Utazás

Magyar áldozatokat is követelt a világ egyik legnagyobb légikatasztrófája - 31 éve történt

A lockerbie-i tragédiának összesen 270 halálos áldozata volt, 2001. szeptember 11. előtt ezt az esetet tartották a világ legborzalmasabb repülőszerencsétlenségének.

1988. december 21.

A világ ma már a 2001. szeptember 11-én történteket tekinti a világ legnagyobb légikatasztrófájának, ám az amerikaiakat ért terrortámadás előtt volt egy hasonlóan borzalmas repülőgépszerencsétlenség, melyben összesen 270 civil veszítette életét. A híres lockerbie-i tragédia szintén örökre beírta magát a történelembe, az 1988. december 21-én bekövetkezett csapás magyar áldozatokat is követelt.

Aznap a Pan Am 103-as transzatlanti - nem közvetlen - járata eredetileg Frankfurtból indult, majd a London Heathrow-t közbeiktatva közlekedett tovább és a New York-i JFK-n szállt volna le. A gép egy Boeing 747-es volt, mely egy, az első raktérben elhelyezett nagyjából 400 gramm tömegű plasztikbomba robbanása után teljesen megsemmisült, roncsai pedig a skóciai Lockerbie kisvárosra zuhantak. A merényletben 21 országból haltak meg lakosok, a 270 áldozatból 189 amerikai, négy pedig magyar volt. A World Trade Center két tornyánál történt támadás után ez az eset követelte a legtöbb civil életet az USA-ból. Az említett magyar (váci) család rokonaihoz utazott volna az Egyesült Államokba az ünnepekre. Az áldozatok között egy 79 éves idős hölgy, egy 29 éves férfi, egy 27 éves nő és egy öt éves kislány volt.

Nem felügyelték a gépet

A gép indulás előtt San Franciscóból érkezett, két órán át pedig a Pan Am által megbízott Alert Security nevezetű biztonsági cég felügyelte, de ezen időintervallumon kívül senki nem vigyázott a járműre - valószínűleg ennek köszönhetően tudták a tettesek felcsempészni rá a bombát. Az ügy felelőseiként a líbiai Abdelbaszet Ali Mohamed Al-Megrahi hírszerző tisztet, valamint Al-Amin Kalifa Fimah-t, a máltai nemzetközi repülőtér Libyan Arab Airlines (LAA) alkalmazottját nevezték meg. A hosszú évekig tartó nyomozás után 2001 januárjában Al-Megrahit 27 évnyi fegyházbüntetésre ítélte a skót bíróság, társát pedig felmentették.

Cikkünk folytatódik...

Képernyőfotó: Google Maps

Oldalak

Utazás
Sztárok
Mikes Anna és Krausz Gábor hamarosan visszatérnek Magyarországra az Ázsia expressz forgatásáról. Remélhetőleg csak pozitív élményekkel gazdagodtak odakint.
Sztárok
Rengeteg legendás csókjelenetnek lehettünk már tanúi a filmvásznon, de gondoltad volna, hogy akadnak köztük olyanok is, melyeket a színészek belülről teljesen másként éltek meg, mint azt...
Sztárok
A Buckingham-palota újra és újra azt kommunikálja, hogy Károly király jól van, kezelése pedig remekül halad, ugyanakkor mintha maga az uralkodó egyre inkább aggódna.