Autoimmun betegségek - Az okok és kezelésének módjai

Ennek a szörnyű betegségnek, az autoimmunitásnak az a lényege, hogy testünk saját maga ellen fordul. Sokféle autoimmun betegség létezik, de mindegyikre jellemző, hogy az immunrendszer elkezdi pusztítani a szervezet saját alkotóelemeit, a kiirtandó úgynevezett antigéneket. Ennek következtében a szövetekben gyulladás alakul ki, és a szövet akár el is pusztulhat.

Nem is gondolnánk, de ez a betegség valamilyen formában majdnem mindenkit érint élete során legalább egyszer, bár nőknél háromszor gyakoribb. Feltételezhető ugyan a genetikai hajlam és különböző környezeti körülmények szerepe, de a kiváltó okot a mai napig nem ismerik. Ám sok betegségről kiderült már, hogy hátterében valamilyen autoimmun folyamat áll, ilyenek például a cukorbetegség, vagy a sclerosis multiplex.

A sok autoimmun betegség többségének neve azonban nem ismert széles körben, különböző kategóriákba sorolják őket. Vannak egész testet érintő, illetve légúti autoimmun betegségek, de a bőrtől elkezdve a pajzsmirigyen, májon, veséken át egészen a szívizomig testünk számos része küzdhet ilyen betegséggel, sőt, akár magát a vért is érintheti. Ilyen például az autoimmun vérszegénység, de létezik autoimmun petefészek-gyulladás is.

Mikor gyanakodjunk?
Nem könnyű az autoimmun betegségek diagnosztizálása, és a különböző betegségek eltérő tüneteket produkálnak. Sokféle vizsgálat elvégzése szokásos, ám a végső döntés mindig a szövettan kezében van. Létezik néhány tünet, aminek megjelenése felkeltheti a figyelmünket. Ilyen például a napokig tartó, ismeretlen eredetű láz, ízületi gyulladás, izomfájdalom, esetleg bőrkiütések. Olykor észlelhető hajhullás, vagy szem- és szájszárazság, gyakori a fáradékonyság és a fogyás.

Ha volt már a családban autoimmunitással küzdő, és ezek közül a tünetek közül többet is visszatérően tapasztalsz, mindenképpen fordulj orvoshoz, immunológus szakemberhez!

Kezelése
Amennyiben a betegséget már diagnosztizálták, érdemben már csak egy szakember tud segíteni. Az autoimmunitás sokfélesége miatt természetesen nincsen egyetlen lehetséges gyógymód. A szakorvosok azonban minden esetben úgynevezett immunműködést gátló, elnyomó kezelést alkalmaznak, illetve a páciens általában kap valamilyen gyulladásgátló gyógyszert.

Mit tehetünk azonban mi magunk az autoimmun megbetegedések ellen? Már bizonyították, hogy összefüggés fedezhető fel a rákos megbetegedések és az autoimmun betegségek közt. Így egyes rák elleni gyógyszerek hatásosak lehetnek az immunrendszer túlműködése ellen is. Ilyen például az orvosok által ajánlott Avemar, melynek bizonyított a hatása, és alapvetően a daganatos megbetegedések ellen alkalmazzák. Egyes kísérletek pedig kimutatták, hogy van olyan gyógynövény is, amely segít feltartóztatni az autoimmun folyamatokat. Erre elsősorban a kínai orvoslásban már régóta ismert hortenziagyökér kivonata alkalmas.

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Sztárok
Hétvégén gőzerővel berobbant a Sztárban Sztár All Stars, amiben Dallos Bogi Nicole Kidman bőrébe bújt, de ez nem tudta meghozni a sikert.
Fashion&Beauty
A megfelelő árnyalatú és színű smink kiválasztása mindig nagy feladat, hiszen azt, hogy hogyan festjük ki magunkat, nagyban befolyásolja az éppen befutó trend, az életkor, a bőrünk színe és jellege...
Fashion&Beauty
Rajongsz a divatért? Ismerd meg, milyen új stílust hoztak be a divat legnagyobbjai a 2024-es Koppenhágai Divathéten!