Egészség

Mi az igazság az omikron kapcsán? Ez a szupervariánst érintő legfőbb félreértés és aggodalom

Sok mindent hallani az omikronnal kapcsolatban, így kiemelten fontos, hogy tisztán lássunk.

Jobban terjed – de miért?

Alig pár napja jelent meg a szupermutánsnak is titulált vírusvariáns, máris rengeteg információ terjedt el róla. Az omikronról azt feltételezik, hogy jóval ragályosabb a korábbiaknál, azonban nem biztos, hogy erről van szó – erről Anna von Gotten, a dél-afrikai Fertőző Betegségek Nemzeti Intézetének szakértője nyilatkozott, írta meg a Portfolio. A szakember szerint nem a variáns ragályosabb, hanem a lakosság fogékonysága jelentősebb. E mögött az állhat, hogy (a dél-afrikai adatok szerint) a korábbi variánsok által okozott betegség átvészelése nem akadályozza meg az omikron variáns terjedését, nem nyújt védelmet ellene, vagyis a többi variánssal ellentétben az omikron az egyszer már átesetteket is képes megfertőzni, és ez okozhatja a gyorsabb terjedést von Gotten szerint.

Ezt a feltevést pedig egy friss dél-afrikai kutatás is alátámasztja, mely a világjárvány eleje óta vizsgálta a helyi fertőzéseket és újrafertőzéseket. Ennek eredményei bizonyítékot jelentenek a feltételezésre, hogy az omikron képes az áteséssel szerzett védelmen a korábbi variánsoknál hatékonyabban áttörni. A tanulmányt a Dél-Afrikában azonosított 2,8 millió fertőzött adatait felhasználva készítették el, közülük 35 670-en voltak, akik újrafertőződtek.

Ennél sokkal jobb hír, hogy az oltások az előzetes adatok alapján védenek a súlyos és halálos kimeneteltől, amint eddig is tették. Anna von Gotten üzenetében hangsúlyozza az oltások és a nem gyógyszeres (maszk, szellőztetés, távolságtartás) intézkedések fontosságát.

A legfontosabb dolgunk most az, hogy számszerűsítsük az omikron immunrendszert megkerülő képességét mind a természetes (áteséssel szerezhető) védelmet, mind a vakcinák jelentette védelmet tekintve, illetve, hogy a variáns más változatokhoz képest mennyire ragályos és milyen súlyos betegséget okoz – összegezték a fent említett tanulmány szerzői.

Az omikron variánst november 25-én jelentették be a világnak, nem sokkal előtte fedezték fel a sokszorosan mutálódott koronavírus-változatot. Aggodalomra ad okot, hogy az omikron – mely Dél-Afrikában a jelek szerint mostanra domináns variánssá vált - megjelenése után felszöktek az esetszámok az országban.

Milyen hatással lehet az omikron Magyarországon? Erről Rudvai Miklós beszélt.

Lapozz!

Fotó: 123rf

Oldalak

Egészség
Fashion&Beauty
Lifestyle
A Bakban feltörhet egy rég elfojtott érzés és durván felkavarja. Napi horoszkóp!
Sztárok
Bár a sztárok között gyakorta szövődnek elszakíthatatlannak tűnő köteléket, sajnos a hírességek barátságai is megszakadhatnak olykor akár a hírnévnek, a rivalizálásnak, vagy éppen személyes problémák...