivel a szemszárazságban szenvedők esetében a folyamatos könnyellátás korlátozott, ezért a szemhéj folyamatosan „súrlódik”, így az ember gyakrabban hunyorog vagy pislog. A leggyakoribb tünetek között a viszkető, szúró, égető vagy idegentest érzés, homályos látás, túlzott fényérzékenység, illetve a szem kivörösödése szerepel. Valódi szárazság érzése azonban ritkán fordul elő, sőt meglepő módon a betegség - a nevével ellentétben - gyakran vezet heves könnyezéshez. A szem ugyanis annyira kiszáradhat, hogy túltermeli a könnyeket, de ez már nem segít, mivel az így termelt könnyben nincsenek meg a megfelelő síkosító anyagok.

Hogyan kezelhetjük?

Sajnos az esetek nagy részében nem bukkanunk a betegség valódi okára, így csak tüneti kezelést tudunk alkalmazni. Fontos viszont, hogy mivel csaknem mindig krónikus betegséggel van dolgunk, nagy hangsúlyt kell fektetnünk ennek folyamatosságára.

A száraz szem újranedvesítésére leginkább különböző szemcseppek állnak rendelkezésünkre. Különösen hatékonyak azok a szemcseppek, melyek nátrium-hialuronátot tartalmaznak. Ez ugyanis egy olyan természetes anyag, ami az emberi szem nélkülözhetetlen alkotóeleme. Minden egyes pislogáskor stabil védőréteget képez a szem felszínén, emellett pedig stimulálja a szem felszínén lévő hámsejtek regenerációját, és elősegítheti a nedvesség hiányában károsodott szemfelszín gyógyulását is.

Mire figyelj, ha szemcseppet választasz?

A piacon található készítmények többségére jellemző, hogy tartósítószert tartalmaznak. A gyakori és hosszas kezelés miatt a készítményekben található tartósítószer viszont amellett, hogy allergizálhat, a szárító hatás miatt irritálja az egyébként is érzékeny szemet. Ügyeljünk arra is, hogy számos szemcsepp a felbontást követően csak rövid ideig (4-6 hétig) őrzi meg a szavatossági idejét, vagy hűtést is igényel, ez utóbbit viszont sokszor nehéz megoldanunk ha a táskában, autóban vagy a munkahelyen szeretnénk tárolni.

A kontaktlencsét viselők számára fontos szempont, hogy a szemcsepp a lencsehasználat mellett is biztonságosan alkalmazható legyen. Ha igazán megbízható szemcseppet választunk, naponta többször is, szükség szerint alkalmazhatjuk, akár hosszú időn át, folyamatosan.

Oldalak

Lifestyle
Ha ezt az akadályt is sikerrel veszed, jogosan lehetsz majd büszke magadra!
Egészség
Több komoly betegség kialakulásához is vezethet a használt sütőolaj újrafelhasználása, legalábbis ez derült ki egy friss tanulmányból.
Sztárok
Február elején derült ki, hogy rákkal kezelik a 75 éves brit uralkodót. Egyes bennfentes szerint Károly király betegsége sokkal súlyosabb, mint azt a közvélemény eddig gondolta.