Mi a teendő, ha pozitív lett a koronavírus teszted?

Az utóbbi másfél évben sajnos mindnyájan megismerkedtünk a koronavírus fogalmával, sőt, a legtöbbünk életébe ennél komolyabb figyelmet is kapott a jelenség. Magyarországot sem kerülte el az egész világon keresztül söprő járvány, és sajnálatosan még ma is aktuális a téma. Érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a híreket, hiszen számtalan tanácsot és szabályt be kell tartani annak érdekében, hogy elkerüljenek bennünket a vírus új variánsai. (x)

Minden megváltozott

Mondani sem kell, hatalmas hatással lett a mindennapi élet számtalan aspektusára a koronavírus. Hogy néhány példát mondjunk: az ország nagy része otthonról kezdett dolgozni, már persze ha a szakmája megengedte. A diákok nagy része sok hónapon át az interneten keresztül vehetett csak részt az oktatásban, de a szórakozás, például a színházak, koncertek is az online térbe szorultak.

A nyár némi változást hozott szerencsére. Az oltásoknak és az óvintézkedéseknek köszönhetően mára már szabadabb lehet az életünk, de még mindig akad, aki pozitív tesztet produkál, ilyenkor pedig jó, ha ismerjük a szabályokat.

A védekezés nem lankadhat

Noha egyre többen optimisták a világjárvánnyal kapcsolatban, hiszen az oltások megjelenésével számottevő javulás várható a fertőzöttség tekintetében, még mindig nem dőlhetünk hátra. Egyrészt amíg az átoltottság nem éri el a megfelelő szintet, addig nem vagyunk biztonságban. Másfelől az egyes mutánsok és variánsok megjelenése folyamatosan éberségre kell, hogy intse a társadalmat, hiszen bármikor és bárhol újabb hullám jelenhet meg. Számos jóslat születik nap mint nap, miszerint ősszel, a nyaralások után várható még további hullám.

pozitív koronavírus teszt teendők tudnivalók karantén

A koronavírus elleni tökéletes és végleges ellenszer feltalálása ugyan még várat magára, azonban van egy sor olyan lépés és óvintézkedés, amelyek betartásával sokat tehetünk mindnyájan a fertőzés megakadályozása érdekében. Az alapvető szabály az általános távolságtartás, tehát lehetőleg ne menjen senki feleslegesen túl nagy tömegbe, illetve a távoli utazások is kerülendők.

Nyilván nem élhetünk bezárva, így megnyugtató lehet időnként, vagy akár rendszeresen tesztet végezni. A tesztek kapcsán érdemes részletesebben is tájékozódni, hiszen több fajta elérhető. Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban az oltás is fontos lépcsőfok az óvatosságról szót ejtve, hiszen, ha nem is óv meg teljesen, azért lényeges biztonságot jelent, ha már megkaptuk legalább az egyiket. A legfontosabb azonban, hogy lehetőleg mindenki figyeljen magára és a szűken vett környezetére, és ha bármi gyanúsat észlel a tünetekkel kapcsolatban, jobb azonnal lépéseket tenni, tesztelni.

Melyik teszt a legjobb?

Ha covid tesztekről beszélünk, érdemes tudni, hogy az információtartalmuk és a hasznosságuk, szerepük eltér. Alapvetően három nagyobb csoportot különböztethetünk meg: az antigén teszteket, a PCR tesztet, valamint a vérből kimutatható teszteket.

Az antigén teszt kevésbé érzékeny, mint a PCR teszt, ám lényegesen olcsóbb a vizsgálat, a legnagyobb előnye pedig kétségtelenül a gyorsasága. Már 15 perc után látható az eredmény, így a gyors döntéshozásnak kedvez ez a fajta. Akkor érdemes az antigén tesztet választani, ha nagy eséllyel fertőzött az illető, hiszen ilyenkor relatíve kicsi az esély a téves, álnegatív eredményre.

álnegatív covid teszt megbízhatóság

A PCR teszt tekinthető a legérzékenyebb vizsgálati módszernek, mivel az örökítőanyagot mutatja ki a mintából. A mintavétel orrból vagy garatból történik, és 24-48 óra alatt kapható eredmény. Jellemzően ezt tekintik a legmegbízhatóbb tesztnek az összes közül.

Végül meg kell említeni, hogy vérből is kimutathatóak az antitestek. Míg a PCR és az antigén tesztek a vírus jelenlétének kimutatását célozzák, addig a vérminta a múltban bekövetkezett esetleges fertőzöttségre tudnak rámutatni.

Mikor teszteljünk?

A koronavírus tulajdonképpen nem más, mint egy influenzához roppant mód hasonlító felsőlégúti betegség. Legtöbb tünete meglehetősen általános, ilyen a köhögés, láz, levertség, légzési nehézségek. A hányás, hasmenés is tünet lehet, de a szag- és ízvesztés is jellemző. A megfigyelések szerint roppant sokféle tünettel és komolysággal túl lehet vészelni a betegséget, ezért a legbiztosabb, ha tesztet végeztetünk, bármi gyanúsat tapasztalunk magunkon.

Ha pozitív lett a teszt, a szabályok értelmében karanténba kell vonulni. Ez azt jelenti, hogy lehetőleg senkivel nem szabad érintkezni, hiszen a fertőzés veszélyét ez nagyban befolyásolja. A karantén alól a tünetek jelentkezése után 10 nappal kap felmentést a beteg általában, de mindenképpen érdemes a háziorvossal megvitatni az aktuális helyzetet. Amennyiben több emberrel találkozott a pozitív tesztet produkáló beteg, érdemes az érintetteket is értesíteni, hiszen sokat tehetünk ilyen módon a tünetek korai azonosítása ügyében.

Sajnos egyelőre meg kell tanulnunk élni a koronavírus jelenlétével, és elfogadni, hogy része az életünknek. Tegyünk meg mindnyájan mindent, ami az elővigyázatosságot illeti. Mossunk gyakran kezet, ne menjünk tömegbe, és ami a legfontosabb, ha tüneteket észlel az ember magán, érdemes tesztet végezni. A PCR teszt messze a legmegbízhatóbb jelenleg, ennél jobbat még nem ismerünk, ezért aki biztosra akar menni, egyértelműen ez a javasolt módszer.

Lead fotó, fotók: 123rf.com, Pexels /Bastian Riccardi, Polina Tankilevitch/

Oldalak

Fashion&Beauty
A hiperpigmentáció olyan állapot, amely során a bőrön sötét foltok jelennek meg, melyek az egyenetlen melanin eloszlás miatt alakulnak ki. A jó hír viszont, hogy felveheted a küzdelmet a nemkívánatos...
Fashion&Beauty
A tavasz elég kiszámíthatatlan évszak és ilyenkor igazi kihívást jelent sikkesen, de mégis praktikusan öltözködni.
Lifestyle