Egészség

Az omikron-hullám mégsem olyan gyenge, mint eredetileg gondoltuk

Az omikron már most majdnem mindenhol erőteljesebb kórházi terhelést okozott, mint a delta. Öröm az ürömben, hogy az elképesztő terjedési sebessége mellett sem tud annyira súlyos járványhullámot okozni, mint az alfa.

Gyorsan terjed, hamar lefuthat

Magyarország még bőven benne van az ötödik hullámban, naponta 15 ezer feletti új fertőzöttet találnak. Az omikron-fertőzések száma meredeken futott fel, ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy a hullám lefutása is meredek lehet. A legnagyobb kérdés továbbra is az, hogy a szakértők szerint enyhébb megbetegedést okozó omikron milyen mértékben terheli meg a magyar egészségügyet, azaz mennyi lesz a súlyos eset.

Mivel több ország már előttünk jár az újabb járványhullámban – a nyugati országokba hamarabb érkezett meg az omikron –, a Portfolio megvizsgálta a külföldi példákat, hiszen országonként néhány hét eltéréssel, de azért nagyjából egy időben zajlottak az eddigi járványhullámok is, és ez az omikron-hullámra is igaz.

A dél-európai országok többségében a magas esetszámok ellenére viszonylag hamar megvolt a tetőzés, ezen már túl is vannak. Görögországban határozottan, Olaszországban és Spanyolországban lassabban, de egyértelműen lefordult az új esetek görbéje, és azóta is csökkenő trendet mutat. Egyedül Portugália példája érdekes, mert ott egy átmeneti platózás után ismét emelkedésnek indultak az esetszámok, és azóta is meredeken emelkednek.

A kórházban kezeltek számát illetően Portugáliában, Olaszországban és Spanyolországban az omikron-hullám nagyobb mértékben terhelte le az egészségügyi rendszert, mint a delta-hullám. Ezzel együtt is az mondható, hogy az omikron-hullámban a fertőzöttek közül arányaiban sokkal kevesebben kerülnek kórházba.

A halálozások esetén is hasonló folyamatok zajlanak le: az omikron a deltánál sokkal több halálesetet eredményezett, de többségében nem közelítette meg a korábbi halálozási csúcsokat. Kivéve Görögországban, ahol az omikron-hullám egyenesen új halálozási rekordot hozott, azonban a görög járványkezelés összességében a sikeresebbek között volt Európában, így a korábbi hullámok halálozási adatai relatíve alacsonyabbak voltak. Összességében az látszik, hogy az omikron hullám a deltához képest növeli a halálozási számot, de az alfához és a vuhani vírus okozta második hullámhoz képest kevesebb áldozatot követel majd ez a hullám a dél-európai országokban.

Lapozz a folytatásért!

Fotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Utazás
Három autó, egy gyalogos: meg tudod határozni az áthaladás pontos sorrendjét?
Utazás
Vannak slágerországok, amiket a magyarok imádnak meglátogatni az előszezonban. Közben már érdemes lesz kigondolni, külföldön, vagy belföldön kapcsolódnánk-e ki a nyáron.
Sztárok
Sokan felfigyeltek arra, hogy Ördög Nóra súlya a karrierje fellendülése óta nem igazán ingadozik. Most elárulta, hogy tud még mindig ilyen csúcsformában lenni.