Elkészülhet a bőrrák elleni mRNS-vakcina, évente oltanák vele a veszélyeztetetteket
Az mRNS-vakcinák eddig a koronavírus elleni küzdelemben tettek jó szolgálatot az emberiségnek, de könnyen elképzelhető, hogy a jövőben az egyik legsűrűbben előforduló daganatos betegség, a rettegett bőrrák visszaszorításában is átütő eredményt érhet el a technológia. A veszélyeztetett embereket évente egyszer oltanák be a vakcinával.
A megelőzés új módjait kutatják
Az mRNS-technológiára épülő vakcinák felbecsülhetetlenül nagy szolgáltatot tettek az emberiségnek a koronavírus elleni küzdelemben. Elképzelhető azonban, hogy a technológia nem csupán a pandémia frontján lehet hatásos, de fontos szerepet játszhat az egyik legsűrűbben előforduló daganatos betegség, a rettegett bőrrák visszaszorításában is. Már le is zárult egy ígéretes kutatás, mely igazolni látszik, hogy az mRNS-vakcinák e világszerte számos halálos áldozatot szedő kór ellenében is hatékonynak bizonyulhatnak.
A szakemberek már hosszú évtizedek óta kutatják, hogy az étrendi antioxidánsok mennyiben segíthetnek megelőzni a rákos megbetegedések kialakulását. A rákprevenció olcsó, szinte kockázatmentes hatóanyagairól van szó, melyek azonban nem mindig szolgáltaltak bizakodásra okot adó eredménnyel a klinikai tesztek során. Sőt, bizonyos esetekben - a szakemberek ítélete szerint - károsnak is bizonyultak. A tudósok ezért is kutatják, milyen szerek helyettesíthetnék az étrendi antioxidánsokat, s így fordult figyelmük az mRNS-vakcinák felé.
Érdekes feladatra vállalkoztak Az Oregoni Állami Egyetem (OSU) tudósai. Egerek segítségével kezdték el vizsgálni, vajon egy mRNS alapú vakcina valóban látványos eredményt érne-e el a rákmegelőzés terén. A TR1 nevű fehérje eltávolítása révén a kutatók számára bebizonyosodott, hogy lehetséges befolyásolni a bőrrák megelőzését biztosító melanocitákat. Amennyiben egy erre alkalmas oltóanyag sikeresen fokozná a TR1-et, a fehérje a mostaninál sokkal komolyabb védelmet is tudna biztosítani a káros UV-sugárzás ellen.
A szakemberek egyébként azt mondják, hogy a veszélyeztetett - a bőrdaganat kockázatának fokozottan kitett - pácienseket elegendő volna évente egyszer újraoltani.
Fotó: 123rf
Rendhagyó vizsgálatra vállalkoztak a közelmúltban az Oregoni Egyetem tudósai: kutatásukban arra keresték a választ, vajon a kender virágzata, a kannabisz hogyan, milyen módon segíthet a koronavírus-fertőzés megelőzésében. Furcsa projektjükre már 2020-ban sort kerítettek volna, akkor azonban nem részesültek kellő anyagi támogatásban. Makacsságuk végül mégis gyümölcsöt érlelt.