Súlyos szenvedélybetegség - Az evés rabságában

Ha a szenvedélybetegségekre gondolunk, rögtön a drog, alkohol és a cigaretta jut eszünkbe. Azonban szenvedélybetegségként tartják számon azt is, amikor valaki kényszerevő. De mit is jelent ez a betegség és mi az oka?

Magyarországon tíz emberből hat túlsúlyos. Nemcsak a felnőttek híznak el, hanem a gyerekek és a fiatalok is. Mindenki tudja, hogy ennek a helytelen táplálkozás és a kevés mozgás az oka. De mi van, ha az evés kényszerré válik, és nem tudunk uralkodni étkezési szokásainkon?

 

Kutatási eredmények
A Yale Egyetem kutatói a kábítószer és az evés közötti összefüggéseket vizsgálta. Rájöttek, hogy a leküzdhetetlen evésinger ugyanolyan idegrendszeri pályákon fut, mint a kábítószerfüggés. Ezért lehet, hogy valaki ugyanolyan szenvedélyesen kötődik kedvenc ételeihez, mint a drogfüggők a kokainhoz vagy az alkoholisták a szeszhez.

Az egyik legkorszerűbb, ideggyógyászatban használatos technikával, a mágneses rezonancia módszerével mérték bizonyos idegközpontok ingerületbe kerülését igen finom csemege, csokoládés tejpuding, illetve íztelen kontroll folyadék megpillantására, valamint ezek elfogyasztása közben.

A kutatók azt találták, hogy az ételimádati skála, valamint a finomság meglátása és megízlelése kiváltotta idegrendszeri aktivitás tökéletesen párhuzamos volt. Azok az idegrendszeri központok, amelyek az evéssel kapcsolatosak, már a finom édesség meglátására is fokozott ingerületbe kerültek.

Azok az idegrendszeri területek, amelyek a kábítószerfüggést is magyarázzák, a vágyott ennivaló hatására ugyancsak aktivizálódtak. Ezeknek a jutalomközpontoknak a működése a kábítószerhez hasonló módon és mértékben magyarázza a sokak számára leküzdhetetlen falánkságot.

 

Étel= boldogság?
Sokan az étellel kompenzálják a magánéleti vagy munkahelyi kudarcokat. A stressz, a rohanó életmód, a különböző dolgok miatt való aggódás mind-mind negatívan befolyásolhatja ennek a betegségnek a kialakulását. Ami olyan fokig mérgesedhet, hogy ha bármi rossz történik, az étel jelenti a kiutat a problémáinkból. Evés közben nem gondolunk másra, csak az evés élvezetére és mivel az ételek boldogsághormonokat szabadítanak fel, könnyen a rabjává válhatunk.

Azonban a túlzott ételfogyasztás előbb vagy utóbb elhízáshoz vezet, ami sok más betegséget is előidéz. Ilyen például a magas vérnyomás, a cukorbetegség kialakulása, gerinc és ízületi problémák, érelmeszesedés. Ezért nemcsak esztétikai probléma az elhízás, hanem komoly egészségügyi is.

 

Az első lépések
A betegség leküzdéséhez fontos, hogy felismerjük mi váltja ki a kényszerevést és vegyük át az irányítást felette. Ha valamilyen kudarc vagy stressz ér, ne az étellel akarjuk kompenzálni a problémákat, hanem menjünk el inkább futni vagy vezessük le valami mással a felgyülemlett stresszt. Ha mégis nassolni támad kedvünk, válasszunk egészséges, kalóriaszegény rágcsálnivalókat. Ha rászánjuk magunkat az életmódváltásra sokkal kiegyensúlyozottabb és boldogabb életet élhetünk, az étel rabságától távol!
 

Oldalak

Fashion&Beauty
A 21 esztendős sztárcsemete természetes báját és magabiztos stílusérzékét is édesanyjától örökölte.
Lifestyle
Hűséges társat keresel a mindennapokra? Ezekkel a négylábúakkal nem foghatsz mellé. Íme!
Lifestyle
Persze az, hogy kinek mi számít jónak az ágyban eltérő lehet, de egy biztos: az alábbi három csillagjegy alapvető tulajdonságai miatt nagyon aktív, ha szeretkezésről van szó. Ha velük összehoz a sors...